Ifo: Carine bi udarile po več kot polovici nemškega izvoza v ZDA

Precej večji učinek na nemško gospodarstvo kot recipročne carine bi imele dodatne 20-odstotne carine na vse blago, uvoženo v ZDA, ugotavlja Ifo.
Recipročne carine ameriškega predsednika Donalda Trumpa bi imele razmeroma majhen vpliv na nemški izvoz v ZDA, ugotavlja münchenski ekonomski inštitut Ifo. Če EU ne bi sprejela nobenih protiukrepov, bi se nemški izvoz na podlagi izračunov inštituta zmanjšal za 2,4 odstotka, ugotovitve Ifa povzema STA.
Izračuni inštituta temeljijo na predpostavki, da bi ZDA zvišale carine na uvoz blaga na višino, ki jo trgovinski partnerji zaračunavajo za enakovredne ameriške izdelke, so pojasnili v sporočilu za javnost.
“Potencialno je na udaru več kot polovica nemškega izvoza v ZDA,” je dejala strokovnjakinja za trgovino pri inštitutu Ifo Lisandra Flach.
Precej večji učinek bi imele splošne 20-odstotne carine
Vendar pa bi bil učinek recipročnih carin za Nemčijo po besedah Flach bistveno manjši kot v primeru splošnega povišanja carin na uvoz blaga v ZDA za 20 odstotkov. Kot je pojasnila, je namreč razlika v uvoznih carinah med ZDA in EU razmeroma majhna in znaša 0,5 odstotka.
Po predhodnih izračunih inštituta bi nemški izvoz v ZDA v primeru 60-odstotnih ameriških carin na uvoz kitajskega blaga in 20-odstotnih na uvoz blaga iz preostalega sveta, vključno z EU, padel za okoli 15 odstotkov, poroča STA.
“Zvišanje carin je napad na svetovni gospodarski red”
Ne glede na učinke pa Flach novo trgovinsko politiko ameriškega predsednika ocenjuje za zelo problematično. “Načrtovano zvišanje carin predstavlja prelomnico in je napad na svetovni gospodarski red, ki temelji na pravilih. V praksi spodkopava skoraj 80 let multilateralizma,” je opozorila.
Če bi EU s pogajanji uspelo enakomerno znižati vzajemne carine na obeh straneh, bi imelo to pozitivne učinke. “Naše ugotovitve poudarjajo pomembno vlogo pogajanj pri preprečevanju škodljivih učinkov trgovinske vojne,” je dejala.
Izračuni temeljijo na trgovinskem modelu inštituta Ifo. Ta upošteva carine in necarinske trgovinske ovire. Zajema več kot 141 držav in 65 gospodarskih sektorjev, ki predstavljajo več kot 90 odstotkov svetovne dodane vrednosti, še piše STA.