Ameriški senat potrdil financiranje vlade in se izognil kaosu, a le do marca

Zahtevo skorajšnjega predsednika Donalda Trumpa po dvigu zgornje meje dolga je predstavniški dom že prej zavrnil - vključno z glasovi 38 republikancev.
Ameriški senat, ki ga obvladujejo demokrati, je s 85 glasovi za in 11 proti sprejel zakon o nadaljevanju financiranja vlade, in sicer 38 minut po tem, ko se je ob polnoči po lokalnem času (in v soboto ob petih zjutraj po srednjeevropskem času) izteklo financiranje vlade.
Zaprtje vlade bi povzročilo motnje v delovanju, od organov pregona do nacionalnih parkov, in prekinilo izplačilo plač milijonom zveznih uslužbencev, so poročali ameriški mediji.
Sveženj, ki med drugim predvideva 100 milijard dolarjev za pomoč žrtvam naravnih nesreč, je pred tem podprl tudi predstavniški dom, ki ga obvladujejo republikanci. Zakon je nato romal v Belo hišo, kjer ga je predsednik Joe Biden že podpisal.
Zvezna vlada je lani porabila približno 6.200 milijard dolarjev in je zadolžena za več kot 36 tisoč milijard dolarjev, kongres pa bo moral ukrepati in odobriti nadaljnje zadolževanje do marca, saj je financiranje zagotovljeno le do takrat, je poročal CNN.
Proti dvigu meje zadolževanja
Že pred tem je kongres zavrnil zahtevo Donalda Trumpa, ki 20. januarja prihaja v Ovalno pisarno, po dvigu ali odpravi zgornje meje dolga. Proti je bilo tudi 38 republikancev. Kot pišeta CNN in Politico, to kaže, da je vpliv novoizvoljenega predsednika kljub njegovemu položaju vodje stranke omejen.
Rich McCormick, eden od republikancev, ki so glasovali proti predlogu zakona, je dejal, da zakon ne spreminja fiskalne poti države in da bo le še povečal breme dolga. “Če bomo nadaljevali s tem, kar počnemo, bomo postali država preteklosti,” je dejal.
“Republikanci so se v kampanji zavzemali za zmanjšanje porabe in zmanjšanje 35 tisoč milijard dolarjev vrednega državnega dolga. Tega ne moremo doseči z začasno odpravo omejitve dolga,” je na X zapisala republikanka Kat Cammack, a nato dodala, da zvišanja ne bo podprla “dokler novoizvoljeni predsednik Trump ne bo prevzel položaja“.
Reprezentant Greg Lopez, še en republikanec, ki je nasprotoval predlogu zakona, je v izjavi zapisal, da ne more podpreti predloga, “ki ne upošteva naraščajočega dolga našega naroda v višini 36 tisoč milijard dolarjev in odpravlja zgornjo mejo dolga, s čimer ustvarja odprto čekovno knjižico, da lahko kongres porabi več denarja, ki ga že tako nima“.