Bela hiša okleva: nekatere carine “se lahko zgodijo ali pa tudi ne”

Novice Forbes Slovenija 24. marca, 2025 18.31
featured image

Nekatere carine, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump, se lahko "zgodijo ali pa tudi ne", saj so razmere "še vedno spremenljive".

24. marca, 2025 18.31

ZDA 2. aprila morda ne bodo uvedle carin za posamezne industrije, kot sta avtomobilska in farmacevtska, poroča STA.

Predsednik ZDA Donald Trump je 2. april sicer označil za “dan osvoboditve” za največje svetovno gospodarstvo in obljubil uvedbo vzajemnih carin z vsem svetom, s katerimi želi odpraviti po oceni Washingtona nepoštene trgovinske prakse, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po navedbah AFP naj bi ta dan začele veljati okoli 25-odstotne carine za avtomobile, farmacevtske izdelke in čipe, ki jih je Trump napovedal 18. februarja.

Neimenovani predstavnik Bele hiše je za francosko tiskovno agencijo dejal, da se lahko carine za posamezne sektorje 2. aprila “zgodijo ali pa tudi ne”, in da so razmere “še vedno spremenljive”.

Da bi lahko prišlo do zamika pri uvedbi carin za posamezne sektorje, sta pred tem poročala tudi medija Wall Street Journal in Bloomberg, ki sta se prav tako sklicevala na predstavnika Trumpove administracije.

Po poročanju tujih medijev naj bi bile 2. aprila znane tudi podrobnosti glede uvedbe vzajemnih carin.

Trump je namreč 13. februarja podpisal izvršni ukaz o vzajemnih carinah. ZDA naj bi tako ne prej kot 2. aprila na uvoz blaga iz tujine uvedle enake carine in druge dajatve, kot jih trgovinske partnerice zaračunavajo pri uvozu ameriškega blaga, piše STA.

Donald Trump
Foto: PROFIMEDIA

Dajatve naj bi bile prilagojene vsaki trgovinski partnerici ZDA posebej.

Predstavnik Bele hiše je za AFP potrdil, da bodo vzajemne carine še vedno uvedene.

Po poročanju tiskovne agencije Reuters sta ameriški finančni minister Scott Bessent in višji ekonomski svetovalec Bele hiše Kevin Hassett prejšnji teden dejala, da se bo administracija pri napovedi vzajemnih carin osredotočila na ožji nabor držav z največjimi trgovinskimi presežki.

Hasset je po poročanju Reutersa za medij Fox Buisness dejal, da se bodo osredotočili na 10 do 15 držav.

Iz urada ameriškega trgovinskega predstavnika (USTR) so v javnem pozivu za posredovanje informacij po poročanju Reutersa navedli, da se trenutno osredotočajo na Argentino, Avstralijo, Brazilijo, Kanado, Kitajsko, EU, Indijo, Indonezijo, Japonsko, Korejo, Malezijo, Mehiko, Rusijo, Savdsko Arabijo, Južno Afriko, Švico, Tajvan, Tajsko, Turčijo, Veliko Britanijo in Vietnam, ki pokrivajo 88 odstotne celotne blagovne menjave z ZDA.

Trump državam odjemalkam venezuelske nafte in plina zagrozil s 25-odstotnimi carinami

Trump je danes napovedal uvedbo 25-odstotnih carin na uvoz blaga iz vseh držav, ki kupujejo nafto in plin iz Venezuele. “Venezuela je bila zelo sovražna do ZDA in svoboščin, ki jih zagovarjamo,” je grožnjo utemeljil na svojem družbenem omrežju Truth Social.

Venezuelo je obtožil, da je v ZDA “namerno in s prevaro” poslala “na desettisoče hudih kriminalcev”.

Venezuela je sicer v preteklosti, ko so ZDA zoper njo uvajale gospodarske sankcije, izvoz uspela preusmeriti v gospodarstva, kot sta Kitajska in Indija.

Zdaj pa je torej ameriški predsednik zagrozil, da bo uvedel 25-odstotne carine na uvoz blaga iz vseh držav, ki kupujejo nafto in plin iz Venezuele.

Naftna ploščad na venezuelskem jezeru Maricaibo (Foto: PROFIMEDIA)

Do najnovejše grožnje prihaja, potem ko je minuli mesec prišlo do prekinitve načrta ZDA in Venezuele za deportacije. Načrt je padel v vodo na podlagi Trumpove ocene, da Caracas ni izpolnil dogovora o hitrem sprejemu deportiranih migrantov, piše STA.

Venezuela se je odzvala z napovedjo, da ne bo več sprejemala teh migrantov, to soboto pa so tamkajšnje oblasti sporočile, da so z Washingtonom dosegle dogovor o nadaljevanju repatriacij, po katerem je bilo iz ZDA prek Hondurasa deportiranih skoraj 200 venezuelskih državljanov.