Mesec v skrbeh zaradi industrije, ministrstvo pripravlja podlago za krizno shemo
Minister za delo Luka Mesec meni, da je dogajanje v nemški avtomobilski industriji lahko razlog za zaskrbljenost. Država pripravlja zakonsko podlago za krizno shemo skrajšanega delovnega časa.
Minister za delo Luka Mesec je na mednarodnem obrtnem sejmu v Celju dejal, da je dogajanje v nemški avtomobilski industriji lahko razlog za zaskrbljenost. Naši avtodobavitelji, ki bi se lahko znašli v težavah, namreč pomenijo sedem odstotkov slovenskega gospodarstva.
Kot je povedal, ministrstvo pripravlja zakon o stalni krizni shemi skrajšanega delovnega časa.
Krizna shema
Kot je sporočila Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), ministrstvo pripravlja zakon, ki bo v primeru kriznih razmer omogočil vzpostavitev krizne sheme skrajšanega delovnega časa, da se ohranijo delovna mesta. Gre za shemo po vzoru tiste iz časa koronakrize in energetske krize.
Delavcem, ki so zaposleni za polni delovni čas, bo delodajalec lahko odredil delo s skrajšanim delovnim časom ob hkratni delni napotitvi na začasno čakanje na delo. Delavec bo delal vsaj polovični delovni čas, za preostali del (od 5 do 20 ur tedensko) pa bo delodajalec lahko uveljavljal delno povračilo izplačanega nadomestila plače, so informacije ministrstva povzeli na zbornici.
Zakon bo določal tudi obveznost usposabljanja in izobraževanja v obdobju koriščenja ukrepa skrajšanja delovnega časa. Delodajalci bodo povračila nadomestila plač lahko uveljavljali z vlogo pri zavodu za zaposlovanje.
Zakon naj bi bil, kot so na ministrstvu povedali zbornici, prihodnji mesec poslan v medresorsko usklajevanje, na vladi pa naj bi bil sprejet v prvem četrtletju prihodnjega leta.