Kako lahko računalništvo v oblaku pomaga podjetjem pri trajnostnem razvoju?

Digitalizacija PROMOCIJSKO SPOROČILO 8. julija, 2024 11.15 > 8. julija, 2024 11.16
featured image

8. julija, 2024 11.15 > 8. julija, 2024 11.16

Še v bližnji preteklosti je bil osrednji cilj podjetništva dobiček. Danes pa se vse več lokalnih podjetij in globalnih korporacij odmika od tega pristopa in išče načine, kako zagotoviti izdelke in storitve, ki niso le dobičkonosni, temveč tudi prijazni do okolja.

Trajnostnost in družbena odgovornost postajata osrednji vrednoti zdravega podjetništva, zato si podjetja, ki se zavedajo svojega vpliva, prizadevajo zmanjšati negativne učinke na okolje in prispevati k ohranjanju naravnih virov ter zmanjšanju onesnaževanja. Tako v vse večji meri iščejo možnosti za prehod na alternativne rešitve za zmanjševanje emisij ogljikovega dioksida, boljše upravljanje z odpadki in učinkovitejšo rabo virov.

Trajnostnost v podjetništvu torej ni le trend, temveč lahko predstavlja ključni dejavnik za dolgoročni uspeh, konkurenčnost in pozitiven vpliv na okolje in družbo. Toda brez inovacij in iskanja novih priložnosti ne bo šlo. Trajnostno naravnana podjetja so stalno na lovu za načini, kako izboljšati svoje procese in izdelke. Tudi v digitalnem svetu, v katerega počasi, a vztrajno prehajajo tako rekoč vse oblike poslovanja.

Foto: Profimedia

Prehod v oblak je učinkovita trajnostna rešitev

Pomemben doprinos k trajnosti vsekakor prispeva selitev infrastrukture podjetij iz tradicionalne (lokalne) baze v posebne podatkovne centre, ki jih upravljajo ponudniki t. i. oblačnih storitev. S prehodom v oblak lahko podjetja namreč zmanjšajo obseg svojih podatkovnih centrov ali jih morda celo povsem opustijo ter tako pomembno zmanjšajo svoj ogljični odtis in porabo energije.

Glede na rezultate raziskav globalnega svetovalnega podjetja McKinsey, ki se ukvarja s poslovnim upravljanjem, reševanjem kompleksnih poslovnih izzivov in doseganjem trajnostne rasti, bi lahko podjetja s premišljeno selitvijo v ta način in optimalno rabo oblaka zmanjšala emisije ogljikovega dioksida iz svojih podatkov za več kot 55 odstotkov, kar znaša približno 40 megatronov ekvivalenta ogljikovega dioksida (CO2e)*. To je enako emisijam ogljika celotne Švice. Navajajo, da je prehod na storitve v oblaku dosti učinkovitejši kot optimizacija predpostavljene učinkovitosti porabe energije v podatkovnem centru (PUE), ki ni samo draga, temveč omejuje tudi zmanjšanje ogljika.

Foto: Profimedia

Kako selitev na storitve v oblaku vpliva na trajnost?

Prehod na storitve v oblaku lahko podjetjem pomaga doseči višjo raven trajnosti na več različnih načinov. Nekateri med njimi vključujejo:

Zmanjšanje porabe energije

Za razliko od strežnikov v večini lokalnih podatkovnih centrov so strežniki, ki jih uporabljajo ponudniki v oblaku, optimizirani za zmanjšanje porabe energije.

Uporabo strojne opreme

Shranjevanje v oblaku zagotavlja optimalno uporabo strojne opreme z dinamičnim razporejanjem virov. Tako se lahko izognejo prekomerni rabi virov in energije, ki bi jih potrebovali le občasno, kar pripomore k boljši izrabi virov in zmanjšanju nepotrebne porabe energije.

Odsotnost potrebe po nakupu dodatne opreme

Podjetjem, ki uporabljajo oblak, ni treba zagotavljati dodatne IT-opreme, kar pripomore k zmanjšanju okoljskih odpadkov.

Kako trajnostno naravnani so trije največji ponudniki oblačnih storitev na svetu?

Ponudniki oblačnih storitev spodbujajo trajnost na precej podobne načine: z vlaganjem v obnovljive vire energije, energetsko učinkovitostjo, krožnim gospodarstvom, podporo trajnostnim inovacijam in trajnostnim rešitvam za stranke.

Foto: Profimedia

Največji trije, Amazon Web Services (AWS), Google Cloud Platform (GCP) in Microsoft Azure, so večinoma že ogljično nevtralni, v bližnji prihodnosti pa si prizadevajo postati ogljično negativni, kar pomeni, da bodo iz ozračja odstranili več ogljika, kot ga bodo oddali. Del tega načrta med drugim predstavlja konstantno vlaganje v energetsko učinkovite podatkovne centre, ki uporabljajo napredne tehnologije za hlajenje, obnovljive vire energije in upravljanje obremenitev, kar vodi do manjše porabe energije na enoto računalniške moči.

  • Podatkovni centri Microsoft Azure porabljajo velike količine energije iz vetrnih, sončnih in hidroelektrarn, kar zmanjšuje njihov ogljični odtis. Poleg tega Microsoft Azure ponuja številne rešitve, ki strankam pomagajo pri doseganju trajnostnih ciljev. To vključuje orodja za spremljanje in zmanjševanje ogljičnega odtisa, optimizacijo energetske porabe ter podporo za obnovljive vire energije. Rešitve Azure IoT omogočajo boljše upravljanje z viri, kot sta voda in energija, kar prispeva k trajnostnemu razvoju.
  • Podatkovni centri Google Cloud so med energetsko najučinkovitejšimi na svetu. Uporaba umetne inteligence za upravljanje sistemov hlajenja je namreč izboljšala energetsko učinkovitost in zmanjšala emisije. Orodje Google Cloud Carbon Footprint strankam denimo omogoča, da spremljajo in analizirajo svoj ogljični odtis pri uporabi storitev GCP. Poleg tega GCP ponuja rešitve za optimizacijo energetske porabe in podporo za obnovljive vire energije.
  • AWS je eden največjih korporativnih kupcev obnovljive energije na svetu. Ponuja vrsto orodij in storitev, ki strankam pomagajo pri doseganju trajnostnih ciljev. Poleg tega omogoča tudi natančno spremljanje in analizo porabe energije ter ogljičnega odtisa, pri razvoju trajnostnih tehnologij in rešitev pa nenehno sodeluje s strankami in partnerji, tako da nudi podporo za raziskave in razvoj na področju obnovljivih virov energije, naprednih materialov in energetsko učinkovitih tehnologij.
Foto: Profimedia

Tudi pri lokalnih ponudnikih oblačnih storitev je trajnost ena ključnih usmeritev

Tehnološki napredek bo prej ko slej vsa podjetja prisilil v preoblikovanje poslovnih procesov in prehod na storitve v oblaku se ponuja kot napredna in energetsko učinkovita rešitev. Čeprav so oči svetovne javnosti večinoma uprte v globalne velikane, pa tudi lokalni ponudniki oblačnih storitev ponujajo enostavno in hitro “migracijo v oblak” ter zagotavljajo podporo za upravljanje okolja v oblaku.

Mainstream, vodilni ponudnik oblačnih rešitev in storitev v Jugovzhodni Evropi, ki upravlja podatkovne centre po vsej regiji, je osredotočen na analiziranje zahtev strank in zagotavljanje prilagojenih rešitev, ki uporabljajo optimalno količino virov, poleg tega pa daje priporočila podjetjem za optimizacijo njihove obstoječe infrastrukture. Na ta način pomembno prispevajo k trajnosti podjetij in manjšemu ekološkemu odtisu.

Z lastno infrastrukturo v regiji in izkušeno ekipo certificiranih inženirjev ter na podlagi partnerstev z vodilnimi svetovnimi podjetji Mainstream strankam zagotavlja prilagojene rešitve, ki izboljšujejo agilnost, prilagodljivost in učinkovitost IT-sistemov in aplikacij.

Foto: Profimedia

Računalništvo v oblaku – učinkovita, napredna in trajnostna odločitev

Storitve v oblaku so že nekaj časa ključna globalna infrastruktura, ki ima izjemno pomemben vpliv na trajnost. Kot je moč videti, lahko širša uveljavitev storitev računalništva v oblaku in dosledno izkoriščanje njihovih pozitivnih lastnosti močno prispeva k reševanju globalnih problemov. Oblačna tehnologija namreč igra ključno vlogo pri spodbujanju trajnosti in zmanjševanju ogljičnega odtisa podjetij.

S prehodom IT-infrastrukture v oblak lahko podjetja znatno zmanjšajo porabo energije in emisije toplogrednih plinov ter učinkovito uporabijo vire. Namesto da bi imelo vsako podjetje svoje podatkovne centre, lahko več podjetij deli iste vire v oblaku, kar zmanjšuje potrebo po podvojevanju opreme in infrastrukture. Na ta način se zmanjšuje količina e-odpadkov, kar ima velik vpliv na okolje in močno prispeva k trajnostnemu razvoju, ki je osrednji cilj sodobne družbe.

*Ekvivalent ogljikovega dioksida je merilna enota, ki se uporablja za izražanje skupnega učinka različnih toplogrednih plinov na podnebne spremembe.