Draghi: Ukrepanje za okrepitev konkurenčnosti EU je po zmagi Trumpa še nujnejše
Nekdanji predsednik ECB Mario Draghi je po izvolitvi Trumpa napovedal velike spremembe v odnosih med EU in ZDA. Uresničitev priporočil za krepitev konkurenčnosti EU je po njegovem mnenju postalo še nujnejše.
Ukrepanje za okrepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva je po torkovih predsedniških volitvah v ZDA, na katerih je slavil Donald Trump, še bolj nujno, je po poročanju STA pred današnjim zasedanjem voditeljev EU v Budimpešti povedal avtor poročila o konkurenčnosti EU Mario Draghi.
Uresničitev priporočil, ki jih je v poročilu podal Draghi, je po njegovih besedah že tako in tako nujna glede na trenutne gospodarske razmere. “Po volitvah v ZDA pa je to postalo še bolj nujno,” je Draghi povedal ob prihodu za neformalno zasedanje Evropskega sveta, na katerem voditeljem članic unije predstavlja poročilo.
Izrazil je prepričanje, da bo administracija novoizvoljenega ameriškega predsednika zagotovo prinesla velike spremembe v odnosih med EU in ZDA. “Te ne bodo nujno povsem negativne, vendar jih moramo vzeti v obzir,” je poudaril nekdanji italijanski premier.
Ameriški visokotehnološki sektor bo dobil dodaten zagon
Med drugim Draghi pričakuje, da bo Trumpova administracija dala velik dodaten zagon visokotehnološkemu sektorju, ki je bistven za povečanje produktivnosti. Razlika v produktivnosti med ZDA in EU pa je že zdaj “zelo velika”, je povedal.
Trump bo poleg tega po njegovem mnenju močno ščitil tradicionalne industrijske panoge. To pa so panoge, v katerih evropska podjetja največ izvažajo v ZDA.
“Z ameriškimi zavezniki se moramo pogajati v duhu enotnosti, da bi zaščitili naše proizvajalce,” je poudaril nekdanji predsednik Evropske centralne banke.
Gospodarska rast v EU se upočasnjuje
Draghi danes v Budimpešti z voditelji članic unije, med katerimi je tudi premier Robert Golob, razpravlja o poročilu o krepitvi konkurenčnosti evropskega gospodarstva, ki ga je predstavil septembra. V njem je opozoril na upočasnjevanje gospodarske rasti in nizko produktivnost v EU, medtem ko se potrebe povečujejo. Za dvig produktivnosti pa so po njegovem mnenju bistvenega pomena naložbe v inovacije.
Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je ob prihodu na drugi dan svojega zadnjega zasedanja dejal, da je Draghijevo poročilo odličen dokument z jasnimi operativnimi priporočili. Izrazil je prepričanje, da bodo predsedniki vlad in držav članic sprejeli izjavo o novem evropskem dogovoru za konkurenčnost, še piše STA.