Dubaj vse večji magnet za bogataše, tudi evropske

featured image

Združeni arabski emirati bodo do konca leta pridobili rekordno število milijonarjev. Ti postajajo vse bolj priljubljena destinacija za Evropejce, predvsem Britance.

10. avgusta, 2024 19.49

Združeni arabski emirati (ZAE) so na dobri poti, da že tretje leto zapored postanejo največji svetovni magnet za bogataše, kaže poročilo Henley Private Wealth Migration Report. V njem je navedeno, da bodo ZAE do konca leta 2024 imeli rekordni priliv 6.700 milijonarjev z vsega sveta. To je skoraj dvakrat toliko od druge države po številu milijonarjev, Združenih držav Amerike, ki naj bi jih v istem časovnem obdobju pridobile 3.800, poroča CNBC.

“Zaradi neobdavčenja dohodkov, zlatih vizumov, luksuznega življenjskega sloga in strateške lokacije so se ZAE uveljavili kot prva izbira za priseljene milijonarje,” je navedeno v poročilu. Zlati vizum ZAE je vizum za dolgoročno bivanje, ki tujim rezidentom omogoča, da živijo, delajo ali študirajo v ZAE.

V ZAE vse več evropskih milijonarjev

Čeprav milijonarji, ki se selijo v Združene arabske emirate, najpogosteje prihajajo iz Indije, Bližnjega vzhoda, Rusije in Afrike, se bo letos tja predvidoma preselilo tudi večje število Britancev in Evropejcev. Po podatkih švicarske banke UBS se bo število milijonarjev v Združenem kraljestvu, od koder se že zdaj številni izseljujejo v ZAE, do leta 2028 predvidoma zmanjšalo za okoli 17 odstotkov, kar je največji padec med vsemi državami.

Sunita Singh-Dalal, partnerica v podjetju Hourani Private Wealth & Family Offices v Dubaju, je za CNBC povedala, da so za to v veliki meri zaslužni razvoj in reforme na področju upravljanja premoženja v ZAE: “V manj kot petih letih so uvedli trden regulativni okvir, ki premožnim zagotavlja vrsto inovativnih rešitev za zaščito, ohranitev in povečanje njihovega premoženja.”

Power Women, dogodek, vabilo

Med dejavniki, ki premožne privabljajo v Dubaj, so tudi sodobna infrastruktura in močan mednarodni šolski sistem, geografska povezanost, nizka stopnja kriminala, vizum za delavce na daljavo in številne naložbene spodbude.

Združeno kraljestvo po zmagi laburistov še manj privlačno

Bogataši se vse bolj obračajo k davčno ugodnejšim državam, kot so ZAE, ki velja za eno največjih izseljenskih središč, ker se stroški in davki v njihovih matičnih državah povečujejo. Trend izseljevanja milijonarjev je že moč opaziti v Združenem kraljestvu, kjer nekateri analitiki napovedujejo, da se bo izseljevanje po junijski zmagi britanske laburistične stranke na volitvah še povečalo.

laburisti, združeno kraljestvo, kampanja, volitve
Laburisti so v svoji volilni kampanji napovedali uvedbo 20-odstotnega davka na zasebno šolanje (Foto: PROFIMEDIA)

“Med dejavniki, ki spodbujajo selitev milijonarjev iz Združenega kraljestva v Dubaj, je tudi možnost višjih davkov pod novo laburistično vlado. V svoji kampanji so na primer obljubljali uvedbo davka na zasebno šolanje, kar bi stroške staršev, ki svoje otroke šolajo v elitnih ustanovah, povečalo za 20 odstotkov,” je za CNBC dejal Karim Jetha, dolgoletni regionalni vlagatelj, ki se je v času pandemije iz Velike Britanije preselil v Združene arabske emirate.

Med milijonarji v Združenem kraljestvu, ki je po njihovem številu tretja država na svetu, je veliko tujih prebivalcev iz Rusije, Bližnjega vzhoda in od drugod. Zdaj, ko britanska vlada postopoma ukinja status nerezidenta, ki je bogatim tujim rezidentom omogočal, da Združenemu kraljestvu niso plačevali davkov na dohodke iz tujine, se bo veliko tujih milijonarjev želelo izseliti, piše CNBC.

“Odliv milijonarjev, ki je že nastal zaradi gospodarskih in političnih pretresov v Združenem kraljestvu, se lahko pospeši z nadaljnjimi nezaželenimi političnimi odločitvami,” je v poročilu Henleyja zapisala Hannah White, direktorica možganskega trusta Institute for Government v Londonu.