Državni stanovanjski sklad napovedal gradnjo 500 novih stanovanj

Nepremičnine Aljoša Črnko 23. julija, 2024 13.09
featured image

Državni stanovanjski sklad bi v letih 2024 in 2025 zgradil petsto novih javnih najemnih stanovanj. Za to namenjajo 46 milijonov evrov.

23. julija, 2024 13.09

Stanovanjski sklad RS (SSRS) bo letos in prihodnje leto za gradnjo dodatnih javnih najemnih stanovanj namenil 46 milijonov evrov. S tem bodo zagotovili 500 novih stanovanjskih enot, so zapisali v sporočilu za javnost.

Gradnjo bodo sofinancirali v sklopu danes objavljenih programov – programa za zagotavljanje javnih najemnih stanovanjskih in bivalnih enot ter programa za zagotavljanje oskrbovanih stanovanj za starejše. Ob tem je državni stanovanjski sklad objavil še javni poziv za nakup stanovanj in zemljišč za gradnjo stanovanj v letih 2024 in 2025.

“V preteklih letih smo z razpisi iz lastnih sredstev zagotovili 1.500 javnih najemnih stanovanj po vsej državi, tokrat pa iz dokapitalizacij letos in prihodnje leto namenjamo 46 milijonov evrov za 500 novih stanovanjskih enot,” je objavo novih programov komentiral direktor SSRS Črtomir Remec.

Kako bo potekalo sofinanciranje

Program sofinanciranja zagotavljanja javnih najemnih stanovanjskih in bivalnih enot za leti 2024 in 2025 je bil v uradnem listu objavljen 5. julija, poroča STA. Namenjen je pridobivanju novih javnih najemnih stanovanj in bivalnih enot v vseh lokalnih skupnostih v Sloveniji.

Sklad občinam, lokalnim stanovanjskim skladom in neprofitnim stanovanjskim organizacijam enako kot doslej ponuja tri oblike sofinanciranja (posojilo, soinvestiranje in soinvestiranje s posojilom) novost pa je možnost posojila v višini do 75 odstotkov vrednosti investicije z odplačilno dobo 30 let. Za izvedbo programa je namenjenih 26 milijonov evrov, od tega 16 milijonov za posojila in deset milijonov za soinvestiranje.

Kot pravijo na skladu, glavni poudarek in prednost namenjajo investicijskim projektom, ki izpolnjujejo pogoje predpisov s področja energetske učinkovitosti. Zagotavljajo gradnjo stavb z nič energije, z zelo visokoenergetsko učinkovitostjo oziroma z zelo majhno količino potrebne energije za delovanje. Pri slednjem naj je potrebna energija v zelo veliki meri proizvedena iz obnovljivih virov, vključno z energijo iz obnovljivih virov, ki je proizvedena na kraju samem, ali v bližini.

Nova javna najemna oskrbovana stanovanja za starejše

Program sofinanciranja zagotavljanja oskrbovanih stanovanj za starejše v letih 2024 in 2025, ki je bil v uradnem listu objavljen 19. julija, je namenjen pridobivanju novih javnih najemnih oskrbovanih stanovanj za starejše. Možne oblike sofinanciranja vključujejo posojilo, soinvestiranje ter soinvestiranje s posojilom.

Višina posojila je do 75 odstotkov vrednosti investicije z odplačilno dobo 30 let. Za izvedbo programa je namenjenih pet milijonov evrov, od tega dva milijona za posojila in tri milijone za soinvestiranje.

Črtomir Remec
Državni stanovanjski sklad, ki ga vodi Črtomir Remec, letos in prihodnje leto namenja 46 milijonov evrov za 500 novih stanovanjskih enot (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

Državni sklad bi kupil stanovanja in zemljišča za gradnjo

Z javnim pozivom za nakup stanovanj in zemljišč za gradnjo stanovanj v letih 2024 in 2025, ki je bil prav tako 19. julija objavljen v uradnem listu, pa SSRS vabi še zainteresirane fizične osebe, pravne osebe zasebnega in javnega prava ter lokalne skupnosti k oddaji zavezujočih ponudb za prodajo skupin stanovanj, stanovanjskih stavb ter zemljišč, ki so primerna za izgradnjo stanovanjskih stavb po vsej Sloveniji. Sklad bo stanovanja in zemljišča kupoval v obdobju od objave poziva do porabe sredstev ali zaprtja poziva.

Kot poroča STA, ponudniki lahko ponudijo dokončana stanovanja, ki so primerna za bivanje. Stanovanjske stavbe, v katerih so ponujena stanovanja, morajo imeti pravnomočno uporabno dovoljenje, ki ni starejše od dveh let. Prav tako mora biti nanj vezano pravnomočno gradbeno dovoljenje.

Kot primerne mikrolokacije bo sklad štel zlasti tiste lokacije, ki omogočajo kakovostne življenjske in bivalne razmere, imajo dobro prometno povezavo in so dostopne z javnim potniškim prometom. V bližini morajo biti zagotovljene osnovna družbena infrastruktura in oskrbne dejavnosti, ki jih je mogoče izkoriščati za rekreacijo. Če ponudnik tega ne more zagotoviti, bo to upoštevano pri nakupni vrednosti. Za izvedbo tega javnega poziva je namenjenih 15 milijonov evrov.