Bruselj znižal napoved gospodarske rasti Slovenije za letos in prihodnje leto

Evropska komisija je napoved gospodarske rasti Slovenije za letos znižala z 2,3 na 1,4 odstotka. Za 0,1 odstotka je poslabšala tudi napoved za prihodnje leto.
Evropska komisija je napoved gospodarske rasti Slovenije za letos znižala na 1,4 odstotka, potem ko je maja napovedovala 2,3-odstotno rast. Prav tako je Bruselj znižal napoved za naslednje leto z 2,6 na 2,5 odstotka. V letu 2026 pričakujejo ponovno krepitev slovenske gospodarske rasti, ko bo pospešila na 2,6 odstotka.
V prvem polletju je slovenski bruto domači proizvod (BDP) v primerjavi z enakim obdobjem lani zabeležil 1,3-odstotno rast. Rast zasebne potrošnje je znašala 1,1 odstotka, k čemur je v veliki meri prispevala uvedba obveznega zdravstvenega prispevka, rast državne potrošnje pa je bila 9,5-odstotna. Oslabile so se naložbe in izvoz, medtem ko se je uvoz povečal, izhaja iz poročila komisije.
Bruselj napoveduje, da se bo rast v drugem polletju nekoliko okrepila, a vendar ostala skromna. Pri tem bo izvoz ostal razmeroma šibek, prav tako bodo oslabljena vlaganja, predvsem v gradbeništvo. Kljub stagniranju zaposlovanja v prvem polletju naj bi se letos okrepilo za 0,3 odstotka.
V prihodnjem letu in letu 2026 naj bi gospodarska rast Slovenije po napovedih Evropske komisije znova pospešila, in sicer na 2,5 odstotka v letu 2025 ter 2,6 odstotka v letu 2026. Močno naj bi se povečala zasebna potrošnja, okrepili naj bi se tudi zaposlovanje, in sicer za 0,7 odstotka, in vlaganja. Hkrati naj bi se povečal tudi uvoz.
Znižana napoved letošnje inflacije
Letošnja inflacija naj bi se umirila na 2,1 odstotka, kar je za 0,7 odstotka manj od majske napovedi. Prihodnje leto naj bi pospešila na 3,2 odstotka, v letu 2026 pa komisija napoveduje ponovno znižanje inflacije na 2,1 odstotka.
Letos in prihodnje leto se bo po njenih ocenah nadaljevala tudi konsolidacija javnih financ. Javnofinančni primanjkljaj naj bi se letos zmanjšal na 2,4 odstotka BDP, v letu 2025 pa naj bi dosegel 2,1 odstotka BDP, kolikor naj bi znašal tudi v letu 2026. Javni dolg naj bi se letos postopoma zmanjšal z 68,4 odstotka BDP, kolikor je znašal lani, na 63,1 odstotka BDP.
Poslabšanje napovedi tudi za evrsko območje in EU
Napovedi za Slovenijo v najnovejši oceni ostajajo nad napovedmi za evrsko območje in EU. Komisija je napoved rasti BDP v evrskem območju za letos ohranila na 0,8 odstotka, za prihodnje leto pa jo znižala z 1,4 odstotka, ki jo je napovedala maja, na 1,3 odstotka. V letu 2026 naj bi gospodarska rast v evrskem območju pospešila na 1,6 odstotka.
Za 0,1 odstotka je znižala tudi letošnjo napoved gospodarske rasti v EU, ki jo zdaj ocenjuje na 0,9 odstotka, prihodnje leto pa gre pričakovati 1,5-odstotno gospodarsko rast, kar je prav tako 0,1-odstotno poslabšanje majske napovedi. Rast BDP v EU v letu 2026 pa naj bi znašal 1,8 odstotka.
Inflacija v evrskem območju naj bi se letos več kot prepolovila. Z 5,4-odstotne leta 2023 naj bi padla na 2,4 odstotka. V prihodnjem letu se bo po napovedih komisije postopoma umirila na 2,1 odstotka, leta 2026 pa padla za dodatna 0,2 odstotka na 1,9 odstotka.