Obdavčitev božičnice: kolikšen del dobimo na račun, koliko gre državi

Novice Andreja Lončar 12. decembra, 2024 10.14
featured image

Veliko zaposlenih bo ta mesec poleg plače prejelo tudi nagrado za poslovno uspešnost oziroma božičnico. Ta je do višine povprečne plače oproščena plačila dohodnine, delodajalec pa mora odvesti prispevke.

12. decembra, 2024 10.14

Večina delodajalcev, ki so nam razkrili podatke o višini letošnje božičnice, namerava izplačati znesek do višine povprečne plače.

Razlog je najverjetneje v tem, da je božičnica – pogosto jo imenujemo tudi nagrada za poslovno uspešnost ali 13. plača – do višine povprečne plače oproščena plačila dohodnine. Trenutna povprečna plača je 2.343,07 evra bruto. Delodajalec pa mora odvesti prispevke.

Pogledali smo, kolikšen je strošek delodajalca in koliko po odštetih prispevkih na račun dobi delavec.

Pri božičnici v višini 1.000 evrov bruto delavec na račun dobi 779 evrov. Strošek delodajalca, ki mora plačati še prispevke, pa je 1.161 evrov.

Pri božičnici v višini 2.300 evrov bruto, kar je malenkost pod trenutno povprečno plačo, je izplačilo na račun malce manj kot 1.800 evrov, strošek delodajalca pa je 2.670,3 evra.

Znesek nad povprečno plačo plača le delodajalec

Podjetje Datalab je tudi letos napovedalo božičnico, ki presega višino povprečne plače. Letošnje nagrade, ki so sicer variabilne, pravijo v podjetju, naj bi v povprečju znašale 4.900 evrov bruto na posameznika. Zaposleni se lahko odločijo za izplačilo nagrade tudi v obliki delniških opcij.

Če predpostavimo, da zaposleni dobi tri tisočake božičnice in da je v dohodninskem razredu s 33-odstotno obdavčitvijo, bo njegov neto prejemek okoli 2.100 evrov, saj je treba poleg prispevkov obračunati tudi akontacijo dohodnine za razliko med 3.000 evrov in 2.343,07 evra, kolikor znaša zadnja znana povprečna plača.