Dobitnica srebrne medalje v Parizu: Vsak šport je za ženske, le sledite svojim sanjam

Dogodki Uredništvo za posebne vsebinske projekte 1. septembra, 2024 18.31 > 1. septembra, 2024 18.33
featured image

Posebna gostja Forbes Adria Power Women's Summita, ki bo 4. septembra v Beogradu, bo tudi Aleksandra Perišić, dobitnica srebrne medalje v taekwondoju na nedavno končanih olimpijskih igrah v Parizu.

1. septembra, 2024 18.31 > 1. septembra, 2024 18.33

Številne medalje na tekmovanjih, zlasti na olimpijskih igrah, so pokazale, da ima Srbija odlične tekmovalce v taekwondoju, te medalje pa dajejo spodbudo in navdih mladim, da se začnejo ukvarjati s tem športom in da verjamejo v svoje sanje.

Ena od njih je tudi Aleksandra Perišić, reprezentantka v taekwondoju in članica kluba Azija. Tudi ona je, tako kot njeni predhodnici Tijana Bogdanović in Milica Mandić, ta velikanski športni uspeh dosegla pri samo 22 letih. Srebro je osvojila v kategoriji do 67 kilogramov.

To ni njen edini uspeh. V dosedanji karieri je zbrala kar 43 medalj z različnih tekmovanj.

»Pokazala bom s svojim vzorom«

Ko gre za sodelovanje na Forbes Adria Power Women’s Summitu, je Aleksandra za Forbes Srbija dejala, da upa, da bo takšno srečanje predvsem pomagalo številnim mladim dekletom, ki so na prelomni točki kariere. In da bo udeleženke srečanja opogumilo, da verjamejo vase in v svoje sanje.

“Upam, da jim bom s svojim vzorom pokazala, da lahko dosežejo vse, ne glede na to, kako težko jim je. In da lahko premagajo vse ovire, na katere naletijo, čeprav jim je na nekaterih področjih teže, kot je moškim. Potrebujejo samo zaupanje, trud in medsebojno podporo,” sporoča Aleksandra pred prvim regionalnim Forbesovim dogodkom v centru Sava.

Aleksandra na srečanje v Beograd prihaja skupaj s svojo trenerko Petro Butalo Kovačić in obe bosta spregovorili na temo o premagovanju ovir (She is for breaking barriers).

Forbes Power Women's Summit, vstopnice

Moje mesto je v športu

Ali se Aleksandra sebe po koncu kariere vidi tudi v poslu? Odkrito pove, da glede na svoja leta še ni prepričana, ampak za zdaj sebe, tudi po koncu tekmovalne kariere, še naprej vidi v športu. “Ali bo to v vlogi trenerke ali v neki drugi obliki športa, bomo videli čez nekaj let. Sem pa prepričana, da je moje mesto prav tukaj,” pravi ta šampionka.

Tudi če se ne bi ukvarjala s taekwondojem, bi bila v športu. “Rada imam ples, to je mogoče moja neuresničena želja. Poleg tega imam zelo rada odbojko in jo tudi spremljam, tako da lahko rečem, da sta to moji vzporedni izbiri,” pove Aleksandra Perišić.

Ne poslušajte slabih komentarjev

Ko gre za razpravo, kolikšna je razlika, ko gre za zastopanost žensk v borilnih športih v primerjavi z moškimi, Aleksandra pojasnjuje, da v tem športu teža pomeni velik del discipline in truda. “Moški laže shujšajo kot ženske, razen tega pa doslej nisem opazila kakšnih večjih razlik,” dodaja.

Pravi, da se v športu doslej na srečo ni soočila s predsodki in meni, da je vsak šport v enaki meri namenjen tako moškim kot ženskam.

“Ni treba poslušati komentarjev drugih ljudi, vedno se bo našel nekdo, ki bo govoril tisto, česar nočete slišati. Zato samo sledite svoji poti, željam in sanjam. Trudite se in si prizadevajte za tisto, kar si želite, in vse bo padlo na svoje mesto,” svetuje vsem, ki se znajdejo v podobnih dilemah ali pa se soočajo s slabimi komentarji.

Taekwondo je zanjo več od športa. “To je bila ljubezen na prvi pogled. V šport me je pripeljala sestra in od prvega dne sem se v njem počutila povsem suvereno,” se spominja.

Aleksandra Perišič
Aleksandra Perišić se je na olimpijskih igrah v Parizu za zlato pomerila z Madžarko Viviana Marton (Foto: PROFIMEDIA)

Izzivi, ampak tudi veter v hrbet

Taekwondo je sicer disciplina, ki temelji na tehniki, hitrosti, fleksibilnosti in samozavesti. Aleksandra je v dosedanji karieri imela tudi veliko izzivov, s katerimi se je morala spopasti. “Pri 17 letih sem imela zahtevno operacijo kolena, kar je bil zame velik izziv. Ampak vedela sem, da sodim sem in to obdobje sem izkoristila za krepitev duševne ravni. Težko se je bilo vrniti, ampak trud, želja in delo so se vendarle začeli obrestovati in vse se je začelo z evropskim prvenstvom leta 2022. Za medaljo sem se morala spopasti z olimpijsko šampionko Mateo Jelić. Potem sem dobila veter v jadra in sledile so še druge evropske in svetovne medalje s tekem za veliko nagrado, seveda vse do največje, do srebra na olimpijskih igrah,” svojo športno pot pojasi mlada Aleksandra.

Pravi, da je medalja oziroma tretje mesto na evropskem prvenstvu leta 2022 bila zelo pomembna in da je bila pravzaprav začetek vsega. Potem je naredila še korak naprej in osvojila zlato na evropskem prvenstvu do 21 let, srebrno medaljo na svetovnem prvenstvu, pa tudi Veliko nagrado Manchestra.

Pred enim letom je osvojila zlato medaljo na evropskih igrah, potem pa tudi na Veliki nagradi Kitajske in na evropskem prvenstvu v olimpijskih kategorijah. Nato je kot smetana na torti prišlo srebro na olimpijskih igrah.

Medalje za taekwondo v Srbiji

Taekwondo je šport, ki se v Srbiji nenehno razvija, na olimpijskih igrah pa so srbski športniki dosegli opazne rezultate.

Srbija je na olimpijskih igrah v Londonu leta 2012 osvojila prvo olimpijsko medaljo v taekwondoju. Milica Mandić je takrat osvojila zlato medaljo, kar je bila tudi prva zlata medalja za Srbijo na tem tekmovanju. Štiri leta pozneje, na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru leta 2016, je Tijana Bogdanovič osvojila srebrno medaljo. Na olimpijskih igrah v Tokiu leta 2020 je Srbija osvojila dve medalji v taekwodnoju. Milica Mandić, ki v Riu ni osvojila medalje, je dosegla izjemen uspeh z novo zlato medaljo, s čimer je postala prva srbska olimpijska šampionka z dvema osvojenima zlatima medaljama. Tijana Bogdanović je osvojila bronasto medaljo, kar so bile njene druge zaporedne olimpijske stopničke v karieri. Temu klubu prvakinj po olimpijadi v Parizu zdaj pripada tudi Aleksandra Perišić.

Pokrovitelji prvega Forbes Adria Power Women’s Summita su: Visa, Atlantic Grupa, Miamaya, Comma, Triple Jump Grupa, Fitpass, Merck, Koozmetik, Dr. Oetker in Institut Esthederm.