Evrska industrijska proizvodnja se je medletno skrčila, pri nas raste

Slovenija je oktobra na mesečni ravni zabeležila 2,2-odstotno rast, na letni ravni pa 3,4-odstotno rast industrijske proizvodnje.
Industrijska proizvodnja je oktobra po sezonsko prilagojenih podatkih v območju evra ostala enaka, v Evropski uniji (EU) pa se je okrepila za 0,3 odstotka. Medletno je območje evra zabeležilo 1,2-odstotni padec, EU pa 0,8-odstotnega, poročilo evropskega statističnega urada Eurostat povzema STA.
V evrskem območju je v mesečni primerjavi proizvodnja dobrin za vmesno porabo ostala nespremenjena. Proizvodnja energije se je zmanjšala za 1,9 odstotka, proizvodnja trajnih potrošnih dobrin za 1,8 odstotka, netrajnih potrošnih dobrin pa za 2,3 odstotka. Proizvodnja investicijskega blaga se je medtem povečala za 1,7 odstotka.
V EU se je proizvodnja dobrin za vmesno porabo povečala za 0,2 odstotka, proizvodnja investicijskega blaga pa za 1,7 odstotka. Na drugi strani se je proizvodnja energije zmanjšala za 1,3 odstotka, proizvodnja trajnih potrošnih dobrin za 0,7 odstotka, netrajnih potrošnih dobrin pa za 1,3 odstotka.
V medletni primerjavi se je v evrskem območju oziroma EU proizvodnja dobrin za vmesno porabo zmanjšala za 3,5 oziroma 3,1 odstotka, proizvodnja energije za en odstotek oziroma 1,4 odstotka, proizvodnja trajnih potrošnih dobrin za 3,2 oziroma 1,7 odstotka, proizvodnja investicijskega blaga pa je bila tako v območju evra kot EU nižja za 1,7 odstotka. Proizvodnja netrajnih netrajnih potrošnih dobrin se je medtem v evrskem območju okrepila za 3,3 odstotka, v EU pa za 3,6 odstotka, navaja STA.
Eurostat je ob tem popravil podatke za september. Obseg industrijske proizvodnje se je v območju evra na mesečni ravni znižal za 1,5 odstotka (in ne za dva odstotka), v EU pa za 1,4 odstotka (in ne za dva odstotka).
V Sloveniji rast industrijske proizvodnje
Med članicami, za katere je Eurostat imel podatke, se je industrijska proizvodnja na mesečni ravni najbolj zmanjšala v Litvi (za 7,5 odstotka), Belgiji (za 6,2 odstotka) in na Hrvaškem (za 3,9 odstotka). Največjo rast so zabeležile Irska (5,7-odstotna), Danska (5,4-odstotna) in Poljska (3,5-odstotna). Slovenija je beležila 2,2-odstotno rast industrijske proizvodnje.
Največji medletni padec so zabeležile Belgija (7,9-odstotni), Nemčija (4,9-odstotni) in Italija (3,6-odstotni). Industrijska proizvodnja je medtem najbolj zrasla na Irskem (za 15,2 odstotka), Danskem (za 8,6 odstotka) in na Malti (za 6,2 odstotka). Slovenija je v medletni primerjavi zabeležila 3,4-odstotno rast industrijske proizvodnje.