Tako lahko zaslužite 15 tisoč evrov s selitvijo v Španijo
Medtem ko se priljubljene destinacije, kot so Barcelona, Benetke in Kanarski otoki, spopadajo s pretiranim obiskom – tudi v obliki protestov in nezadovoljstva lokalnega prebivalstva – ena od evropskih pokrajin ponuja toplo dobrodošlico tujcem. To je Ekstremadura v Španiji.
Lokalna oblast španske pokrajine Ekstremadura je namenila dva milijona evrov, da bi pritegnila 200 digitalnih nomadov. Tistim, ki bi se preselili v Ekstremaduro in tam delali, je na voljo subvencija v povprečni višini 15.000 evrov. Moški in ženske, stari manj kot 30 let, lahko prejmejo 10.000 evrov, moški nad 30 let pa 8.000 evrov. Po dveh letih bivanja bodo moški in ženske pod 30 let prejeli še 5.000 evrov, če bodo v pokrajini ostali še eno leto. Moški nad 30 let bodo po dveh letih in z obvezo, da ostanejo še eno leto, prejeli dodatnih 4.000 evrov.
Težave pokrajine
S to potezo bi radi pritegnili tiste, ki delajo na daljavo, s tem pa poskrbeli za oživitev lokalnega gospodarstva ter obrnili trende depopulacije in gospodarske stagnacije. Po poročilu projekta Resist, ki ga financira Evropska unija, je Ekstremadura uvrščena med manj razvite regije po merilih Evropskega sklada za regionalni razvoj. “Pokrajina ima zelo visok indeks podeželske depopulacije, starajoče delovno aktivno prebivalstvo na podeželju in pomanjkanje prometne infrastrukture, kar vse vodi do socialno-ekonomskih težav,” je zapisano v poročilu.
Trenutno ima Ekstremadura najnižjo gostoto prebivalstva v vsej Španiji s povprečjem 26 prebivalcev na kvadratni kilometer. Za primerjavo je tu Barcelona, kjer na kvadratni kilometer živi 16.000 ljudi.
Po vsej Evropi lahko opazujemo poskuse reševanja umirajočih mest in pokrajin ter privabljanja novih prebivalcev. V Italiji so toskanske oblasti novim priseljencem namenile po 32.000 evrov. Na Sardiniji novim prebivalcem ponujajo približno 15.000 evrov. Na irskih otokih oblasti ljudem za obnovo hiš namenjajo po 92.000 evrov.
Kaj ponuja Ekstremadura
Program, ki ga izvajajo v Ekstremaduri, je del naraščajočega globalnega trenda, ko regije skušajo spodbujati delo na daljavo ter s tem reševati demografske in gospodarske težave. Nekaj podobnega lahko vidimo v Tulsi v ameriški zvezni državi Oklahomi. Tistim, ki bi delali na daljavo, mesto ponuja 10.000 dolarjev (okrog 9.000 evrov) in zastonj tako imenovani co-working delovni prostor. Ekstremadura se ponuja kot pravo okolje za profesionalce, ki se lahko za kraj bivališča odločajo glede na kakovost življenja, ne pa glede na lokacijo pisarne.
Ekstremadura tistim, ki bi radi zapustili mesta, ponuja še nekaj privlačnega. Življenjski stroški so namreč v tej regiji bistveno nižji kot v številnih drugih predelih Španije. Po podatkih portala Numeo, so stanarine v Cacaresu, enem večjih območij v Ekstremaduri, kar za 63,3 odstotka nižje kot v Madridu, cene v restavracijah so 19,3 odstotka nižje kot v prestolnici, cene hrane v trgovinah pa so v Cacaresu za 5,2 odstotka pod madridskimi. Ekstremadura ima tudi dobro telekomunikacijsko infrastrukturo, kar pomeni, da je idealno okolje za tiste, ki svoje delo nosijo s seboj.
Prednost imajo profesionalci iz sveta tehnologije
Kaj torej potrebujete, da bo Ekstremadura postala vaš novi dom? Kot pri številnih podobnih programih morate tudi tu izpolniti kar nekaj pogojev. Prijavijo se sicer lahko državljani katerekoli države, ampak če niste državljan Evropske unije, se morate vključiti v španski program vizumov za digitalne nomade. V Ekstremaduri ne smete živeti pol leta pred sodelovanjem v programu, poleg tega pa se morate preseliti na območje, ker živi manj kot 5.000 ljudi.
Pomembna je tudi vaša kariera. Ekstremadura prednost daje profesionalcem iz sveta tehnologije. Morate tudi dokazati, da lahko delate na daljavo, na koncu pa se morate zavezati, da boste v Ekstremaduri živeli najmanj dve leti.
Prijave v program se bodo odprle kmalu potem, ko bo vse podrobnosti objavil uradni list pokrajine, najverjetneje bo to sredi septembra. Prošnje bodo morali zainteresirani po elektronski poti poslati v splošno elektronsko vložišče Ekstremadure. Število subvencij je omejeno.
Avtorica članka je Laura Begley Bloom.