Dražba slovenskih umetnin: niti ena ni presegla spodnje cenitve
V Sloartu pojasnjujejo, da so bila nekatera vrednotenja slovenskih umetnin previsoka, veliko ključnih kupcev pa se dražbe ni udeležilo.
V Galeriji in dražbeni hiši Sloart so z rezultatom sobotne dražbe, na kateri so ponudili 39 izbranih umetnin najpomembnejših slovenskih avtorjev iz obdobja ekspresionizma, impresionizma ter modernizma, “srednje zadovoljni”. Prodali so jih deset v skupni vrednosti približno 179.000 evrov, pri čemer je k seštevku realiziranih cen prištetih še 20 odstotkov dražbenega pribitka, poročanje Dela povzema STA.
Pred dražbo, ki je potekala v Grand Plaza Hotelu, so iz Sloarta sporočili, da skupna vrednost umetnin, ki bodo dane na dražbo, presega milijon evrov.
Pastel Ivane Kobilce sprva brez kupca
Med ponujenimi deli jih je bilo prodanih deset, niti en rezultat licitacij pa ni presegel spodnjih cenitev, objavljenih v katalogu. Pastel Ivane Kobilce Portret Mary Paumgarten in Josipine Wenckheim, rojene Baumgartner, sprva sicer ni našel kupca, nato je bil prodan.
Kot je za STA pojasnil direktor Galerije in dražbene hiše Sloart Damjan Kosec, je imelo delo rezervirano ceno 80.000 evrov. Med dražbo je ponudba prišla do 75.000 evrov in slika v tistem trenutku ni bila prodana. Nato je v dogovoru z lastnikom prišlo do odločitve, da se lahko rezervirana cena zniža za 5.000 evrov in sliko so vrnili v prodajo. Gospo, ki je pred tem dala ponudbo 75.000 evrov, so vprašali, ali je pripravljena to ceno sprejeti in je potrdila.
Kot je še pojasnil, takšno ravnanje na dražbi ni neobičajno, namreč, da se delo, ki ni bilo prodano, pozneje med samo dražbo lahko nanjo. “Nekoga je morda zanimalo delo, ki je bilo 25. po vrsti in če ga ne dobi, pa ga je zanimalo tudi delo, ki je bilo tretje po vrsti, lahko, v kolikor to ni bilo prodano, zahteva, da se to delo vrne na dražbo. Tu je šlo za nekaj podobnega, le da se je potem spremenila rezervirana cena,” je povedal.
Veliko ključnih kupcev se dražbe ni udeležilo
Z dražbo so sicer “srednje zadovoljni”. “Nismo preveč razočarani niti nič preveč zadovoljni. Bila je prva dražba in nekatere stvari bo treba popraviti. Smo pa z njo dobili tudi povratne informacije,” je povedal Kosec. Dodal je, da so bila nekatera vrednotenja umetnin previsoka oziroma so se pričakovanja lastnikov in kupcev razlikovala. Ključno težavo vidi v tem, da preprosto ni referenčnih cen, saj ni javnih dražb.
Kot drugi razlog je navedel, da se veliko ključnih kupcev dražbe iz različnih razlogov ni udeležilo. “Eni so bili v tujini, spet drugi se bojijo, da bi se jih preveč razkrilo,” je pojasnil in dodal, da bo verjetno potrebnega še nekaj časa, da se bo vzpostavilo zaupanje kupcev, da bodo prišli in da bo potem to “neka odprta igra”.
V prihodnje načrtujejo dve dražbi letno
V prihodnje Sloart načrtuje dve dražbi letno, eno konec maja in drugo v začetku decembra. Na majski bodo ob starejših delih verjetno ponudili tudi dela sodobne umetnosti, decembrska bo namenjena predvsem starejšemu obdobju – impresionizmu, ekspresionizmu in modernizmu. Tak sistem nameravajo testirati pet let, nato pa sprejeti neke zaključke, saj je po eni dražbi zelo težko karkoli reči, je sklenil Kosec.
Po poročanju Dela so sicer na dražbi prodali še slike Franceta Kralja (3.600 evrov), Frana Tratnika (5.400 evrov), Hinka Smrekarja (8.400 evrov), Matije Jame (12.000 evrov), Mateja Sternena (12.000 evrov), predimpresionistično cerkveno kompozicijo Ivana Groharja (24.000 evrov) in Silvestra Komela (9.000 evrov) ter kipa Ivana Napotnika (6.000 evrov) in Zdenka Kalina (8.400 evrov).