Trump znova zagrozil z visokimi carinami, Bruselj obljublja odločen odgovor

Posel Forbes Slovenija 27. junija, 2026 09.21
featured image

Nova carinska grožnja ameriškega predsednika Donalda Trumpa prihaja le dan po tem, ko so države EU potrdile trgovinski sporazum z ZDA.

27. junija, 2026 09.21

Ameriški predsednik Donald Trump je državam članicam EU, ki bi uvedle davek na digitalne storitve, zagrozil z uvedbo 100-odstotnih carin na uvoz blaga v ZDA. Ta carinska stopnja bi prevladala nad trgovinskimi sporazumi, sklenjenimi s posamezno državo, je zapisal na družbenem omrežju Truth Social. Bruselj je napovedal odločen odgovor, poroča STA.

“Vsaka država, ki bo uvedla takšen davek, bo takoj obdavčena s 100-odstotno CARINO na vse blago, poslano v ZDA,” je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP zapisal Trump.

Ob tem je dodal, da bo ta carinska stopnja “prevladala nad trgovinskimi sporazumi, sklenjenimi s to državo, ne glede na to, ali so bili izvedeni, podpisani ali ne”.

Evropska komisija je v odzivu poudarila, da se bo EU, če bo Trump uresničil svojo grožnjo, odzvala hitro in odločno za obrambo svojih pravic in regulatorne avtonomije. “EU in njene države članice imajo suvereno pravico, da na svojem ozemlju urejajo gospodarske dejavnosti v skladu s svojimi demokratičnimi vrednotami in mednarodnimi obveznostmi,” so poudarili v Bruslju.

Dan po odobritvi sporazuma

Trump je novo carinsko grožnjo objavil dan po tem, ko so države EU odobrile trgovinski sporazum, o katerem so se lani pogajale z ZDA in ki je za uvoz večine blaga iz EU v ZDA določil carine pri 15 odstotkih.

A kot navaja AFP, je Trump večkrat jasno povedal, da želi odpraviti tako imenovane necarinske ovire v trgovini. Predsednik ZDA je med drugim prepričan, da strogi evropski predpisi na področju tehnologije in okolja ovirajo ameriški izvoz.

Trump je v začetku meseca Franciji zagrozil z uvedbo 100-odstotnih carin na uvoz vina in šampanjca v ZDA, če ne bo odpravila davka na digitalne storitve za tehnološka podjetja.

Francija je namreč leta 2019 uvedla triodstotni davek na prihodke, ki jih tehnološka podjetja – vključno z ameriškimi velikani, kot so Facebook, Amazon, Apple in Googlova matična družba Alphabet – ustvarijo v državi, še piše STA.