Forbes izbral 10 najlepših pohodniških poti v Evropi, ena je tudi v Sloveniji

Lestvice Forbes 31. avgusta, 2024 19.37
featured image

Ko načrtujete planinarjenje ali pohodništvo, sta vreme in letni čas glavna dejavnika. Sledi izbira lokacije, ki ponuja najlepše razglede, je primerna vaši telesni kondiciji in ponuja veliko poti. In kar je najpomembnejše, vzbuja željo po poživljajočem gibanju v naravi.

31. avgusta, 2024 19.37

Evropa ponuja nekaj najbolj znanih, čudovitih naravnih pokrajin, pa tudi varne, dobro označene poti v alpskih višinah, slikovite vasice, neverjetne obale, vinograde in kanjone, vse od sončnega, živopisnega Algarveja na Portugalskem do dobro uhojenega Camina de Santiago. Za vsakogar se najde nekaj. Na skoraj vsaki od teh poti si lahko izberete tudi del za enodnevni pohod.

Če bi radi pobegnili pred množičnim turizmom in preživeli kakovosten čas v naravi, je tu nekaj priporočenih destinacij.

Forbes Power Women's Summit, vstopnice

Kungsleden in pot Hyssna, Švedska

Kungsleden, ki poteka med Abiskom in Hemavanom, je ena najbolj znanih pohodniških poti na svetu. National Geographic jo je uvrstil med šest najboljših pohodniških poti v Evropi v času poletja.

“Namesto običajnih vasi, krajev in kmetij je tam … Nič. Nič, razen pritlikavih brez in visokih skalnih sten. Gre za skrivnostno in zelo vznemirljivo okolje, ki kar prosi, da ga raziščemo.”

Pot je dolga več kot 450 kilometrov, zasnovali so jo v začetku 20. stoletja, obiskujejo jo pohodniki z vsega sveta. Teče skozi različne pokrajine v laponskih hribih. Lahko jo raziskujete ves mesec ali pa izberete krajšo različico, ki traja en teden. Prehodite njen del na severu, od Abiska do Kebnekaisa, in nato nadaljujete do Nikkaluokte. Obvezno s sabo vzemite veliko pršila proti komarjem in mušicam.

Hyssna je dobro speljana pot, ki jo obdajajo jezera, gozdovi, gore, steze v dolini in fantastični razgledi (Foto: PROFIMEDIA)

Hyssna je dobro speljana pot, ki jo obdajajo jezera, gozdovi, gore, steze v dolini in fantastični razgledi. Po njej je mogoče hoditi, kolesariti, teči ali se lotiti kake druge aktivnosti v naravi. Dvodnevno pešačenje v dolžini 40 kilometrov se začne pri cerkvi iz 12. stoletja v mestu Hyssna, v južnem delu zahodne Švedske, kamor se lahko pripeljete z avtobusom iz Gothenburga.

Ob poti lahko raziščete velikanske kotline v Anseredu in bukove gozdove v naravnem parku Stomsas. CNN jo uvršča med najboljše evropske dolge planinske poti.

Pot teče skozi visoke bukove gozdove in omogoča osvežitev v jezeru Lilla Halsjon, kjer je določeno posebno mesto za kopanje. Pot je dobro označena, z veliko mesti za piknik. Namestitev je mogoče najti v dobro opremljenem kampu ali pa v bolj luksuznem letovišču.

Picos de Europa, Španija

Narodni park Picos de Europa je primer atlantskega ekosistema, ki so ga oblikovali starodavni ledeniki (Foto: PROFIMEDIA)

Pokrajina španskega Picos de Europa, tretje najvišje gorske verige v državi (vrh meri 2.650 metrov), se razteza po Asturiji, Kantabriji in Leonu.

Narodni park Picos de Europa, ki je na vrhu Timesovega seznama “Desetih najboljših pohodniških počitnic v Evropi”, je primer atlantskega ekosistema, ki so ga oblikovali starodavni ledeniki. Park je dobil ime po impresivnih skalnih formacijah, v katerih živita rjavi medved in iberijski volk. Na prepadnih stenah se pasejo gamsi, nad njimi pa lebdijo beloglavi jastrebi in planinski orli.

“Preživite teden dni na pastirskih stezah in poteh, ki so jih nekoč uporabljali Rimljani, pojdite v sotesko Ceres, ki vam vzame dih, in pešačite do treh vrhov gorske verige,” svetuje Times. “Planinarjenje vmes prekinite z vožnjo s kajakom ali izletom na obalo.”

Pot je zmerno zahtevna, vendar vrtoglavi razgledi zahtevajo glavo, pripravljeno na višine.

Albanija

Albanija postaja znana kot nova Grčija, vendar z manj gneče in nižjimi cenami. Times jo je uvrstil na drugo mesto svojega seznama. Je odlična priložnost za pohode, saj ima dobro označene planinske poti, ki se vijejo skozi skalne prelaze in doline.

Albanija ponuja nedotaknjene steze okoli Prokletij. Po starih pastirskih stezah lahko obiščete planini Jezerce (2.694 m nadmorske višine) in Theth ter narodne parke v dolini Valbone.

Na jugu, nekaj ur vožnje vzhodno od Tirane – prestolnice Albanije, ki je znana po živopisni kombinaciji otomanske, fašistične in sovjetske arhitekture – ležita narodni park Shebenik – Jablanice in mesto Berat, ki je pod zaščito Unesca.

“Hodili boste od tri do sedem ur dnevno, prepešačili 50 kilometrov in uživali v livadah divjega cvetja nacionalnih parkov Valbona in Theth,” opisuje Times. “Vzemite si čas tudi za obisk lesketajočega se jezera Koman. Čeprav je ta pot primerna tako za izkušene planince, kot tiste, ki to počnejo prvič, obstaja nekaj strmih delov, ki zahtevajo zmerno telesno pripravljenost.”

Slovenska planinska pot

Čudovita Slovenska planinska pot, ki teče od Maribora na severovzhodu države do Debelega rtiča, je priljubljena med evropskimi pohodniki in planinci. Dolga je dobrih 600 kilometrov, ki jih je mogoče prehoditi v 37 dneh ali pa razdeliti na krajše dele.

Čudovita Slovenska planinska pot teče od Maribora na severovzhodu države do Debelega rtiča (Foto: PROFIMEDIA)

To je najdaljša povezovalna pot v Sloveniji in najstarejša v Evropi. Teče skozi gozdove in močvirja v Pohorskem hribovju in prek Julijskih Alp, od katerih velik del spada v prelepi Triglavski narodni park.

“Na poti je 49 planinskih koč, kjer se lahko ustavite. Tisti, ki se odločijo, da jo prehodijo v celoti, ob tem prečkajo približno 23 gorskih vrhov,” navaja CNN, ki Slovensko planinsko pot uvršča med najboljše dolge pohodniške poti v Evropi.

Gorovje Tatre, Poljska

Gorovje Tatre, ki je del Karpatske gorske verige v Vzhodni Evropi, je naravna meja med Poljsko in Slovaško. Conde Nast ga uvršča med sedem najboljših območij za planinarjenje v Evropi in omenja neverjetne razglede.

Ponuja več kot 270 kilometrov planinskih stez različne zahtevnosti. Nekatere so celo tlakovane in vsem dostopne. Glede na teren je večina ocenjenih kot zmerne do težke. Večina smeri je precej ravnih, spite lahko v kočah, kjer sta elektrika in tekoča voda in kjer postrežejo z domačo hrano in pijačo.

“Do večine stez je mogoče dostopati iz mesta Zakopane, izbirate pa lahko od dvodnevnih do tedenskih pohodov. Videli boste strme grebene, goste gozdove jelk in bukev ter nepozabne zvezdne noči,” piše Conde Nast. “Najboljši čas za obisk in planinarjenje v teh krajih je jesen, ko je planincev manj in je lažje najti prostor v kočah, gozdovi pa dobijo posebno barvo, še zlasti v zahodnem delu gorovja.”

Gorovje Tatre, ki je del Karpatske gorske verige v Vzhodni Evropi, je naravna meja med Poljsko in Slovaško (Foto: PROFIMEDIA)

Začetna točka za številne pohodne poti, ki peljejo na zahod do Nizkih Tater in na vzhod do Visokih Tater, je tudi Kasprowy Wierch.

Kerry Way, Irska

Conde Nast na svoj seznam “Sedmih najboljših pohodov z neverjetnimi razgledi v Evropi” uvršča tudi Kerri Way, živopisno pot, ki teče okoli polotoka Iveragh, v okrožju Kerry, v jugozahodni Irski. Pelje skozi nekaj najbolj odmaknjenih in najbolj dramatičnih kotičkov v državi.

Kerri Way, živopisna pot, ki teče okoli polotoka Iveragh v jugozahodni Irski, pelje skozi nekaj najbolj odmaknjenih kotičkov v državi (Foto: PROFIMEDIA)

Dolga je več kot 179 kilometrov in je ena najdaljših označenih pohodniških poti v državi, pa tudi ena najbolj priljubljenih. Razdeljena je na devet etap, dolgih od 17 do 47 kilometrov, začne in konča pa se v turističnem mestu Killarney.

“Gradovi, starodavni dvorci, neskončna prostranstva zelenih livad in dolin, previsne stene, plaže, gore (pot teče prek devetih od desetih najvišjih vrhov na Irskem) in razgled na skalne otoke v daljavi so nekatere od njenih glavnih atrakcij,” piše Conde Nast.

Pot ob Hadrijanovem zidu, Anglija

Hodite po stopinjah Rimljanov ter občudujte razglede in starodavne spomenike ob Hadrijanovem zidu, ki teče od obale do obale v severni Angliji.

Zid so začeli graditi v času cesarja Hadrijana leta 122. Dolg je 120 kilometrov, gradili so ga šest let. Bil je obrambna utrdba vzdolž najsevernejše meje rimskega cesarstva. Zdaj je pod zaščito Unesca.

Pot ob zidu je dolga 135 kilometrov in teče od Wallsenda, v Newcastlu ob reki Tyne na vzhodu, do Bowness-on-Solwaya v Cumbrii na zahodni obali. Pohodniki uživajo v valovitih poljih, živahnih mestih, majhnih vasicah in več deset osupljivih muzejih vzdolž poti.

“Morda bi želeli na začetku preskočiti del pri Newcastlu, da bi se izognili poti skozi mesto, vendar bo kljub temu pohod trajal šest ali sedem dni, še posebej, če si boste vzeli premor za ogled arheoloških ostankov v Vindolandi, ki so uvrščeni v svetovno dediščino,” svetuje National Geographic, ki pot uvršča med šest najboljših pohodnih poti v Evropi.

Pohodniki poti ob Hadrijanovem zidu lahko uživajo v poljih, živahnih mestih, majhnih vasicah in več deset osupljivih muzejih (Foto: PROFIMEDIA)

“Bowness-on-Solway je najboljše mesto za zaključek poti. Najzahodnejša točka obrambnega zidu je danes mirno mesto in morda si boste bližnjo plažo delili s kravami, ki rade tam ležijo na pesku.”

Algarve, Portugalska

Na Portugalskem je veliko pohodniških poti, ki so manj znane od veliko bolj priljubljenih plaž. Primerne so za pohodnike vseh starosti. Po poteh Algarveja lahko začnete hoditi pri kapeli Senhora da Rocha v Porchesu in končate na plaži v mestecu Carvoeiro.

“Obalne steze tečejo ob visokih previsnih stenah in se spuščajo do peščenih zalivov, kjer restavracije na plaži strežejo okusno morsko hrano,” piše Times. “Na Ponta da Piedade lahko vidite kamnite formacije, ki kljubujejo težnosti, vrhunec steze Rota Vicentina pa je fotogenični svetilnik Cabo de Sao Vicente.” Osem dni trajajoča tura je dovolj, da prehodite približno 60 kilometrov poti in vam ostane še čas za ogled zgodovinskega mesta Lagos ali za kopanje v morju.

Pohodniško pot Algarveja lahko začnete pri kapeli Senhora da Rocha v Porchesu in končate na plaži v mestecu Carvoeiro (Foto: PROFIMEDIA)

Costa da Caparica, Portugalska

Veliko pohodniških poti je tudi okoli Coste da Caparica v bližini Lizbone. Med najlepšimi je Pelourinho de Sintra, 3,7 kilometra dolg meander v narodnem parku Sintra – Cascais.

Rdeči peščenjak daje čudovito ozadje za sprehod po stezi Costa da Caparica, kjer je obala polna sten iz apnenca, pečin, uval in divjih plaž.

Dlje od obale teče pot Trilho dos Currais, ki planince popelje skozi čudoviti narodni park Inpeneda – Geres, ki je visoko na seznamu najboljših pohodniških poti po oceni Euronewsa.

Veliko pohodniških poti je okoli Coste da Caparica v bližini Lizbone. Med najlepšimi je Pelourinho de Sintra (Foto: PROFIMEDIA)

Palmilhar, Portugalska

Vse bolj znana postaja tudi najdaljša krožna pohodniška pot v nastanjanju, dolga 3.000 kilometrov, Palmilhar. Poteka skozi sto manj znanih krajev po vsej državi. Z njo skušajo turiste spodbuditi, da se odpravijo zunaj uhojenih poti in stran od množično obiskanih destinacij, kot sta Lizbona in Algarve.

Deli poti, ki še nastajajo, bodo zajeli priobalno območje Alentejo na jugu in gorski Tras-os-Montes na severu. Načrtujejo, da bodo do konca leta odprli 15 novih smeri in da bo celotna pohodniška pot končana v treh letih.

Camino de Santiago, Španija

Ena najbolj znanih romarskih poti na svetu, ki jo doživljajo kot obred tako romarji kot pohodniki, je Camino de Santiago. Začne ali zaključi se v mestu Santiago de Compostela, v severozahodni španski regiji Galicija.

Pot je dobila ime zaradi verovanja, da so tam shranjeni posmrtni ostanki apostola sv. Jakoba (Santiago v španščini). Izkušnja hoje po sledeh romarjev presega preprosto pohodništvo. Postane življenjska izkušnja, med katero odkrivate naravo, kulturo, tradicijo in gastronomijo nekaterih najbolj znanih evropskih regij.

Pohodniki imajo več možnosti za hojo po “Caminu” po Španiji, Portugalski in Franciji, smer pa je odvisna od želja vsakega posameznega “romarja”.

Ena najbolj znanih romarskih poti na svetu, ki jo doživljajo kot obred tako romarji kot pohodniki, je Camino de Santiago (Foto: PROFIMEDIA)

Pot Camino Frances je precej priljubljena. Začne se v mestu Saint-Jean-Pied-de-Port v Franciji, prečka Pireneje in se vije skozi Pamplono in Leon ter se konča v Santiagu. Celotna pot lahko traja sedem tednov, obstaja pa tudi krajša različica – zadnjih sto kilometrov, od Sarrie do Santiaga. Ta traja šest ali sedem dni.

“Najlepša od starodavnih poti Camino do katedrale v mestu Santiago de Compostela je Camino del Norte ali Severna pot, to pa zato, ker objema severni del Španije in ponuja izjemen pogled na obalo,” navaja Times.

“To je tudi ena od redkih pohodniških poti, na kateri se ne boste spotikali ob druge pohodnike. Udobni planinski čevlji so obvezni. Po odhodu iz mesta Ribadeo boste 11 dni pešačili po 28 kilometrov dnevno. Oglejte si samostane in cerkve ob poti in prespite v značilnih vaških penzionih.”

Avtorica članka je Cecilia Rodriguez.