Letna inflacija novembra 1,8-odstotna, kaj se je najbolj podražilo
Na letno inflacijo so najbolj vplivale podražitve hrane in brezalkoholnih pijač.
Cene življenjskih potrebščin so se novembra na letni ravni zvišale za 1,8 odstotka. V prejšnjem mesecu je bila stopnja inflacije ničelna, v istem mesecu prejšnjega leta pa 4,9-odstotna, je objavil statistični urad (Surs).
Storitve so se v povprečju podražile za 2,8 odstotka, blago pa za 1,2 odstotka. Pri poltrajnem blagu so se cene zvišale za tri odstotke in pri blagu dnevne porabe za 1,3 odstotka, medtem ko so se pri trajnem blagu znižale za 0,9 odstotka.
K letni inflaciji so največ prispevale za 2,3 odstotka višje cene hrane in brezalkoholnih pijač. Sledijo podražitve v skupinah zdravstvo (za 6,1 odstotka), restavracije in hoteli (za 3,8 odstotka), oblačila in obutev (za 3,6 odstotka) ter rekreacija in kultura (za 3,1 odstotka).
Letno rast cen so za 0,2 odstotne točke ublažili cenejši izdelki in storitve v skupini prevoz (za 1,4 odstotka).
Dražja električna energija in pogonska goriva
Električna energija se je novembra zaradi prehoda v tako imenovano visoko sezono pri izračunu cen omrežnine podražila za 16,8 odstotka, bencin se je podražil za 5,3 odstotka, dizelsko gorivo pa za 2,4 odstotka.
Na drugi strani so se v primerjavi z oktobrom pocenili nastanitvene storitve (za 4,5 odstotka) in počitniški paketi (za 2,3 odstotka), še poroča Surs.
Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila v novembru 1,6-odstotna (pred enim letom 4,5-odstotna). Mesečna rast cen je znašala 0,8 odstotka.
Cene storitev so bile na letni ravni v povprečju višje za 3,7 odstotka, cene blaga pa za 0,6 odstotka.
Podatki o inflaciji za vse države članice EU so na voljo za oktober 2024 in so dostopni na tej povezavi. Letna stopnja inflacije, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila oktobra v državah članicah z evrom dvoodstotna (mesec prej 1,7-odstotna) in v državah članicah EU 2,3-odstotna (mesec prej 2,1-odstotna). Najnižja je bila v Sloveniji (0,0-odstotna), najvišja pa v Romuniji (petodstotna), še poroča Surs.