Poslušala je sinova in danes bdi nad financami svetovne podjetniške zvezde

Ljudje Tilen Humar 17. julija, 2024 05.23
featured image

Colette Kress mesto finančne direktorice pri proizvajalcu čipov Nvidia zaseda že dobro desetletje. V tem času je družbi pomagala povečati prodajo za petnajstkrat in jo postavila ob bok največjim podjetjem na svetu.

17. julija, 2024 05.23

Zadnji dve leti je glavna borzna zgodba na svetu ameriški proizvajalec polprevodnikov Nvidia. Z razmahom umetne inteligence, ki jo poganjajo tudi Nvidijini napredni čipi, se je delnica podjetja od začetka lanskega leta podražila za več kot 780 odstotkov.

S tem Nvidia narekuje ritem celotnega ameriškega trga. Po navedbah investicijske družbe Apollo Global Management na proizvajalca čipov odpade za kar dobra tretjina letošnjega donosa delniškega indeksa S & P 500.

Medtem ko ima levji delež zaslug za astronomski uspeh ustanovitelj in glavni izvršni direktor Jensen Huang, ki v zadnjih mesecih s svojimi usnjenimi jaknami in množicami oboževalcev bolj kot na poslovneža spominja na rokovsko zvezdo, pa so veliko vlogo pri uspehu Nvidie igrali tudi drugi. Med njimi je finančna direktorica Colette Kress, ki je v podjetje prišla tedaj, ko so ga poznali samo igričarji. Vodenje financ v podjetju z meteorskim vzponom je izziv svoje vrste.

Znanje nabirala pri največjih imenih Silicijeve doline

Kress se je za poslovni svet odločila med študijem na univerzi v Arizoni, kjer je diplomirala iz financ, nato pa svoj profil dopolnila s programom MBA v Teksasu. Po končanem šolanju jo je hitro zaneslo še v tehnološke vode, saj je svojo prvo službo našla v finančnem oddelku razvijalca elektronike Texas Instruments. V branži je ostala vse do danes.

Kmalu je ulice Dallasa zamenjala za Silicijevo dolino, kjer se je najprej ustavila v Microsoftu. V trinajstih letih je dodobra spoznala delovanje inovativnega tehnološkega velikana in se povzpela do mesta glavne finančnice divizije strežnikov in programske opreme. Podoben položaj je po odhodu iz Microsofta zasedla tudi v komunikacijskem velikanu Cisco.

Službo sprejela zaradi priporočila sinov

Kako se je Kress znašla v Nvidii? Leta 2013 je bila družba večinoma neznana, njen glavni posel pa je bila proizvodnja grafičnih kartic za igričarje. Prek videoigric je podjetje odkrila tudi sama, saj sta ji ga “priporočila” njena sinova, tedaj stara osem in deset let. Pomembno vlogo je odigral tudi Huang, ki se je za Kress zavzel osebno, poroča časnik Globes. Vizionarski direktor ji je na tablo skiciral idejo megakorporacije, ki vodilnim igralcem v revoluciji umetne inteligence zagotavlja pogon in gorivo.

V desetletju prihodke povečali za 15-krat

Huangovo videnje se je v zadnjih letih uresničilo do potankosti. Nvidia je z najzmogljivejšimi čipi v hipu postala prvo ime novega tehnološkega sektorja in si zaenkrat nad ponudbo računske moči za potrebe generativne umetne inteligence lasti skoraj popoln monopol.

Najnazornejšo sliko kažejo poslovna poročila. Lani je družba imela malo manj kot 61 milijard dolarjev (dobrih 56 milijard evrov) prihodkov od prodaje, kar je približno petnajstkrat toliko kot v Kressinem prvem letu pri podjetju, ko je ta vrednost znašala malenkost nad štirimi milijardami dolarjev (približno 3,7 milijarde evrov). Trenutno z vrednotenjem v višini 3,1 bilijona dolarjev (slabe tri bilijone evrov) Nvidii pripada mesto tretjega največ vrednega podjetja. To pa je med najbogatejše na svetu izstrelilo tudi nekatere vodilne, med njimi prvo finančnico.

Ključna sta radovednost in odprtost

A Kress pravi, da je borzna rast sploh ne gane. “Delniški tečaj je ena od stvari, ki nas ne zanima. Osredotočeni smo na svoje vlagatelje in inovacije,” je dejala za Globes. Med glavnimi prednostmi pri delu v proizvajalcu čipov izpostavlja veselje do nenehnega učenja in kulturo dostopnosti.

Po poročanju portala Business Insider je vzor na tem področju prav Huang, ki v glavni stavbi nima lastne pisarne. To potrdi tudi Kress, ki je za Fortune dodala: “Smo zelo horizontalna družba – če nekdo dela na projektu in o njem največ ve, želimo slišati njegov pogled, ne glede na naziv.”

Delniški tečaj je ena od stvari, ki nas ne zanima. Osredotočeni smo na svoje vlagatelje in inovacije.

Colette Kress, Nvidia

“Ko se ozrem na svojo več kot 30-letno kariero, me preseneča, koliko različnih načinov delovanja obstaja, ki jih prej nihče ni uporabljal – niti v največjih družbah, v katerih sem delala,” je finančnica svoj vsakodnevni proces učenja predstavila v pogovoru z revijo.

Po svojih sposobnostih je Kress v industriji že dobro poznana. “Finančno vodenje Colette Kress je bilo ključno za Nvidijin uspeh na Wall Streetu in Jensenovo vizijo,” je za Fortune dejal Dan Ives, upravljalec premoženja pri družbi Wedbush Securities, ki je še dodal: “Zelo je spoštovana v Nvidii in celotni tehnološki panogi.”

Trka na vrata kluba milijarderjev

Da je Kress za Nvidio nepogrešljiva, priča tudi višina njene nagrade. Po poročanju Forbesa je imela finančna direktorica junija v svojem portfelju za približno 700 milijonov dolarjev (644 milijonov evrov) družbinih delnic, medtem ko je dodatnih 50 milijonov že prodala. V družini sta med delničarji tudi sinova – vsak od njiju je lastnik 400 vrednostnih papirjev.