Eles v 10 letih načrtuje za pet milijard evrov investicij v elektro omrežje

Načrta do leta 2034 predvidevata za 5,15 milijarde evrov investicij v prenosno in distribucijsko elektroenergetsko omrežje. Kot pravijo v Elesu, so investicije potrebne zaradi predvidene večje elektrifikacije zaradi zelenega prehoda.
Za investicije v prenosno omrežje Eles načrtuje za 1,2 milijarde evrov vlaganj, s čimer po lastnih navedbah nadaljuje največji investicijski cikel od svoje ustanovitve. Posebna pozornost bo namenjena gradnji infrastrukture za priklop večjih sončnih elektrarn, poroča STA.
Največji del vlaganj je predviden za razdelilne transformatorske postaje (RTP), in sicer 484,3 milijona evrov. Eles pri tem izpostavlja vgradnjo in zamenjavo sedmih velikih energetskih transformatorjev za regionalno napajanje, celovito obnovo 19 in gradnjo sedmih novih RTP.
Dodatnih 386,8 milijona evrov je predvidenih za elektroenergetske vode na vseh treh visokonapetostnih nivojih. Obnovljenih bo 610 kilometrov, na novo postavljenih pa 145 kilometrov visokonapetostnih vodov. V načrtu je tudi obnovitev obstoječih in vzpostavitev 167 kilometrov novih optičnih povezav.

Za distribucijsko omrežje je predvidenih za 3,95 milijarde evrov investicij. Eles načrtuje, da se bo letni obseg investicij postopno povečeval, in sicer od 280,7 milijona evrov v letu 2025 do 438 milijonov evrov v letu 2034. Največji del, 2,69 milijarde evrov, je predviden za nizko- in srednjenapetostno omrežje. Načrtovane investicije v 110-kV objekte so ocenjene na 639,3 milijona evrov, investicije v sekundarno opremo pa na 310 milijonov evrov.
“Spremembe v rabi in proizvodnji električne energije predstavljajo še zlasti velik izziv za distribucijski omrežni sistem, saj ta v preteklosti ni bil načrtovan za takšen način in obseg rabe električne energije. Večanje deleža razpršenih virov občutno vpliva na napetostni profil v distribucijskih omrežjih, vse znatnejši vpliv se pričakuje tudi ob vse večjem številu toplotnih črpalk in električnih vozil,” so po pisanju STA dejali v Elesu.
Elektro Ljubljana naj bi izvedel za 1,16 milijarde evrov investicij, Elektro Maribor za 1,11 milijarde evrov, Elektro Celje za 814 milijonov evrov, Elektro Gorenjska za 459 milijonov evrov in Elektro Primorska 403 milijone evrov.
Glavnina denarja iz evropskih sredstev
Med viri financiranja elektrodistribucijska podjetja načrtujejo 58 odstotkov nepovratnih evropskih sredstev, z zadolževanjem bi pokrili 22,5 odstotka, amortizacija pa predstavlja 16 odstotkov potrebnih sredstev.
Kot pravijo v Elesu, bodo v obdobju 2023-2026 krili manko omrežninskih prihodkov petih elektrodistribucijskih podjetij, za kar bodo namenili 287,9 milijona evrov.
Po njihovi oceni bi bilo od leta 2027 naprej treba povečati tarife za uporabo distribucijskega omrežja za od 26,5 do 58,6 odstotka glede na osnovo v letu 2026. Pri določanju prihodnje višine tarif za uporabo prenosnega omrežja pa bo medtem ključno, koliko prihodkov od avkcij za čezmejne prenosne zmogljivosti bo ustvarjenih. Osnovni scenarij predvideva 100,5 milijona evrov letnih prihodkov, kar pomeni, da bi se morale tarife povečati šele v letu 2034, so pojasnili.