Aretirali nekoč najbogatejšega Avstrijca, ustanovitelja nepremičninskega imperija

Tožilci Reneju Benku med drugim očitajo, da je pred oblastmi in upniki skušal skriti premoženje tako, da ga je prenesel v zasebno fundacijo.
V Avstriji so pridržali Reneja Benka, ustanovitelja nepremičninskega velikana Signa, ki je nekoč veljal za enega najbogatejših Avstrijcev. Tožilstvo Benka preiskuje zaradi suma goljufije in korupcije, med drugim mu očitajo, da naj bi poskušal pred oblastmi skriti premoženje, poroča STA.
Kot so zapisali na državnem tožilstvu za gospodarski kriminal in korupcijo, je Benko “poskušal prikriti premoženje”, tako da ga je prenesel v zasebno fundacijo in se s tem izognil dostopu pristojnih organov, skrbnikov in upnikov do premoženja. Prav tako naj bi pred upniki skril drage predmete, kot so orožje in ure.
V zadnjih mesecih so preiskovalci v okviru preiskave med drugim zasliševali njegove poslovne partnerje in zaposlene. Avstrijski organi so Benka zaslišali decembra lani, potem ko je okrožno državno sodišče v italijanskem Trentu izdalo nalog za njegovo aretacijo, piše STA. Po poročanju Kronen Zeitunga je bil aretiran v svoji vili v Innsbrucku.
V stečaj družba in njen ustanovitelj
Benko je podjetje Signa ustanovil leta 2000, to pa je zraslo v konglomerat, ki vključuje tako nepremičnine kot medije. Družba je novembra 2023 šla v stečaj, kjer je lani končal tudi njen ustanovitelj. Njegovo premoženje je sicer po oceni Forbesa še leta 2023 znašalo šest milijard dolarjev.
Upniki so vložili zahtevke v skupni vrednosti več milijard evrov. Njihov portfelj je zaobjemal nepremičnine v Avstriji, Nemčiji, Italiji, Luksemburgu in Švici, med njimi je bil tudi znameniti hotel v Benetkah. Vredne naj bi bile 27 milijard evrov. Po podatkih na njihovi spletni strani so bili projekti v razvoju še marca lani vredni 25 milijard evrov. V lasti so imeli tudi znameniti newyorški nebotičnik Chrysler.