Bi Evropa lahko ruski plin zamenjala z ameriškim? Tako razmišlja von der Leyen
"Iz Rusije še vedno dobivamo veliko LNG in zakaj ga ne bi zamenjali z ameriškim, ki je za nas cenejši in bi znižal naše cene energije," je razmišljala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je nakazala, da bi lahko EU ruski utekočinjeni zemeljski plin (LNG) zamenjala z ameriškim. V trgovinskih odnosih z ZDA je treba razpravljati o področjih v skupnem interesu, med katerimi pa je tudi LNG, je povedala v luči bojazni pred trgovinsko vojno z ZDA pod Donaldom Trumpom.
“Mislim, da moramo biti v stikih, kar smo začeli včeraj. Potem moramo razpravljati o skupnih interesih, ki jih imamo, nato pa se pogajati,” je danes po poročanju STA v Budimpešti o trgovinskih odnosih z ZDA pod vodstvom novoizvoljenega predsednika Trumpa povedala von der Leyen.
Med drugim sta se v četrtkovem telefonskem pogovoru dotaknila področja LNG, kar je po njenih besedah eno od področij v skupnem interesu ZDA in EU. “Iz Rusije še vedno dobivamo veliko LNG in zakaj ga ne bi zamenjali z ameriškim, ki je za nas cenejši in bi znižal naše cene energije. O tem pa bi lahko govorili tudi v okviru razprave o trgovinskem primanjkljaju,” je menila predsednica komisije.
V Evropi po Trumpovi izvolitvi strah pred trgovinsko vojno
Na evropski strani Atlantika se je po Trumpovi zmagi na torkovih predsedniških volitvah okrepil strah pred trgovinsko vojno. V času predvolilne kampanje je namreč napovedal desetodstotne carine na ves uvoz, da bi zmanjšal ameriški trgovinski primanjkljaj.
EU je sicer po ruski invaziji na Ukrajino pred dvema letoma že povečala dobave LNG iz ZDA, vendar pa ga še vedno dobavlja tudi iz Rusije, je poročala STA.
Voditelji držav članic EU so o transatlantskih odnosih po torkovih volitvah v ZDA razpravljali na četrtkovi večerji ob začetku neformalnega zasedanja Evropskega sveta v Budimpešti, danes pa so se posvetili še okrepitvi konkurenčnosti evropskega gospodarstva.
Po besedah predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela, ki je odvodil svoje zadnje zasedanje, je evropska stran pripravljena okrepiti odnose z ZDA ter sodelovati na različnih področjih, tudi pri podpori Ukrajini v njenem boju z rusko agresijo, je še poročala STA.
“Z našimi ameriškimi prijatelji moramo razpravljati tudi o tem, da Rusija ne predstavlja grožnje samo Evropi, ampak tudi globalni varnosti kot celoti,” je povedala von der Leyen. Vse bolj se namreč povezuje z državami, kot so Iran, Severna Koreja in Kitajska, ki ji pomagajo v vojni proti Ukrajini, je dejala.