Hrvatica, ki poskuša približati umetno inteligenco

featured image

Martina Silov, predsednica združenja CroAI in vodja partnerstev v Mindsmithsu, se bo udeležila konference Forbes Adria Power Women's Summit, ki bo 4. septembra v Beogradu.

23. avgusta, 2024 09.05

Ekonomistka Martina Silov je na čelu združenja CroAI, ki povezuje predstavnike hrvaške skupnosti na področju umetne inteligence, dela v zagonskem podjetju Mindsmiths in sodeluje v številnih projektih v tehnološki industriji.

Kako ste se priključili združenju CroAI?

Po naključju, ko sem študirala in bila predsednica študentskega združenja AIESEC. Organizirali smo konferenco o umetni inteligenci. Hoteli smo poudariti, da ni pomembno, kaj študiraš, ker boš ne glede na to v svojem poslu potreboval nove tehnologije.

Pri tem projektu sem sodelovala z združenjem CroAI in takrat me je njihov tajnik Jan Štedul povabil, naj se jim pridružim. Nisem bila prepričana, da se bom dobro vključila, glede na to, da sem študirala ekonomijo. A sem sprejela vabilo in kmalu delala na prvih projektih, med njimi je bilo poročilo z naslovom State of AI (razmere na področju umetne inteligence) na Hrvaškem.

Potem sem začela delati vse več stvari za združenje. Prijave na evropske razpise, vzpostavljanje mikro skupnosti, organiziranje srečanj na Hrvaškem. Tu je bil tudi projekt Heroes, ki je skupnost na področju umetne inteligence pripeljal v srednje šole. Učencem smo pojasnjevali, kako bo umetna inteligenca del njihovega vsakdana in nekoč službe.

Po vsej Hrvaški smo pripravili števila srečanja z jasnim ciljem – izobraziti javnost o novih priložnostih, ki jih prinaša umetna inteligenca ter ponuditi vpogled v omenjeno tehnologijo. Ta srečanja niso le forumi za izmenjavo znanja, temveč tudi platforme za demistificiranje umetne inteligence, ki jo želimo narediti bolj dostopno širši javnosti.

Martina Silov
Hrvaška ekonomistka Martina Silov bo ena od govork na Forbes Adria Power Women’s Summitu, ki bo 4. septembra v Beogradu.

Korak za korakom je združenje od ene zaposlene in 100 članov prišlo do petih zaposlenih, 450 članov in sedem do osem evropskih projektov. Profesionaliziralo se je in postalo član Evropske zveze organizacij s področja umetne inteligence. Še več, rekla bi, da smo med boljšimi v Evropi, saj me kolegice in kolegi iz Francije, Nemčije, Avstrije in Poljske pogosto sprašujejo, kako delamo in prevzemajo naš način dela.

Koliko žensk deluje na področju umetne inteligence na Hrvaškem in v svetu?

Nismo zbirali podatkov o tem, a smo nekaj let zapored spremljali, koliko jih je v vodstvih ali med soustanovitelji podjetij na tem področju. Ko smo leta 2020 prvič delali analizo, jih je bilo 12 odstotkov, leta 2022 pa med 16 in 17 odstotki. Potem tega nismo več spremljali, vendar je moj vtis, da jih je vse več med inženirji na fakulteti za elektrotehniko in računalništvo in na področju umetne inteligence. In upam, da jih bo vse več.

Je ženskam težje priti do kapitala in uspeti v svetu zagonskih podjetij? Nekatere od udeleženk Forbesovega Summita, na primer Keren Hod in Lisa Carmen Wang, so prav zaradi podjetnic, ki so imele težave pri zbiranju začetnega kapitala, ustanovile združenja in se začele intenzivneje ukvarjati z vlaganjem v zagonska podjetja, ki so jih ustanovile ženske.

Nikoli nisem zbirala sredstev, vendar ne maram stereotipov. Mislim, da vsak investitor hoče, da se mu naložba izplača, ne glede na to, ali je ustanovitelj moški ali ženska.

Ste se srečevali s težavami ali predsodki, ker ste ženska?

Ni lahko vstopiti v prostor, v katerem je 50 moških in tri ženske, vendar imam vtis, da tudi moški kolegi podpirajo in spodbujajo ženske, da v večji meri sodelujejo in delajo na različnih tehničnih področjih. Seveda so bile v življenju tako grde kot lepe situacije, a bi se osredotočila na pozitivno.

Večina mentorjev, ki sem jih imela, so bili moški, od katerih sem se veliko naučila in ki so mi bili pripravljeni nameniti svoj čas še v obdobju, ko sem bila študentka. Želela bi si, da bi bilo čim več mentoric, da bi ženske bolj sprejemale vlogo mentoric, pa tudi vlogo učenja od mentorjev. Mislim, da je mentorstvo dober model za napredovanje v karieri.

Pokrovitelji prvega Forbes Adria Power Women’s Summita su: Visa, Atlantic Grupa, Miamaya, Comma, Triple Jump Grupa, Fitpass, Merck, Koozmetik, Dr. Oetker in Institut Esthederm.