Francija v omrežje priklopila svojo največjo jedrsko elektrarno

Novice Andreja Lončar 21. decembra, 2024 14.54 > 21. decembra, 2024 14.56
featured image

Francoski EDF je v omrežje priklopil jedrski reaktor Flamanville 3, najmočnejši francoski jedrski reaktor do zdaj. Projekt je končan 12 let pozneje in je stal štirikrat več od prvotnih načrtov.

21. decembra, 2024 14.54 > 21. decembra, 2024 14.56

Francija je dopoldne v električno omrežje priključila svoj najmočnejši jedrski reaktor, kar so voditelji kljub večletnim zamudam in tehničnim težavam označili za prelomni dogodek.

“Velik trenutek za državo,” je v izjavi na X zapisal predsednik Emmanuel Macron in reaktor z močjo 1600 megavatov (MW) označil za enega najmočnejših na svetu. Temu pritrjujejo podatki: močnejši je le kitajski reaktor Taishan z močjo 1750 MW, medtem ko ima finski Olkiluoto tako kot nova francoska pridobitev nazivno moč 1600 MW.

“Zadnjič je bil reaktor v Franciji zagnan pred 25 leti v elektrarni Civaux 2,” pa je v izjavi navedel prvi mož elektroenergetskega podjetja EDF Luc Remont, pri čemer je mislil na elektrarno Civaux na jugozahodu Francije.

Tri mesece od zagona

Zagon elektrarne se je začel 3. septembra, vendar so ga morali naslednji dan prekiniti zaradi “samodejne zaustavitve”. Nekaj dni pozneje so ga ponovno zagnali. Od takrat se je proizvodnja električne energije postopoma povečevala do sedanje stopnje, ko se je reaktor lahko priključil na električno omrežje.

Priključitev je bila sprva načrtovana za petek, zakaj enodnevni zamik, pa ni jasno.

Reaktor bi lahko po besedah vodstva EDF oskrboval dva milijona francoskih gospodinjstev, a so ga v omrežje priklopili v času padajoče porabe. Francija namreč letos izvaža rekordne količine elektrike.

Štirikrat dražji in 12 let pozneje od načrtov

Začetek obratovanja zamuja 12 let po številnih tehničnih ovirah, zaradi katerih so se stroški projekta povzpeli na približno 13,2 milijarde evrov, kar je štirikrat več od prvotne ocene 3,3 milijarde evrov, pišejo francoski mediji.

Jedrska energija predstavlja približno tri petine francoske proizvodnje energije. Macron se je po začetku energetske krize pred dvema letoma odločil, da bo Francija floto okrepila z naročilom šestih reaktorjev EPR2 in možnostjo postavitve še osmih, kar bo previdoma stalo precej več kot 50 milijard evrov. Okoli financiranjain časovnice je sicer, kot poroča Reuters, še veliko odprtih vprašanj.

Do zdaj je EDF reaktorje po Franciji – vseh skupaj je 57 – financiral sam, zdaj pa je podjetje v slabi finančni kondiciji. Zato naj bi vskočila država, ki po pisanju Reutersa razmišlja o brezobrestnem posojilu v zameno za dolgoročno zagotovljeno ceno elektrike (po tako imenovani pogodbi za razliko).