Minister Han: Nobene poteze ne smemo potegniti prehitro

Gospodarski minister Matjaž Han poudarja, da je treba odločitve sprejemati premišljeno in da je potreben čim bolj enoten odgovor na ravni EU. Naklonjen je tudi pogajanjem.
Vlada bo preučila vpliv novih ameriških carin na slovensko gospodarstvo in nato oblikovala stališče za sprejetje skupnih ukrepov na ravni EU, je napovedal gospodarski minister Matjaž Han.
Na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport odločitev ZDA o uvedbi carin na uvoz iz EU obžalujejo. Uvedba carinskih dajatev je zaradi prepletenosti dobaviteljskih verig po njihovih navedbah škodljiva tako za EU kot za ZDA in ostali svet. EU in ZDA bi morali ostati strateški partnerici in zaveznici, saj ustvarita kar tretjino svetovne trgovine z blagom in storitvami, so z ministrstva sporočili za STA.
Trgovinske vojne in protekcionistične ovire ne pomagajo nobeni ekonomiji, meni minister za gospodarstvo.
“Vlada bo proučila, kaj bodo ti ukrepi prinesli slovenskemu gospodarstvu, in oblikovala stališče za sprejetje skupnih ukrepov na ravni EU. Nobene poteze pa seveda ne smemo potegniti prehitro, da te težke situacije še ne poslabšamo, zato je ključno, da se dogovorimo za čim bolj enoten odgovor na ravni EU. Hitro sprejemanje protiukrepov lahko poleg ameriškega prizadene tudi evropsko in s tem naše gospodarstvo,” je dejal Han.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ZDA glede carin že pozvala k pogajanjem, čemur je naklonjen tudi Han. “Če se bo le dalo, menim, da bo treba sesti za mizo in se dogovoriti za normalno delovanje gospodarstev brez trgovinskih ovir,” je dejal.
EU si ne želi eskalacije trgovinskih ukrepov, se bo pa odzvala s skrbno premišljenimi protiukrepi po analizi celovite situacije, pravijo na ministrstvu. Spomnili so, da ima EU že pripravljen prvi paket za aktivacijo dodatnih 25-odstotnih carinskih dajatev na uvoz izbranih izdelkov iz ZDA, kot je bil v veljavi že leta 2018. Pripravlja pa tudi drugi paket proizvodov za uvedbo dodatnih carinskih dajatev, v zvezi s katerimi je opravila posvetovanja s podjetji in drugimi zainteresiranimi deležniki.
Na ministrstvu ocenjujejo, da bodo ukrepi ZDA prizadeli slovensko gospodarstvo. “Tako podjetja, ki v ZDA neposredno izvažajo svoje proizvode, še bolj pa posredno, zaradi škode, ki jo bodo carine povzročile evropskemu gospodarstvu, s katerimi slovensko gospodarstvo tesno sodeluje, saj je vpeto v evropske dobaviteljske verige,” so zapisali.
Slovenija sicer tradicionalno beleži presežek v trgovini z blagom z ZDA. Izvoz v ZDA je leta 2023 znašal 791 milijonov evrov, uvoz pa 290 milijonov evrov, kar pomeni, da je skupna blagovna menjava znašala dobro milijardo evrov.