Kitajski predsednik vabi tuja podjetja: “Globalizacija je neustavljiv trend”

Novice Forbes Slovenija 28. marca, 2025 16.30
featured image

Voditelj Kitajske se je v Pekingu sestal s predstavniki tujih podjetij, kjer se je zavzel za spoštovanje pravil Svetovne trgovinske organizacije.

28. marca, 2025 16.30

Kitajski predsednik Ši Džinping je danes po srečanju z vodji ameriškega hedge sklada in južnokorejskega Samsunga opozoril, da se svetovna trgovina sooča z velikimi izzivi, in napovedal, da bo Kitajska na široko odprla vrata tujim podjetjem, poroča STA.

Ši je po srečanju z ameriškim vlagateljem in solastnikom hedge skladov Rayem Daliom ter izvršnim predsednikom južnokorejskega tehnološkega velikana Samsung Electronics Lee Jae-yongom opozoril, da se v svetu krepita unilateralizem in protekcionizem, da je pa multilateralizem “neizogibno prva izbira pri soočanju s težavami in izzivi, s katerimi se srečuje svet, gospodarska globalizacija je neustavljiv zgodovinski trend”.

Kitajski predsednik je oceno stanja podal po zvišanju ameriških carin, ki slabšajo obete glede kitajskega izvoza, ki se je lani povzpel na rekordno raven. Peking si prizadeva za privabljanje tujih podjetij in se je tudi postavil v vlogo zaščitnika multilateralnega trgovinskega sistema, potem ko je novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump začel majati svetovni red, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Sestanek med Ši Džinpingom in predstavniki svetovnih podjetij
Med poslovneži, ki so se v Pekingu sestali s Ši Džinpingom, sta bila tudi vodja hedge sklada Bridgewater Associates Ray Dalio in vodja upravitelja premoženja Blackstone Steven Schwarzman (Foto: PROFIMEDIA)

Ohranitev svetovnega reda

Ši se je po današnjem srečanju zavzel za ohranitev pravil Svetovne trgovinske organizacije in napovedal nadaljnjo liberalizacijo trgovine in investicij. “Vse strani bi si morale prizadevati za ohranitev svetovnega gospodarskega reda,” je dejal.

Napovedal je, da bodo lahko tuja podjetja razvila svoje potenciale in pridobila konkurenčno prednost v globalni tekmi.

Tuja podjetja na Kitajskem so se dolgo pritoževala nad nepoštenim poslovnim okoljem, vključno s krajo intelektualne lastnine, nepreglednim regulatornim okoljem in neenakimi možnostmi v primerjavi z lokalnimi podjetji, še piše STA.

POGLEJTE ŠE PODKAST S SUZANO LOVEC: “Tokratni izbruh je bil najbolj grob”