Če ne bo dogovora, bi lahko Evropa šla nad ameriške tehnološke velikane

Novice Forbes Slovenija 11. aprila, 2025 14.34
featured image

EU bi lahko, če trgovinska pogajanja med ZDA in EU ne bodo uspešna, uvedla carine na ameriške tehnološke velikane, kot sta Meta in Google, je v intervjuju za britanski Financial Times dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

11. aprila, 2025 14.34

ZDA in EU so za 90 dni zamrznile uvedbo načrtovanih dodatnih carin na uvoz blaga, da si omogočijo pogajanja glede novih trgovinskih sporazumov. Ne glede na to pa se Bruselj pripravlja na možnost, da diplomatska prizadevanja ne bodo prinesla rešitve za trgovinski spor z največjim svetovnim gospodarstvom.

Von der Leyen je dejala, da ima EU na razpolago širok nabor možnih protiukrepov, če pogajanja ne bodo potekala na zadovoljiv način, intervju v Financial Timesu povzema nemška tiskovna agencija dpa.

“Na primer, lahko bi uvedli dajatev na prihodke od oglaševanja digitalnih storitev,” je dejala predsednica Evropske komisije.

Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo za tri mesece zamrznil dvig t. i. vzajemnih carin za uvoz blaga iz okoli 60 držav in EU, razen za Kitajsko. Za uvoz iz EU so želeli dodatno carinsko stopnjo dvigniti na 20 odstotkov, vendar pa bodo za praktično vse države sveta v prihodnjih 90 dneh v ZDA veljale 10-odstotne dodatne carine.

Pomembno vprašanje, ali so alternative

EU je nato napovedala 90-dnevni odlog izvajanja protiukrepov v odziv na marca uvedene 25-odstotne dodatne carine na uvoz jekla in aluminija v ZDA.

O ameriških carinah na današnjem neformalnem zasedanju v Varšavi razpravljajo finančni ministri EU.

Aktualni nemški finančni minister Jörg Kukies je ob prihodu na zasedanje pozval k previdnosti pri sprejemanju protiukrepov. “Pri digitalnih podjetjih moramo biti previdni, ker nimamo resnih alternativnih možnosti,” je po poročanju dpa v Varšavi dejal Kukies.

Predstavniki podjetij so po ministrovih besedah poudarili, da ni ponudnikov storitev v oblaku ali umetne inteligence, ki bi jih lahko uporabili kot alternativo ameriškim ponudnikom.

Prav tako bi bilo zelo pomembno razpravljati tudi o tem, kako bi lahko izboljšali digitalno moč EU, je dodal.