Kombinacija za transformacijo informacijske tehnologije: oblačno računalništvo in umetna inteligenca

Digitalizacija PROMOCIJSKO SPOROČILO 9. julija, 2024 15.44 > 9. julija, 2024 15.45
featured image

Oblačno računalništvo in umetna inteligenca sta tehnologiji, ki transformirata svet v različnih profesionalnih, komercialnih in socialnih vidikih. Številni posamezniki in podjetja redno uporabljajo ti tehnologiji bodisi samostojno ali v kombinaciji, ne da bi povsem razumeli njihov vpliv na vsakdanje življenje in delo.

9. julija, 2024 15.44 > 9. julija, 2024 15.45

Za podjetja lahko simbioza oblaka in umetne inteligence prinese številne konkurenčne prednosti – od hitrejših procesov in postopkov do zmanjšanja stroškov ter ustvarjanja nove vrednosti iz podatkov. Da bi se omenjene prednosti dosegle, je pomembno razumeti, kako se tehnologiji medsebojno dopolnjujeta, kateri scenariji uporabe oblaka z umetno inteligenco (UI) obstajajo in kako podpirajo digitalno transformacijo.

Oblak in UI – prihodnost se je začela

Za razliko od oblaka, ki ga danes uporablja vsak, ki ima pametni telefon, je imela umetna inteligenca kljub vse širši uporabi do nedavnega status tehnologije prihodnosti.

Po raziskavi Pegasystems je le 34 odstotkov uporabnikov potrdilo, da so neposredno izkusili umetno inteligenco. Ko pa so navedli tehnologije, ki jih uporabljajo v vsakdanjem življenju, je raziskava razkrila, da jih je kar 84 odstotkov uporabljalo izdelke z umetno inteligenco. Pričakuje se, da bo svetovni trg umetne inteligence do leta 2025 dosegel vrednost 190,61 milijarde dolarjev. Več kot 60 odstotkov podjetij verjame, da je umetna inteligenca instrument za povečanje produktivnosti. Eden od razlogov, zakaj prisotnosti umetne inteligence številni niso “opazili”, je ta, da se je večinoma uporabljala za analizo vzorcev vedenja, tako da so bili uporabnikom vidni le rezultati te tehnologije. S pojavom orodij, kot je ChatGPT, ki ga je v samo petih dneh po predstavitvi trgu uporabilo kar milijon ljudi, se je pogled na revolucijo umetne inteligence spremenil – prihodnost je končno prispela.

Ko gre za poslovni svet, je simbioza umetne inteligence in oblačnega računalništva tudi vidik revolucije, katere učinek je ustvarjanje tako imenovanega pametnega oblaka (Smart Cloud), povezanega s strojnim učenjem in orodji UI. Ta kombinacija poglablja možnosti za odkrivanje novih poslovnih priložnosti z visoko učinkovitimi in zanesljivimi aplikacijami ter izdelki.

Umetna inteligenca in oblak v službi poslovanja

V praksi imajo oblačna okolja, okrepljena z umetno inteligenco (AI-powered), sposobnost, da zbrane podatke uporabljajo za učenje, napovedovanje in reševanje potencialnih težav, preden jih uporabniki zaznajo. Za ilustracijo zmogljivosti oblaka in umetne inteligence ni treba iti dlje od dobro poznanih tehnologij, kot so, denimo, inteligentni asistenti: Siri, Alexa, Cortana in Google Assistant, ki jih uporablja marsikdo izmed nas.

Podobno kot pri splošnih uporabnikih, ki v t. i. postdigitalni dobi želijo in pričakujejo takojšnje odgovore in rešitve, velja tudi za podjetja, ki za učinkovito poslovanje potrebujejo hitre in odzivne rešitve. Z uporabo oblakov in orodij UI lahko podjetja to hitrost povečajo, hkrati pa dosežejo druge pomembne prednosti:

Hiter razvoj

Integracija umetne inteligence in oblačnega računalništva omogoča hitrejši razvoj novih rešitev, povečanje učinkovitosti procesov in zmanjšanje števila napak. Na primer, z uporabo orodij UI se lahko avtomatizira proces testiranja, ki je eden od časovno najzahtevnejših faz razvoja, ter pravočasno odkrije napake in druge težave, preden se spremenijo v kompleksnejše probleme.

Analiza podatkov in odločanje

S povezavo podatkov v oblaku podjetje pridobi sposobnost hitrega prepoznavanja trendov in vzorcev na podlagi številnih podatkovnih nizov. Z drugimi besedami – umetna inteligenca na oblaku dvigne analizo podatkov na višjo raven.

V oblačnem okolju umetna inteligenca uporablja zgodovinske podatke za prepoznavanje obstoječih standardov in nudi priporočila. Ta avtomatiziran proces zmanjšuje človeške napake med analizo podatkov, jo pospešuje in podpira hitrejše in učinkovitejše strateško odločanje.

Optimizacija stroškov

Ena glavnih prednosti oblačnega modela dostave je zmanjšanje stroškov IT-infrastrukture. Implementacija strojnega učenja v lokalnem okolju terja veliko količino strojnih virov in novo področje za vzdrževanje, zato je smiselna uporaba teh storitev v oblaku, saj odpravlja potrebo po kapitalskih naložbah v infrastrukturo. Z drugimi besedami – podjetja z uporabo UI in oblačne infrastrukture pridobijo fleksibilnost, da eksperimentirajo in testirajo nova orodja ter dinamično spreminjajo načrte.

Po drugi strani pa obstoječi uporabniki oblaka, ki iščejo način za optimizacijo stroškov, lahko uporabijo orodja UI za spremljanje uporabe v realnem času in samodejno prilagajanje virov potrebam aplikacij in delovnih nalog.

Kateri je vaš naslednji korak?

Uporaba oblačnih rešitev skupaj z umetno inteligenco je pot do večje učinkovitosti, produktivnosti in dobičkonosnosti, in nobena industrija ni izjema. Da bi svojim strankam pomagali slediti trenutnim tržnim trendom, pri podjetju Mainstream nenehno integriramo inovativne tehnologije in orodja v obstoječi portfelj storitev. Ne glede na to, ali potrebujete pomoč pri izbiri oblačne platforme, avtomatizaciji infrastrukture in procesov ali uvajanju rešitev v oblaku, ki temeljijo na umetni inteligenci, smo vam v podjetju Mainstream na razpolago za svetovanje. Stopite v stik z nami.