Kranjčanka z rešitvijo za vadbo, ki vam odpusti, če imate slab dan

Dogodki Andreja Lončar 9. avgusta, 2024 04.58
featured image

Na konferenci Forbes Adria Power Women’s Summit, ki bo 4. septembra v Beogradu, bo govorila tudi Katarina Lotrič, ki žanje Applove nagrade.

9. avgusta, 2024 04.58

Kranjčanka Katarina Lotrič je v zadnjem desetletju s sodelavci ustvarila dve aplikaciji, glas o njih se je hitro razširil po svetu.

Leta 2016 je iz start upa Toonia, v katerem so ustvarjali aplikacije za otroke, zraslo zagonsko podjetje Lake in ponudilo digitalno pobarvanko za odrasle. Naslednje leto je prejel Applovo nagrado Apple Design Awards, ki velja za panožnega oskarja.

Trojica iz Lakea, Lotrič, Luka Orešnik in Jasna Krmelj, je leta 2021 skupaj z Andrejem Miheličem, s katerim so v preteklosti prav tako že sodelovali, presedlala v nov start up Gentler Stories. Ta je februarja 2022 na trg poslal aplikacijo Gentler Streak, sledilnik telesne pripravljenosti, ki je že novembra istega leta dobila Applovo nagrado za najboljšo aplikacijo za pametno uro, letos pa še nagrado Apple Design Awards v kategoriji družbenega vpliva.

Vse nagrade so velika potrditev, pravi Lotrič. “Saj si prepričan v svoj produkt, seveda z zmerno dozo kritičnosti, ki te sili v to, da ga ves čas izboljšuješ. Pa vendar si ponosen, ko vidiš, da so med dvema milijonoma aplikacij na trgu izbrali prav tvojo, narejeno v Kranju v Sloveniji,” razlaga.

Saj si prepričan v svoj produkt, seveda z zmerno dozo kritičnosti, ki te sili v to, da ga ves čas izboljšuješ. Pa vendar si ponosen, ko vidiš, da so med dvema milijonoma aplikacij na trgu izbrali prav tvojo, narejeno v Kranju v Sloveniji.

Katarina Lotrič, Gentler Stories, o treh Applovih nagradah
Katarina Lotrič, Gentler Stories
Podjetnica Katarina Lotrič bo o svoji podjetniški poti spregovorila tudi na konferenci Forbes Adria Power Women’s Summit, ki bo 4. septembra v Beogradu.

Tržnica za ilustratorje

Kranjčanka je po izobrazbi komunikologinja, njena prva zaposlitev je bila v avtohiši AC Lovše, kjer je skrbela za marketing. Potem se je podala v start up svet in delala s podjetji, kot so Codeable, 3FS, Caluma, Povio, Cashila.

“Ena od razlik v primerjavi s prvo zaposlitvijo je v tem, da sem prej nagovarjala lokalno skupnost, tu pa je tvoj trg ves svet. Nisi geografsko, jezikovno, kulturno omejen, moraš pa – seveda ob močni konkurenci – sam najti način, kako priti do ciljne skupine.”

Lotrič je tako v primeru Lakea kot pri Gentler Stories pomembno vplivala na oblikovanje same rešitve. Denimo, eden ključnih trenutkov pri Lakeu je bil, da so se namesto izdelave lastnih pobarvank odločili za sodelovanje z že uveljavljenimi ilustratorji.

“To sem predlagala, ker se mi je zdelo, da bomo tako dobili precej bolj kakovostne in raznolike ilustracije, hkrati pa tudi dostop do baz sledilcev teh ilustratorjev,” pove sogovornica. S tem so ustvarili nekakšno tržnico za ilustratorje, ki dobivajo tudi del prihodka.

Katarina Lotrič, Gentler Stories
Start up Gentler Streak, ki so ga ustanovili (z leve) Luka Orešnik, Jasna Krmelj, Katarina Lotrič in Andrej Mihelič, je lani presegel mejo milijona evrov prihodkov (Foto: Egon Parteli/N1)

Spoštljiva komunikacija in jasna delitev dela

V Gentler Stories, ki je bilo registrirano februarja 2021, pa je prvič prevzela tudi direktorsko mesto. Kot pravi, so se s tremi soustanovitelji za podjetniško pot odločili v žeji, da bi imeli podjetje, “v katerem bomo delali po svojih principih, vrednotah”.

Na vprašanje, kaj torej delajo drugače, odgovori, da velik poudarek dajejo komuniciranju. “Pomembno je, kako se ujamemo, kako se posameznik počuti. Ni vedno vse krasno, mi je pa pomembno, da se, ko ni, pogovorimo in da je komunikacija spoštljiva. Velik poudarek dajem tudi zaupanju in jasni delitvi vlog.”

Začetni vložek ustanoviteljev je znašal 110 tisoč evrov, podjetje pa do zdaj ni iskalo zunanjega financiranja. Gentler Stories je lani ustvaril milijon evrov prihodkov in 400 tisoč evrov dobička, obe številki sta precej višji kot leto prej. Letos naj bi presegel lanske številke, pravi Lotrič, ki zdaj vodi ekipo osmih ljudi.

Slovenska aplikacija Gentler Streak beleži zavidljive uspehe
Gentler Streak ima 54.500 naročnikov plačljive različice, večina jih izbere letni plan (Foto: Arhiv podjetja)

Višje, hitreje, močneje – je to vedno prava pot?

Aplikacija Gentler Streak je tako imenovana freemium aplikacija. Osnovna različica je brezplačna, napredne funkcije pa so plačljive. Mesečna naročnina pri nas stane 7,99 evra, letna 54,99 evra, doživljenjska 199,99 evra, cene pa se po državah razlikujejo.

Za plačljivo različico se odloči približno desetina tistih, ki prenesejo aplikacijo. Danes ima tako podjetje 54.500 uporabnikov plačljive različice, največ v ZDA. Večina jih izbere letni načrt.

Čeprav bi na prvi pogled pomislili, da so konkurent aplikacije za fitnes, to ne drži povsem. Gentler Streak nagovarja tudi ljudi, ki niso aktivni športniki, zavedajo pa se, da je gibanje pomembno za današnje počutje in tudi kot naložba za prihodnost.

Čeprav je v zgodnji fazi prodora na trg največ naročnikov starih med 25 in 35 let, pri čemer je malo več moških kot žensk, sogovornica meni, da je njihova baza potencialnih uporabnikov precej širša. “Namen aplikacije niso “beach body” akcije, temveč vzdržna telesna aktivnost. S tem pa pokrijemo 80 odstotkov prebivalstva,” pravi.

Gentler Stories
V kranjskem podjetju danes dela osem ljudi (Foto: Gentler Stories)

Lotrič tudi v intervjujih pogosto močno poudarja pomen počitka in uravnotežene vadbe. “Počivati ni enako kot obupati nad nečim,” je v preteklosti dejala za enega od tujih medijev.

Osredotočenost na zdravo razmerje med rekreacijo in počitkom je bistveni element aplikacije, ki je nastala zaradi Katarinine in Andrejeve osebne izkušnje. “Andrej se je pripravljal na triatlon, bral strokovno literaturo, vse delal po pravilih, a je pregorel. Sama pa sem s športno dejavnostjo od nekdaj uravnavala stres. Ko sem se pred leti poškodovala in pol leta nisem mogla teči, pa sem pregorela. Spraševala sva se, ali obstaja aplikacija, s katero bi nadzoroval, koliko vadiš, kje so tvoje meje, koliko še lahko stisneš, kdaj moraš počivati. In začeli smo snovati aplikacijo, ki vse to pove,” začetke povzame Lotrič.

Gentler Stories je lani ustvaril milijon evrov prihodkov in 400 tisoč evrov dobička, obe številki sta precej višji kot leto prej. Letos naj bi presegel lanske številke.

“Andrej je prvo različico tega, kar danes poznamo kot Gentler Streak, izdelal že v 2018. Aplikacijo smo nato uporabljali interno, v 2021 pa smo se odločili, da jo damo na trg.”

“Pomembna je prava mera aktivnosti. Če pretiravaš, to lahko vpliva tudi na duševno zdravje. Nastopi utrujenost, poškodbe, izgorelost. Tega je kar veliko v družbi, ki hlepi hitreje, višje, močneje.”

Več ženske energije

Tehnološka panoga je tradicionalno moška, pravi Lotrič. To se v zadnjih letih spreminja; sicer počasi, se pa, opaža sogovornica. “Mislim, da je panoga potrebovala ženski doprinos in princip vodenja, ki ga nimajo nujno samo ženske,” pravi.

Mislim, da mora biti delovno okolje vključujoče v vseh pogledih, da se ljudje upajo izraziti, da imajo psihološko varnost.

Katarina Lotrič, Gentler Stories

S tradicionalnim načinom vodenja ima v mislih stil, ki sloni na rigidnem pregledovanju tabel, napovedi, številk, pojasni, ženski princip pa po njenem mnenju v središče postavlja ljudi. “Meni je najbolj pomembno, kako se ujamemo en z drugim, kaj kot ekipa privabimo iz človeka. Če ekipa ni zdrava, ne verjamem, da lahko zgodba dolgo traja. Mislim, da mora biti delovno okolje vključujoče v vseh pogledih, da se ljudje upajo izraziti, da imajo psihološko varnost. Bi rekla, da žal veliko vodilnih s tradicionalnimi principi te besedne zveze ne pozna ali pa ji ne posveča pozornosti.”

Zdi se ji, da pri uspešnih ženskah okolica pogosteje uspeh pripisuje sreči ali naključju. “Ne vem, če je bilo tako mišljeno, a ta občutek sem sama pogosto dobila,” pravi.