Delavci Boeinga stavkajo, pošiljajo jih na prisilni dopust
Stavka zaposlenih v Boeingu ni ohromila le proizvodnje v tem podjetju, ampak posledice čutijo po celotnem ameriškem gospodarstvu. Boeing je namreč od dobaviteljev zahteval, da ustavijo pošiljanje delov in sprejmejo varčevalne ukrepe.
V petek je več kot 30 tisoč zaposlenih v Boeingovih tovarnah na severozahodu ZDA začelo stavko. Njihovi predstavniki so pred tem zavrnili sporazum z vodstvom podjetja, ki jim je ponujalo 25-odstotno povišanje plače in izboljšanje delovnih pogojev. Delavci med drugim zahtevajo 40-odstotno povečanje plač.
Tako obsežna stavka pa je ohromila proizvodnjo. Boeing je zaradi tega odredil prisilni dopust direktorjem, vodjam in zaposlenim. Dokler bo trajala stavka, bodo na prisilnem dopustu vsak četrti teden, poroča BBC. V pogajanja med podjetjem in zaposlenimi so se vključili tudi vladni uradniki.
Zaustavitev proizvodnje bi lahko Boeing stala milijarde dolarjev. Takšna izguba bi še poglobila krizo podjetja, ki se sooča z velikimi izzivi. Kot smo pisali, je imel proizvajalec letal v zadnjih letih številne hude okvare na svojih letalih, zato izgublja zaupanje regulatorjev, javnosti, letalske industrije in tudi naročila.
Posledice stavke se že čutijo po celotni panogi in širše v gospodarstvu ZDA. Podjetje je namreč od dobaviteljev zahtevalo, da ustavijo pošiljanje delov.
Vodstvo podjetja si bo med stavko znižalo plačilo
Novi izvršni direktor Boeinga Kelly Ortberg, ki je položaj zasedel prejšnji mesec, je dejal, da si vodstvo prizadeva, da bi čim prej dosegli dogovor z delavskimi predstavniki. “Naredili bomo vse, kar je v naši moči, da bi omilili to stisko,” je dejal.
Poudaril je, da si bo vodstvo podjetja med stavko sorazmerno znižalo plačo. Zaposleni na prisilnem dopustu pa bodo po njegovih besedah obdržali vse ugodnosti. “Sprejeli ne bomo nobenega ukrepa, ki bi oviral našo sposobnost, da si v prihodnje popolnoma opomoremo,” je dodal Ortberg.
Gre za prvo stavko delavcev Boeinga po letu 2008. Zaposleni so zavrnili sporazum z vodstvom podjetja, v katerem so jim obljubili 25-odstotno povišanje plače in izboljšanje delovnih pogojev. Ponudbo je sicer podjetje ocenilo kot zgodovinsko.
Stavkajoči opozarjajo na višje življenjske stroške
Predsednik sindikata letalskih delavcev Brian Bryant je v sredo ukrepe podjetja ocenil kot “dimno zaveso”, s katero poskušajo pozornost preusmeriti od resničnih težav. “To uporabljajo kot vzvod za vplivanje na javno mnenje,” je povedal za BBC.
Večina stavkajočih, s katerimi je govoril BBC, je kot razlog za stavko navedla izgubo bonusov in pokojnin ter inflacijo in naraščajoče življenjske stroške.
43-letni Clayton Olander je s seboj pripeljal svoje tri otroke, da bi jim dal “lekcijo iz ekonomije”. Strojnik, ki pri Boeingu dela že 11 let, pravi, da se vodstvo podjetja med pogajanji ni oziralo na dejanske življenjske stroške.
Mehaničarka, ki ni želela biti imenovana, je rekla, da si bo, če bo stavka trajal dlje časa, morala poiskati dodatno zaposlitev. Za stavko se je odločila, ker si želi večje varnosti v starosti, piše BBC.
54-letni Rich Anderson, ki je pri Boeingu zaposlen od leta 1989, je doživel že pet stavk. Pravi, da je tokrat pripravljen tvegati več kot ob začetku kariere. Dodal je, da so bili ljudje včasih pripravljeni narediti marsikaj, da bi dobili službo. “Danes pa so se razmere tako spremenile, da dijake prosijo, naj pridejo delat.”