Kaj pomeni dobra plača v različnih evropskih prestolnicah
Kaj je dobra plača? To je zelo odvisno od tega, v kateri panogi delamo, od naše izobrazbe in tudi osebnih pričakovanj. Euronews Business je preučil, kaj dobra plača pomeni v večjih evropskih prestolnicah.
Kaj je dobra plača v Sloveniji? Na to vprašanje ni tako lahko odgovoriti.
Po besedah Chrisa Chasteena, direktorja raziskav pri Inštitutu za ekonomske raziskave ERI, je odgovor odvisen od dejavnikov, kot so kraj vašega bivanja, vaših izkušenj, izobrazbe, panoge, v kateri delate, potreb in življenjskega sloga.
Z nadpovprečno oziroma dobro plačo lahko pokrijete svoje osnovne potrebe, hkrati pa vam ostane dovolj za osebne užitke, kot so potovanja in zabava, ter za varčevanje.
Pri Euronews Business so raziskali, kaj dobra plača pomeni v večjih evropskih prestolnicah, plače so za leto 2023, razen kjer ni navedeno drugače.
Berlin
Berlin pisarniškim delavcem na sredini kariere ponuja med 40.000 in 60.000 evri bruto na leto.
Po podatkih Talentupa se v Nemčiji za dobro plačo šteje bruto letna plača med 64.000 in 70.000 evri. To pomeni približno 40.000 do 43.000 evrov neto na leto ali okoli 3.300 do 3.600 evrov neto mesečno.
Plače v Berlinu so v primerjavi z drugimi nemškimi mesti zmerno višje. “Čeprav so se življenjski stroški v Berlinu v zadnjih letih zvišali, je še vedno dostopnejši kot druge velike evropske prestolnice, kot sta London in Pariz,” je za Euronews Business povedal Michael Stull, direktor podjetja ManpowerGroup UK.
London
HousingAnywhere poroča, da je neto povprečni mesečni zaslužek v Združenem kraljestvu lani znašal 2.297 funtov oziroma 2.725 evrov.
Leta 2023, ko so življenjski stroški znašali 1.950 funtov (2.314 evrov), je povprečna mesečna neto plača med 2.500 funti (2.962 evrov) in 3.300 funti (3.915 evrov) veljala za dobro plačo.
Drugače je v prestolnici – tam bi morala dobra plača znašati vsaj med 3.643 evri in 4.815 evri. V notranjem Londonu, ki ga sestavljajo londonski City in 13 mestnih četrti, pa bi morala znašati med 3.922 in 5.183 evri.
Ker se plače glede na sektor zelo razlikujejo, je Michael Stull navedel širok razpon. “Dobra plača pisarniških delavcev na sredini kariere v Londonu se giblje med 59.455 evri in 83.235 evri na leto,” je dejal.
Pariz
Po podatkih portala HousingAnywhere je povprečna mesečna neto plača v Franciji lani znašala 2.587 evrov. Plača, ki zagotovi udobno življenje, je približno 3.200 evrov na mesec za samsko osebo ali 5.600 evrov mesečno za tričlansko družino.
Zaradi višjih življenjskih stroškov je za udobno življenje v Parizu potrebnih približno 3.400 evrov na mesec neto.
Madrid
Povprečna neto plača v Španiji letos znaša 1.785 evrov na mesec oziroma 2.250 evrov bruto. Za udobno življenje v Španiji bi samska oseba potrebovala 2.700 evrov, oseba, ki vzdržuje družino, pa okoli 4.000 evrov.
Glede na to, da je povprečna plača v Madridu za 18 odstotkov višja od nacionalnega povprečja, bi morala dobra mesečna neto plača v prestolnici za posameznika znašati vsaj 3.185 evrov.
V Madridu lahko pisarniški delavec na sredini kariere pričakuje zaslužek med 35.000 in 55.000 evri bruto na leto, pravi Stull. Španska prestolnica je v primerjavi s Parizom in Londonom veliko ugodnejša za življenje.
Rim
Dobra plača v Italiji je od 35.000 do 50.000 evrov bruto letno. “Plače v Rimu so na splošno nižje v primerjavi s severnoevropskimi mesti, vendar se to delno izravna z nižjimi življenjskimi stroški,” je dejal Stull.
Dobra bruto plača v Rimu se po podatkih Salary Explorerja običajno giblje med 3.750 in 5.690 evri.
“Upoštevajte celotno nadomestilo, ne le plače”
Ko govorimo o dobri plači, to ne pomeni le osnovne plače. “Upoštevati je treba vsa nadomestila, bonuse, delniške opcije, zdravstveno zavarovanje, pokojninske prispevke, plačan dopust in druge ugodnosti,” ob tem poudarja Stull.
Vodja raziskav za Evropo, Bližnji vzhod in Afriko pri Indeed Hiring Lab Pawel Adrjan je poudaril, da svet doživlja zgodovinsko transformacijo dela. “Naši podatki kažejo, da je v Franciji, Nemčiji, Španiji in Združenem kraljestvu iskanje služb, ki omogočajo delo na daljavo ali hibridno delo, rekordno visoko,” je povedal za Euronews Business.
Bolj zadovoljni s finančnim položajem na severu in zahodu EU
Raziskava o kakovosti življenja v evropskih mestih za leto 2023, ki jo je izvedel generalni direktorat Evropske komisije za regionalno in mestno politiko, razkriva velike razlike v finančnem zadovoljstvu gospodinjstev po EU.
Delež ljudi, ki so zadovoljni s finančnim položajem svojega gospodinjstva, se giblje od 39 odstotkov v Atenah do 87 odstotkov v Luksemburgu. Zadovoljstvo je na splošno večje v mestih na severu in zahodu EU. V Ljubljani je s finančno situacijo gospodinjstva zadovoljnih 73 odstotkov ljudi.