Delati štiri dni v tednu – eksperiment, ki je uspel v tem slovenskem podjetju

Novice Forbes Slovenija 16. januarja, 2025 15.58
featured image

Zaradi krajšega delovnega tedna niso zmanjševali obsega proizvodnje ampak so nekoliko spremenili organizacijo dela.

16. januarja, 2025 15.58

V podjetju Nieros Metal so lani poleti prešli na štiridnevni delovni teden, pri tem pa se za zaposlene plače niso spremenile. Ob pozitivnih izkušnjah bodo to prakso nadaljevali tudi letos, poroča STA.

Nieros Metal ima več kot 250-letno tradicijo, ki se je začela s proizvodnjo kos in nožev, danes pa izdeluje izdelke iz nerjavnega jekla oziroma higienske naprave predvsem za prehrambno industrijo, nekaj pa tudi za kemijsko in farmacevtsko industrijo. Okoli 90 odstotkov proizvodnje izvozijo, prav tako so prisotni globalno. Točnih podatkov o lanskem poslovanju še nimajo, leto 2023 pa je podjetje, v katerem število zaposlenih niha nekje od 110 do 120, sklenilo s skoraj 10 milijoni evrov prihodkov ter nekaj manj kot 200.000 evri čistega dobička.

“Ni pomembno, koliko ur si v službi, pomembno je, kaj narediš in koliko narediš v tistem času. In če lahko načrt dosežemo v štirih dneh, in ne v petih, toliko bolje,” je za STA dejala direktorica in večinska lastnica slovenjgraškega podjetja Denise Kramljak.

Spremenili so organizacijo dela

Zaradi krajšega delovnega tedna niso zmanjševali obsega proizvodnje, so pa nekoliko spremenili organizacijo dela. Spremembo so uvedli julija lani, ko so najprej en mesec oziroma štiri petke vsi zaposleni za to namenili svoj dopust.

Nato je krajši delovni teden šel “na račun podjetja”, a sprememba zaradi poletnih dopustov še ni dala realnih rezultatov. Krajši delovni teden so nato v jeseni nadaljevali. “Sprva je bilo veliko negodovanja, neugodja, nerazumevanja. Zaposlene je bilo strah spremembe, mislili so, da je nekaj v ozadju, a tega ni bilo. Zdaj je drugače, zdaj to cenijo,” je še za STA dodala Kramljak.

“Tisti, ki si upajo tudi pozitivne izkušnje deliti z mano, pridejo čisto navdušeni. Povedo, koliko jim to pomeni, koliko si odpočijejo in koliko bolj učinkoviti so potem,” je opisala izkušnje zaposlenih.

“To nam dopuščajo trenutni ekonomski kazalniki”

Zato so se odločili štiridnevni delovni teden nadaljevati tudi letos. So pa še vedno v poskusnem obdobju in tako je za zdaj štiridnevni delovni teden podaljšan do junija letos. To jim, kot je dodala Kramljak, dopuščajo trenutni ekonomski kazalniki.

Ob tem je Kramljak za STA še poudarila, da imajo v podjetju to srečo, da je specifika proizvodnje takšna, da si to lahko privoščijo in da lahko proizvodni proces, ki je enoizmenski, prilagodijo potrebam. Se pa kdaj zgodi, priznava, da je treba kakšen dan ostati malenkost dlje v službi, da se delo opravi. Kljub krajšemu delovnemu tednu se dohodki zaposlenih niso spremenili, plačani prispevki so isti, je še dodala.