Kaj se spreminja z novim evropskim sistemom DDV za digitalno dobo
Svet EU je podprl predlog o spremembi direktive glede pravil o davku na dodano vrednost (DDV) za digitalno dobo, s katero se med drugim posodabljajo obveznosti poročanja o DDV.
Finančni ministri EU, med njimi tudi minister Klemen Boštjančič, so na zasedanju v Bruslju podprli predlog o spremembi evropske direktive glede pravil o davku na dodano vrednost (DDV) za digitalno dobo, poroča STA. Z njo se posodabljajo obveznosti poročanja o DDV, naslavljajo izzivi platformnega gospodarstva in zmanjšuje potreba po več identifikacijah za DDV pri čezmejnem poslovanju na skupnem trgu.
Svet EU se je dogovoril, da bo moral biti takšen sistem DDV v EU vzpostavljen do leta 2030, vsi obstoječi nacionalni sistemi pa bodo morali postati interoperabilni s sistemom EU do leta 2035, so sporočili iz Sveta EU.
Sistem uvaja tri novosti
Predloge za posodobitev sistema DDV v EU je decembra 2022 predstavila Evropska komisija. Eden od predlogov je obvezno digitalizirano poročanje za namene DDV v realnem času na podlagi elektronskega izdajanja računov pri čezmejnih transakcijah.
Nova pravila določajo tudi, da bodo upravljavci spletnih platform, ki delujejo na področjih prevoza potnikov in kratkotrajnega oddajanja nastanitev v najem, odgovorni za pobiranje DDV in njegovo plačilo davčnim organom, če tega ne bodo storili ponudniki storitev.
Tretja sprememba pa podjetjem s strankami v drugih državah članicah omogoča, da se za namene DDV po novem registrirajo samo enkrat za celotno EU. Poleg tega bi lahko svoje obveznosti izpolnjevala prek enotnega spletnega portala v samo enem jeziku.
Posodobitev podprla tudi Slovenija
Predlagane spremembe je podprla tudi Slovenija. “Slovenija podpira uvedbo sistema digitalnega poročanja po posamičnih transakcijah in uvedbo elektronskega izdajanja računov za namene DDV kot privzete metode, s katero bo zagotovljena vzpostavitev sistema, ki bo odpornejši na DDV goljufije pri čezmejnem poslovanju v EU in bo hkrati omogočil poenostavitev izpolnjevanja obveznosti glede DDV in zmanjšanje s tem povezanih stroškov za podjetja,” so zapisali na ministrstvu za finance.
Kot so pojasnili, je Slovenija prav tako podprla spremembo uredbe glede ureditev upravnega sodelovanja na področju DDV, potrebnih za digitalno dobo, še piše STA.