Merlak se je sprijaznil, da bo moral še enkrat plačati za zemljišča v Bohinju

Gradnja novega hotela v Bohinju bi se lahko nadaljevala še letos, napoveduje Jure Repanšek, direktor družbe Alpinia, ki upravlja Merlakove hotele.
Podjetnik Damian Merlak, ki je po prodaji kripto menjalnice Bitstamp vložil v več propadajočih bohinjskih hotelov, še vedno razrešuje spor s skladom kmetijskih zemljišč, ki mu preprečuje gradnjo hotela Zlatorog v Ukancu.
Spor z zemljišči, za katera sklad zahteva neodplačni prenos, se vleče že dobro leto, projekt pa v večji meri miruje.
“Parcele, ki jih je v pozivu navedel sklad, so bile po njihovem pojasnilu 11. 3. 1993 opredeljene kot kmetijsko zemljišče in naj bi zato bile predmet prenosa na sklad. Hotel na taki lokaciji brez zemljišč, kjer bi potekali spremljevalni programi, ni isti,” je avgusta 2023 dejal Jure Repanšek, direktor družbe Alpinia, ki upravlja Merlakove bohinjske hotele.
Med obema stranema v zadnjem letu poteka mediacija, Repanšek in sklad pa sta izbrala cenilca, ki je pripravil oceno zemljišč.
“Sprijaznili smo se z dejstvom, da bomo morali za ta zemljišča ponovno plačati neko kupnino. Nam je namreč bolj v interesu, da gre projekt naprej, kot da stoji,” je dejal za STA.
Po njegovi oceni bi lahko s projektom, ki bo sestavljen iz več stavb, hotel pa bo imel 168 ležišč, nadaljevali še letos.
“V vmesnem času nismo čakali in nismo počivali, temveč smo dodelovali projekte, naredili poplavne študije in vse ostalo, opravili testne vrtine ter parcelo pripravili tako, da lahko na njej takoj začnemo dela,” je o dogajanju na gradbišču za STA še povedal Repanšek.
Pred tremi leti dobil zeleno luč za rušenje
Hotel Zlatorog je Merlak kupil leta 2019. Decembra 2021 je dobil zeleno luč mestnih svetnikov, da je lahko propadajočo stavbo, ki je bila povsem izropana in uničena, podrl. Med drugim se je v desetletju propadanja vdrla streha, objekt pa je dotrajan do te mere, da ga ni bilo mogoče statično in protipotresno sanirati.
Na njegovem mestu je načrtoval gradnjo novega kompleksa, Repanšek pa je marca 2022 dejal, da bi lahko nov hotel zgradili v 15 oziroma 16 mesecih. A po rušenju se je projekt zaradi spora s skladom kmetijskih zemljišč zaustavil.

Po prodaji menjalnice kupil več bohinjskih hotelov
Oživljanja nekoč legendarnih hotelov v Bohinju, ob Zlatorogu in Bohinju je eden najbogatejših Slovencev kupil še Ski hotel na Voglu in pa Aparthotel Triglav, se je Merlak lotil po prodaji svetovno znane kriptomenjalnice Bitstamp.
Do hotelov je prišel z nakupom treh podjetij v lasti Jana Pačnika, sina Zmaga Pačnika – družbo A.H.T hoteli, ki so imeli v lasti apartmaje, D.I.N. Plus, ki so imeli v lasti hotel Bohinj, in T.H.G. hoteli, ki je bila lastnica hotela Zlatorog in Ski hotela na Voglu.
Hotel Bohinj in Aparthotel Triglav je prenovil in odprl že pred leti, medtem ko projekta Ski hotela na Voglu in hotela Zlatorog v Ukancu še nista zaključena in se pri njima bolj zapleta.
V primeru Ski hotela Vogel še niso našli skupnega jezika z avstralskim poslovnežem slovenskih korenin Anthonyjem Tomažinom, ki je lastnik Žičnic Vogel. Odprto ostaja vprašanje, koliko bi morali plačevati za prevoz tovora za prenovo z gondolo.
Medtem je Merlak pred kratkim odprl na novo zgrajeno vilo Muhr, v neposredni bližini hotela Bohinj, ki je bila nekoč v lasti jugoslovanskega kralja Aleksandra Karađorđevića.