Kje v Evropi so se najbolj podražile nepremičnine in kam se umešča Slovenija

V letu 2024 so se tako cene nepremičnin kot najemnine v državah članicah EU zvišale za več kot tri odstotke.
Rastoči življenjski stroški so največja skrb evropskih državljanov, sodeč po lanski anketi Eurobarometer, kar ni presenetljivo, glede na rast cen nepremičnin in najemnin v EU v lanskem letu, poroča Euronews. Toda nekatere države so v tem obdobju beležile celo pocenitve, medtem ko je Slovenija za več kot dvakratnik presegla evropsko povprečje.
V 2024 so se cene nepremičnin v EU v povprečju zvišale za 3,3 odstotka, najemnine pa so bile višje za 3,1 odstotka, kažejo podatki statističnega urada Eurostat.
Toda med državami so opazne razlike, saj so celo nekatera večja gospodarstva EU beležila padec cen nepremičnin in najemnin, spet drugod so podražitve občutno presegale evropsko povprečje. Medtem ko so se v Luksemburgu cene nepremičnin znižale za 5,2 odstotka, so se v prvouvrščeni Bolgariji povečale za 16,5 odstotka.
Cenejša stanovanja v Nemčiji in Franciji
Poleg Luksemburga so se cene nepremičnin leta 2024 znižale še v Franciji, kjer so upadle za 3,7 odstotka, na Finskem (–3,5 odstotka), v Nemčiji (–1,6 odstotka) in v Avstriji (–0,2 odstotka). Poleg Bolgarije pa so se občutno podražile še na Poljskem (15 odstotkov), Madžarskem (12,8 odstotka) in Hrvaškem (10,4 odstotka).
Velike skoke so zabeležile tudi Portugalska (9,1 odstotka), Španija (8,5 odstotka), Irska (8,5 odstotka) in Nizozemska (8,2 odstotka). Tudi Slovenija se je v tej kategoriji znašla med državami, ki presegajo evropsko povprečje: lani so se cene slovenskih nepremičnin namreč povečale za 7,3 odstotka – več kot dvakratnik evropskega povprečja. (Slovenski statistični urad sicer navaja številko 7,4 odstotka.)
Vzhodna in jugovzhodna Evropa običajno prevladujeta na vrhu lestvice z velikimi podražitvami, medtem ko zahodne in severnoevropske države praviloma zasedajo spodnji del seznama.
Veliko odstopanje od evropskega trenda kaže kandidatka za članico EU Turčija, ki se je v zadnjih letih soočala z visoko inflacijo. Lani so cene stanovanj v Turčiji zrasle za 41,5 odstotka.
Manj podražitev pri najemninah
V EU so se najemnine lani podražile nekoliko manj od cen stanovanj. Med državami EU se je letna povprečna sprememba najemnin gibala od padca za 0,9 odstotka v Estoniji do povečanja za 12,4 odstotka na Madžarskem. Estonija je bila edina država, kjer so se najemnine znižale, medtem ko so se v Turčiji najemnine zvišale za dobrih 117 odstotkov.
Vzhodnoevropske in balkanske države so zabeležile največjo rast najemnin, medtem ko so zahodne in severnoevropske države beležile njihovo nizko rast ali stagnacijo. Tako so se v Nemčiji najemnine podražile za 2,2 odstotka, v Franciji za 2,3 odstotka, kar je manj od povprečja EU. V tretjem največjem gospodarstvu, v Italiji, je letna podražitev v višini 3,2 odstotka rahlo presegla evropsko povprečje, še piše Euronews.
V Sloveniji so se po podatkih Eurostata najemnine lani podražile za 6,3 odstotka, kar je prav tako več kot dvakratnik evropskega povprečja.