Evropejci smo letos zaprli denarnice
Gospodinjstva v območju z evrom so v prvih treh mesecih leta 2024 privarčevala več kot lani. Stopnja varčevanja je bila celo najvišja po drugem četrtletju 2021.
Stopnja varčevanja med evropskimi gospodinjstvi je v prvih treh mesecih leta dosegla 15,3 odstotka, kažejo podatki Eurostata. To je 1,2 odstotne točke več kot v zadnjem lanskem trimesečju in 1,7 odstotne točke več kot v prvem trimesečju lani. Gre za najvišjo stopnjo varčevanja po drugem četrtletju 2021, ugotovitve evropskih statistikov povzema STA.
V prvem četrtletju se je hkrati zmanjšala stopnja investicij gospodinjstev. Znašala je 9,5 odstotka, kar je najmanj po prvem četrtletju 2021. V četrtletni primerjavi je nazadovala za 0,1 odstotne točke, v medletni primerjavi pa za 0,6 odstotne točke.
Podjetja z več investicijami, a manjšimi dobički
Stopnja investicij podjetij je glede na predhodno četrtletje porasla z 22,0 odstotka na 22,3 odstotka. V prvem četrtletju lani je bila 22,7-odstotna.
Delež dobičkov podjetij v skupni dodani vrednosti se je v prvem trimesečju na četrtletni ravni medtem znižal s 40,3 odstotka na 39,5 odstotka. Na medletni ravni je padec znašal 1,7 odstotne točke. Gre za najnižji delež po drugem četrtletju 2020, še piše STA.
Velik letni padec trgovine na drobno v Sloveniji
Eurostat je objavil tudi podatke o trgovini na drobno. Ta se je v evrskem območju in v EU maja na mesečni ravni okrepila za 0,1 odstotka. V medletni primerjavi se je povečala za 0,3 oziroma 0,6 odstotka.
Med državami, za katere je imel Eurostat podatke, so imele največji mesečni padec Slovaška (1,0 odstotka), Irska (0,9 odstotka) ter Bolgarija in Malta (0,8 odstotka). Največjo rast so na drugi strani beležile Danska (2,3 odstotka), Litva (1,8 odstotka) in Luksemburg (1,7 odstotka). V Sloveniji se je prodaja na drobno zmanjšala za 0,4 odstotka, podatke Eurostata navaja STA.
Drugačen je vrstni let padca trgovine v medletni primerjavi. Slovenija je imela med članicami celo tretji največji letni padec (1,1 odstotka). Najbolj je sicer trgovina upadla v Belgiji (5,2 odstotka) in Estoniji (4,0 odstotka). Največjo rast so zabeležili v Luksemburgu (10,4 odstotka), na Hrvaškem (8,4 odstotka) in v Romuniji (6,5 odstotka).