Kitajski uspelo: WTO bo preučila evropske carine na kitajske električne avte

Kitajska poudarja, da je odprta za konstruktiven dialog in rešitev spora, EU pa vztraja pri stališču, da je dodatno ocarinjenje kitajskih električnih avtomobilov upravičen ukrep.
Svetovna trgovinska organizacija (WTO) bo oblikovala skupino strokovnjakov, ki bo preučila pritožbo Pekinga glede lani jeseni uvedenih dodatnih carin na uvoz električnih vozil s Kitajske v EU, poroča STA.
Kitajski predstavnik je na današnjem sestanku organa WTO za reševanje sporov, ki je potekal za zaprtimi vrati, dejal, da po mnenju Kitajske ukrepi EU niso skladni z mednarodnimi trgovinskimi pravili. Ob tem je poudaril, da je Peking še naprej odprt za konstruktiven dialog in rešitev spora v okviru pravil WTO.
EU pa je po besedah uradnika iz Ženeve trdno vztrajala pri svojem stališču, da so njeni ukrepi popolnoma upravičeni.
Bruselj je prejšnji mesec blokiral prvo zahtevo Kitajske za ustanovitev skupine pri WTO v tej zadevi, vendar je bila druga zahteva danes odobrena. V skladu s pravili WTO lahko stranke v sporu blokirajo prvo zahtevo za arbitražno skupino, če pa stranke vložijo drugo zahtevo, je skoraj zagotovljeno, da bo ta sprejeta, navaja STA.
EU potezo Kitajske obžaluje
Predstavniki Bruslja so danes izrazili obžalovanje, da se je Kitajska odločila nadaljevati s svojo zahtevo po preiskavi, vendar je izrazila prepričanje, da bodo strokovnjaki te organizacije potrdili njeno pravico do izvajanja zadevnih ukrepov.
Evropska komisija je oktobra lani potrdila uvedbo dodatnih carin na uvoz električnih vozil, izdelanih na Kitajskem, v EU. Poleg že obstoječih 10-odstotnih carin je uvedla carine v višini od 7,8 do 35,3 odstotka za obdobje petih let. Za uvedbo dodatnih carin se je Bruselj odločil na podlagi konec predlanskega leta sprožene preiskave, v kateri so ugotovili, da proizvajalci električnih vozil na Kitajskem uživajo koristi nepoštenih državnih subvencij.
Kot so takrat sporočili iz Pekinga, se ne strinjajo in ne sprejemajo dodatnih carin. Prav tako so vložili pritožbo pri WTO, še piše STA.