Pri reproduktivnem zdravju žensk ne sme biti tabujev, znanost pri tem pomaga

featured image

O zdravju žensk se premalo ve in govori vse do trenutka, ko vstopijo v menopavzo, je na konferenci Forbes Adria Power Women's Summit v Beogradu dejala ustanoviteljica start upa OvartiX Staša Stanković.

4. septembra, 2024 17.37

Od žensk se danes veliko pričakuje in mnoge med njimi nočejo iskreno spregovoriti ter deliti izkušenj o svojih težavah. Na srečo pa je v zadnjih letih znanost omogočila, da nekatere svoje zdravstvene težave pravočasno prepoznajo, jih ustrezno naslovijo in spremenijo svoj življenjski slog, so danes povedale udeleženke okrogle mize o reproduktivnem zdravju žensk in številnih tabuji, povezanih z njim, v okviru prve konference Forbes Power Women’s Summit.

Beograjčanka Staša Stanković, ki se je šolala na univerzah Oxford in Cambridge, kjer je doktorirala na področju reproduktivne genetske medicine in ustanoviteljica start upa OvartiX, je govorila o svojem raziskovalnem področju in o tem, kako prispeva k izboljšanju reproduktivnega zdravja žensk.

V sodelovanju z univerzo v Cambridgeu se Staša ukvarja z razvojem genetskega testa, ki bo lahko napovedal nastop menopavze in tako ženskam omogočil načrtovanje materinstva, saj je trend odlaganja materinstva vse močnejši.

Staša Stanković, Forbes Power Women's Summit
Staša Stanković se v sodelovanju z univerzo v Cambridgeu ukvarja z razvojem genetskega testa, ki bo lahko napovedal nastop menopavze (Foto: Goran Srdanov/Forbes Srbija)

O zdravju žensk se premalo govori

Kot je dejala, je opazila, da se o zdravju žensk premalo ve in govori vse do trenutka, ko vstopijo v menopavzo. Pomembno je pomagati ženskam, da se s temi spremembami lažje soočajo, je dodala.

Staša je dobila priznanje kot ena izmed 10 najboljših mladih znanstvenic v biomedicinskem sektorju v Združenem kraljestvu in je bila uvrščena med 11 najvplivnejših znanstvenic na področju menopavze in inovacij na področju zdravja žensk revije Forbes.

“Pogosto se tega niti ne zavedamo in veliko žensk vstopi v zgodnjo menopavzo,” je povedala Staša. Kot pravi, s tem namenom skupaj z ekipo izvajajo raziskavo, ki vključuje 500.000 žensk, o tem, kako jim lahko genetsko testiranje pomaga vedeti, kdaj bodo vstopile v menopavzo.

Navedla je, da so do leta 1993 medicinske raziskave in testiranja izvajali predvsem na moških, medtem ko je bilo zdravje žensk dolga leta tabu. Kot pravi, se je od takrat marsikaj spremenilo, tudi čas, ko ženska vstopi v menopavzo. Včasih se je to zgodilo v 50. letih, zdaj pa nekatere ženske vstopijo že v 40. letih, nekatere celo prej.

Menopavza nastopi prej

S tem se je strinjala Nikolina Lauc, soustanoviteljica in direktorica hrvaškega start upa GlycanAge. Navedla je, da ženske danes vstopijo v menopavzo od 10 do 15 let prej in imajo drugačne simptome.

Nikolina Lauc, Forbes Adria Power Women's Summit
Nikolina Lauc soustanoviteljica in direktorica hrvaškega start upa GlycanAge (Foto: Goran Srdanov/Forbes Srbija)

Nikolina je bila lani razglašena za najboljšo ustanoviteljico start upa na Hrvaškem. Zasnovala je natančen test biološke starosti, torej označevalcev staranja, ki lahko pokažejo človekovo zdravje, da bi vedeli, ali spremeniti navade in življenjski slog. Kot je pojasnila, je najprej treba z diagnostičnimi preiskavami ugotoviti, da je ženska v menopavzi, nato pa personalizirati rešitve, torej ubrati individualiziran pristop pri nadaljnjem predpisovanju terapije.

Ina Bulat, direktorica za jugovzhodno Evropo v podjetju Merck, je razmišljala o tem, kako njeno podjetje prispeva k izboljšanju zdravja predvsem žensk in k lažjemu življenju bolnic. Kot primer je navedla, da danes obstajajo zdravila, ki pomagajo pri težavah s ščitnico, ki veliko bolj prizadenejo ženske, pa tudi pri multipli sklerozi.

Ina Bulat, Forbes Adria Power Women's Summit
Ina Bulat je direktorica za jugovzhodno Evropo v podjetju Merck (Foto: Goran Srdanov/Forbes Srbija)

Poudarila je, da znanost ponuja nekatere rešitve, kot je zamrznitev jajčec, saj se odstotek uspešnosti pri zanositvi s starostjo zmanjšuje, a da je proces staranja neizogiben.

Visoka pričakovanja

Milica Stevanović, HYL (Heal Your Life) trenerka, je povedala, da je menopavza zelo zahtevno obdobje za vsako žensko in da je to čas, ko mora spremeniti navade, kot sta prehrana in gibanje, čeprav pogosto ne marajo sprememb.

Milica Stevanović, Forbes Adria Power Women's Summit
Svetovalka Milica Stevanović meni, da bi ženske bi morale več govoriti o tem, s čim se soočajo (Foto: Goran Srdanov/Forbes Srbija)

Na srečanju je delila tudi lastne izkušnje o vstopu v perimenopavzo pri 39 letih, ne da bi se tega zavedala, čeprav je čutila spremembe, med katerimi je bila ena najbolj izrazitih nespečnost.

Na vprašanje, ali raste število žensk, ki so pripravljene o tem odkrito in iskreno govoriti, pravi, da menopavze ne smemo skrivati. Nasprotno, ženske bi morale več govoriti o tem, s čim se soočajo, in “ne biti v odporu do tega, kar se jim dogaja”. Opozorila je tudi, da se danes od žensk veliko pričakuje.

“Ženska bi morala biti danes uspešna, zgraditi kariero, roditi vsaj dva otroka, biti predana družini, kuhati, pripravljati zdrave obroke in biti fantastična žena in hči, trenirati, jesti jabolka, meditirati … in tista ženska ima za to samo 24 ur, od tega mora osem spati za svoj videz, ko pride iz službe, pa ima šest do sedem ur časa, da vse opravi,” je povedala.

Poudarila je, da je jasno, da se bosta dve ženski, ena z in druga brez otrok, različno odločali o tem, kako bo videti njun dan in si različno razporedili prioritete in potrebe. “Vsi moramo razumeti, da če imamo majhne otroke, bomo drugače funkcionirali v poslovnem svetu,” je zaključila.

Pokrovitelji prvega Forbes Adria Power Women’s Summita su: Visa, Atlantic Grupa, Miamaya, Comma, Triple Jump Grupa, Fitpass, Merck, Koozmetik, Dr. Oetker in Institut Esthederm.