Kitajci podaljšali protimonopolno preiskavo evropskega vinjaka

Uvedba kitajskih od 30,6- do 39-odstotnih carin na evropski vinjak je sledila potezi Bruslja, s katero je ocarinil uvoz kitajskih električnih vozil.
Kitajska bo za tri mesece, do 5. julija, podaljšala protimonopolno preiskavo vinjaka, uvoženega iz EU, ki so jo v Pekingu sprožili v začetku 2024. Kot razlog so navedli “zapletenost primera”, poroča STA. Država je protimonopolno preiskavo vinjaka, uvoženega iz EU, sprožila zaradi pritožbe kitajskega združenja proizvajalcev žganja, ki naj bi zaznalo nepoštene trgovinske prakse.
Peking je po tem, ko je sprožil preiskavo, oktobra lani uvedel še dajatve, katerih višina temelji na izračunih cen, ki jih odobri carinska uprava, in uvoznih davkov. Višina carine naj bi znašala od 30,6 odstotka do 39 odstotkov, odvisno od proizvajalca. Ukrep je sledil potezi Bruslja, ki je uvedel carine na uvoz kitajskih električnih vozil.
Boleče za francoske proizvajalce
Kitajski ukrep je bil po poročanju STA boleč za francoske proizvajalce konjaka, ki 98 odstotkov svoje prodaje ustvarijo z izvozom. Združenje proizvajalcev te žgane pijače je februarja sporočilo, da od uvedbe protidampinških carin izgublja 50 milijonov evrov na mesec, in je zaprosilo za pomoč vlade.
Francoski zunanji minister Jean-Noel Barrot je medtem v petek ob obisku na Kitajskem sporočil, da bo Kitajska za tri mesece zamaknila uvedbo še dodatnih carin na francoski vinjak.
EU že lani vložila pritožbo
EU je sicer novembra lani zaradi kitajskih protidampinških ukrepov za vinjak na Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) vložila tudi uradno pritožbo.
Vinjak, ki se izdeluje z destilacijo vina, je bil leta 2022 na Kitajskem na prvem mestu med uvoženimi žganimi pijačami. Največ ga uvozijo iz Francije. Francoski proizvajalci in izvozniki konjaka, ki je regijsko zaščiteno ime za vinjak, so takoj pozvali k razrešitvi spora, še piše STA.