Kje nastaja največja soseska, ki jo gradi 3D-tiskalnik – in kakšne so cene

Nepremičnine Forbes Slovenija 8. avgusta, 2024 14.52
featured image

Novembra 2022 je v ameriški zvezni državi Teksas pričela nastajati soseska 100 hiš, ki je zdaj skoraj dokončana. Gradbena dela je opravil in še vedno opravlja 3D tiskalnik.

8. avgusta, 2024 14.52

V naselju Wolf Ranch v Teksasu, nedaleč stran od mesta Austin, se dokončanju bliža nova soseska, ki jo je zgradil 3D-tiskalnik po imenu Vulcan. To ni običajni tiskalnik, saj v širino meri 13,7 metra, tehta pa skoraj pet ton, poroča Reuters.

Sosesko gradi podjetje ICON, ki ima v lasti tiskalnik, dela pa so začeli novembra 2022. Po navedbah podjetja bo naselje stotih hiš ob dokončanju največja soseska na svetu, zgrajena s 3D-tiskalnikom. Letos poleti dokončujejo še zadnjih nekaj hiš.

Cena domov na ‘Volčjem ranču’ znaša od 450 do 600 tisoč dolarjev (413 do 550 tisoč evrov). Kot pravijo razvijalci, so doslej prodali okrog četrtino domov.

Pri ICON pravijo tudi, da je 3D-tiskanje domov hitrejše, cenejše, zahteva manj delavcev in ustvari manj odpada kot tradicionalna gradnja. “Kjer je morda prej prihajalo pet različnih ekip, da bi zgradili stenski sistem, imamo zdaj eno ekipo in enega robota,” je za Reuters povedal višji projektni vodja pri ICON Conner Jenkins.

Teksaška soseska Wolf Ranch, zgrajena s 3D tiskalnikom
Cene domov v Wolf Ranchu se gibljejo med 450 in 600 tisoč dolarji (Foto: PROFIMEDIA)

Kmalu tudi na luni?

Gradnja – oziroma tiskanje – ene enonadstropne hiše s tremi ali štirimi spalnicami traja okrog tri tedne. Ob tem je treba temelje in kovinsko streho postaviti na tradicionalen način.

Samo tiskanje poteka tako, da se v tiskalnik vstavi zmes za beton, tiskalnik pa nato enakomerno in v skladu z vnaprej programiranim načrtom nanaša zmes v plasteh prek šob, kot bi stiskal zobno pasto iz tube. Betonske stene so po besedah Jenkinsa odporne proti vodi, plesni, termitom in ekstremnim vremenskim pojavom.

ICON je prvo hišo s 3D-tiskalnikom zgradil leta 2018. Zdaj računajo, da jih bodo lahko gradili tudi na luni. Ameriška vesoljska agencija Nasa je namreč v okviru svoje lunarne misije Artemis najela ICON, da razvije sistem gradnje, s katerim bi lahko na luni postavili pristajališča, bivališča in druge objekte.

Teksaška soseska Wolf Ranch, zgrajena s 3D tiskalnikom
3D-tiskalnik Vulcan lahko enonadstropno družinsko hišo zgradi v treh tednih (Foto: PROFIMEDIA)

Slabo ‘vleče’ internet

Reuters je govoril tudi z mladim parom, ki se je v sosesko preselil v začetku poletja. Stanovalca sta pohvalila trdnost sten, za katere menita, da nudijo dobro zaščito pred tornadi, ki so v tem delu ZDA pogosti. Stene so tudi dobro izolirane pred teksaško vročino, pravita.

A močni in trdni zidovi imajo tudi pomanjkljivost, saj preko njih slabše potuje internetni signal. Kot so za Reuters sporočili iz ICON, večina stanovalcev v soseski to težavo odpravlja z mrežnimi internetnimi usmerjevalniki, ki signal oddajajo z več točk v domovanju namesto z ene same naprave.

Teksaška soseska Wolf Ranch, zgrajena s 3D tiskalnikom
V Wolf Ranchu bo 100 hiš, razvijalec pa je doslej prodal približno četrtino (Foto: PROFIMEDIA)