Kako se bo Trumpova zgodovinska trgovinska vojna poznala v vaši denarnici

Novice Andreja Lončar 3. aprila, 2025 10.28 > 3. aprila, 2025 10.29
featured image

Carine z danes na jutri za nas ne spremenijo veliko, na daljši rok pa pomenijo manjšo gospodarsko rast, kar se na tak ali drugačen način dotakne vsakega prebivalca.

3. aprila, 2025 10.28 > 3. aprila, 2025 10.29

Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal nove carine na blago, ki se uvaža v Ameriko, s čimer zaostruje globalno trgovinsko vojno.

Podjetja iz Evropske unije (EU) bodo po novem plačevala 20-odstotno dodatno carino na vse blago, ki ga uvažajo v ZDA, z nekaj izjemami, vsaj začasno, kot so farmacevtski izdelki, čipi, baker in les.

Kako bo dogajanje vplivalo na povprečnega Evropejca, povprečnega Slovenca?

1. Gospodarska rast in zaposlovanje

Kot pravi Aleš Lokar, vodja upravljanja delniških naložb v družbi Generali Investments, je v razpravi o učinkih carin še veliko neznank, vsekakor pa bodo negativno vplivale na gospodarsko rast evrskih držav. Kot pove, so nekatere banke po Trumpovi najavi carin že objavile podatke, ki kažejo, da bi lahko nemškemu gospodarstvu poteza ZDA odškrtnila odstotno točko BDP.

“Če vemo, kako benigna je tu gospodarska rast, to lahko pomeni recesijo,” pravi Lokar in doda, da za slovenska podjetja kot “podizvajalce” to seveda ne pomeni “nič dobrega”. Če je rast manjša, se nam vsem pozna, ker bodo firme manj prodale, manj izvažale, manj zaposlovale, našteje sogovornik.

V tem kontekstu Lokar kot veliko težavo vidi že samo negotovost, zaradi katere podjetja “zmanjšujejo, odlagajo investicije”.

Sogovornik sicer meni, da bodo podatki o gospodarski rasti za ZDA in EU, kjer sicer sam vidi recesijo, v prvem četrtletju boljši od dejanskega stanja. Podjetja so namreč v pripravah na carine napolnila skladišča v ZDA. V Evropi pa lahko negativni učinek carin omilijo obsežne naložbe v obrambo.

2. Cene

Na cene za evropske državljane bi lahko po mnenju Lokarja bolj vplivali protiukrepi Evropske komisije. Te je Bruselj danes napovedal, tudi seznam naj bi po poročanju tujih medijev že imel, za zdaj pa ga še ni razkril javnosti.

Pogosto se omenja možnost obdavčitve digitalnih storitev, ki bi pomenile dražje izdelke in storitve Netflixa, Googla, Appla.

3. Obrestne mere

Po Lokarjevi oceni bi se morale obrestne mere, če ne bo pospeška pri inflaciji, zniževati, kar pomeni tudi cenitev posojil. Centralne bankirje bo k temu verjetno dodatno spodbudilo morebitno krčenje gospodarstva zaradi carin. “V tem primeru bodo želeli stimulirati gospodarstvo,” meni.

4. Trgi

Večtedensko padanje na borzah se je danes še okrepilo, kar je slabo za tiste, ki vlagajo v delnice. Je to znak, da trgi niso verjeli, da bo Trump uresničil dolgo napovedane carine? “Menim, da je trg še vedno previsok in da vračunava benigne scenarije. Sam vsaj kratkoročno vidim bolj negativne trende,” pravi Lokar.

Kot pravi, vsi še kar menijo, da so Trumpovi ukrepi pogajalsko izhodišče in da se lahko hitro spremenijo. To je lahko res, lahko pa tudi ne.

Meni, da bi predvsem morebitna evropska napoved digitalnega davka pomenila večji zdrs na borzah.

BONUS VIDEO: Najbolj odmevne izjave iz intervjuja z evropsko komisarko za širitev Marto Kos