Koalicijska trojka za zamrznitev novega obračuna omrežnin; NSi: Kdo nam vlada?

Trojica koalicijskih strank v zahtevi za sklic nujne seje odbora državnega zbora za infrastrukturo poslancem predlaga, da Agencijo za energijo pozovejo k zamrznitvi novega sistema obračuna omrežnin, ki je sicer že mesec in pol v veljavi.
Po včerajšnjem sestanku koalicijskih partneric Svobode, SD in Levice pri premierju Robertu Golobu, na katerem so razpravljali o omrežninskem aktu Agencije RS za energijo, so iz premierjevega kabineta sporočili, da bo akt tema četrtkove seje vlade ter da bodo poslanci koalicije zahtevali nujno sejo odbora državnega zbora (DZ) za infrastrukturo, okolje in prostor.
Akt je bil sicer sprejet novembra 2022, uveden pred mesecem in pol, zdaj pa je nenadoma v javnost prišlo, da je vlada zaradi njega zaskrbljena. Na Forbes Slovenija smo prejšnji teden razkrili, da vlada načrtuje ukrepe, da omili učinke akta na položnice za elektriko. Pop TV pa je v začetku tedna poročal, da naj bi bil predsednik vlade Golob zaradi akta “ogorčen”.
Nujna seja in predlog zamrznitve
Kot smo neuradno izvedeli, so poslanci koalicije zahtevo za nujno sejo matičnega odbora DZ, ki ga vodi poslanec Svobode Tomaž Lah, vložili že včeraj. Sklicana je za ponedeljek, 18. novembra, ob 16. uri.
Tema prve točke dnevnega reda seje bo po navedbah v predlogu “zamrznitev izvajanja novega sistema obračunavanja omrežnine”, kaže dokument, ki smo ga pridobili. Sistem bi zamrznili “do nadaljnjega” oziroma dokler agencija “ne zagotovi natančne analize vplivov sprememb na gospodarstvo, gospodinjstva in širše socialno stanje državljanov”.
V koalicijski zahtevi piše, da nova metodologija Agencije RS za energije “za številne uporabnike pomeni občutno spremembo stroškov za električno energijo, kar lahko bistveno vpliva na življenjske stroške prebivalcev ter poslovno okolje v Sloveniji”.
Poslanci menijo, da je potrebno zagotoviti natančno analizo vplivov sprememb na gospodarstvo, gospodinjstva in širše socialno stanje državljanov.
Na seji, na katero vabijo predstavnike agencije za energijo ter resornega ministrstva za okolje, podnebje in energijo, predlagatelji pričakujejo podrobnejše informacije o razlogih za uvedbo nove metodologije, pričakovanih učinkih na posamezne uporabniške skupine (gospodinjstva, mala in srednja podjetja ter javne ustanove), načrtovanih ukrepih za zaščito socialno ranljivih skupin in gospodarstva pred prevelikim finančnim bremenom ter alternativnih možnostih in prilagoditvah pri metodologiji obračunavanja omrežnin, ki bi bolj pravično razporedile finančno breme.
Tu povejmo, da je agencija v zadnjem letu večkrat na novinarskih konferencah pojasnjevala učinke novega sistema na položnice, predstavila je tudi izračune. Ti so objavljeni tukaj.
Moti jih, da so začeli v času višjih položnic
Poslanci pričakujejo tudi “jasne odgovore in argumente” o smiselnosti začetka izvajanja nove metodologije obračunavanja omrežnine v jesensko-zimskem času.
Spomnimo, da naj bi bil novi sistem obračunavanja omrežnine po prvotnih načrtih uveden 1. januarja 2024. Nato je bila uvedba sprva prestavljena na 1. marec, zatem na 1. julij in na koncu na 1. oktober 2024, ko je sistem dejansko začel veljati.
Uveljavitev v zimskem času je, vsaj tako se zdi, problem predvsem za vladajočo politiko in vpliv na javno mnenje, saj so v zimski sezoni položnice za gospodinjstva višje (čeprav naj bi letno gospodinjstva po zagotovilih agencije in tudi vladnih predstavnikov plačevala manj).
NSi: Akt agencije je bil usklajen z vlado
Na ponedeljkovi nujni seji pa bo še ena točka, in sicer na zahtevo opozicijske NSi. Opozicijska stranka je kritična do nenadnega preobrata vlade oziroma njenega predsednika Roberta Goloba ter želi predstaviti, kako naj bi “vlada in koalicija z izračuni pri uvedbi novega sistema omrežnine zavajali slovensko javnost”.
“Ves čas so nas prepričevali, da bomo plačevali manj, zbrali pa bomo več. Sprašujem se, kaj se je zgodilo po tem, ko se je nekdo vrnil z Maldivov in se zbudil po letu in pol,” je danes v izjavi za javnost dejal poslanec NSi Jernej Vrtovec.
V NSi so, kot je spomnil Vrtovec, ves čas opozarjali na težave akta, ki je zapleten in nejasen. “Kljub našim opozorilom v letu in pol, sejam na to temo, je šel zeleni aktivizem, ki ga vodijo predsednik vlade Robert Golob, minister Bojan Kumer, državna sekretarka Tina Seršen, dalje.”
V NSi se po besedah Vrtovca sprašujejo, kdo nam vlada. Prepričan je, da je bil akt, ki ga je sicer sprejela agencija, usklajen z vlado. Spomnil je, da je denimo Tomaž Lah, poslanec Svobode in predsednik odbora za infrastrukturo, v stranko prišel z Agencije RS za energijo (tam je bil piarovec). Omenil je tudi domnevno preteklo dogovarjanje agencije in Gen-I, ki ga je do leta 2021 vodil Golob.
V nadaljevanju je Vrtovec dejal, da ima po njegovem mnenju vlada v uvidu zgolj poslovni interes pri zelenem prehodu. Razlog, da se zdaj nenadoma od akta ograjuje, pa je po mnenju poslanca NSi ogorčenje javnosti in padajoča javnomnenjska podpora vladi ter dejstvo, da novi sistem slabo vpliva na poslovni model Gen-I.
NSi pričakuje, da bo agencija odstopila od akta oziroma novega sistema obračunavanja omrežnine. Menijo, da ima vlada instrumente, da vpliva na odločitev agencije, preden govori o regulaciji, za katero dve leti po koncu energetske krize po oceni Vrtovca ni več razloga. “Po stabilizaciji cen na borzah je zelo nenavadno, da se pogovarjamo o zamejitvi cen, vlada se s tem smeši,” je dejal Vrtovec. Kot je poudaril, bi regulacija pomenila, da bi porabniki plačevali manj, a bi v ozadju razliko pokrivali iz proračunskih virov oziroma z višjimi davki.
Tu omenimo, da je Levica na drugi strani danes vlado pozvala k podaljšanju regulacije.
Še sredi oktobra mirili
Kritike sistema omrežnin prihajajo po tem, ko je Golobova Svoboda še sredi oktobra v objavi na lastni spletni strani poudarjala, da “glede novega obračunavanja omrežnin ni treba skrbeti”.
Minister za okolje, podnebje in energijo Kumer je v izjavah za javnost do zdaj pozdravljal nov sistem. Marca letos je v intervjuju za Večer poudaril, da se bodo letni zneski omrežnine za gospodinjstva zmanjšali. “Z uvedbo omrežnine bodo gospodinjstva, ne da bi spremenila navade, v povprečju plačevala manj kot zdaj, ko nosijo breme podjetja. Bremena se bodo pravičneje porazdelila med vse končne odjemalce, od majhnih do velikih – tisti, ki porabljajo več, bodo plačali več. Zato nenehno poudarjam, da uvedba omrežnin prinaša večjo pravičnost – bremena se morajo porazdeliti.”
Sredi aprila je njegovo ministrstvo predlagalo zamik uvedbe novega sistema. Po dveh trimesečnih zamikih je takrat ministrstvo predlagalo, da bi uvedbo zamaknili za dve leti. A razlog niso bili gospodinjski odjemalci in položnice.
Kot smo pisali v članku Zamik nove omrežnine? “Popolna nesposobnost ali pa nemarnost vpletenih akterjev”, je ministrstvo zamik predlagalo zaradi opozoril, da trgovci z elektriko in podjetja na to niso pripravljeni. Svet agencije za energijo pa v to ni privolil.