Ob borznih pretresih: je čas za prodajo ali nakup delnic? Strokovnjak odgovarja

Posel Jan Artiček 7. aprila, 2025 17.14
featured image

V negotovih gospodarskih časih je na mestu globalen in nevtralen pristop do vlaganja s čimbolj razpršenim portfeljem.

7. aprila, 2025 17.14

Borzni indeksi so ob vstopu v nov teden poglobili padce s prejšnjega tedna, ko je ameriški predsednik Donald Trump z uvedbo novih carin potopil svetovne trge. A čeprav so strmi padci pogosto priložnost za ugoden nakup, vodja upravljanja delniških naložb Aleš Lokar iz Generali Investments opozarja, da negotovost, ki je povzročila padce, še ni mimo.

“V tem trenutku ne gre biti pretirano pameten, bolje je biti razpršen,” je za Forbes Slovenija dejal Lokar. “Tistim, ki varčujejo na dolgi rok in se držijo svoje logike, kaj bistveno ni treba spreminjati. Če je nekdo zelo izpostavljen posamezni regiji ali sektorju – nekateri vlagatelji so na primer imeli veliko tehnoloških delnic – bi jaz svetoval bolj globalen in nevtralen pristop.”

Po mnenju upravitelja premoženja večji nakupi delnic kljub nižjim cenam (tako imenovano kupovanje pri dnu ali buying the dip, angl.) niso najboljša ideja, dokler je negotovost glede prihodnjih gibanj tako visoka. Visoka pa je zato, ker obstaja več neznank o odzivih na carine.

“Trump je napovedoval carine na farmacijo, polprevodnike – nič od tega se še ni zgodilo. Čakamo odziv Evrope, odziv ostalih držav, nekateri pričakujejo tudi, da bo del ameriških carin umaknjen. Zaenkrat sicer ni videti večje pripravljenosti na to z ameriške strani, a vseeno se lahko marsikaj zgodi. Situacija se mora ekonomsko stabilizirati, preden bo pred nami spet neka dolgoročna vzdržna rast. Do takrat bo zelo nihajno, v prihajajočih dneh in tednih gre lahko trg tudi še nižje,” tveganja in neznanke našteva Lokar.

Aleš Lokar, vodja za delniške trge pri Generali Investments
“Za nekoga, ki nima še nobene delniške naložbe, je smiselno počasi in po korakih kupovati,” pravi Aleš Lokar, vodja delniških trgov pri Generali Investments (Foto: Arhiv podjetja)

Kam se splača vlagati

Lokar svetuje prerazporeditev portfeljev za tiste vlagatelje, ki so preveč izpostavljeni določenim sektorjem, regijam ali delnicam, saj to pomeni dodatno tveganje za portfelj. Pri diverzifikaciji se kot privlačna možnost ponujajo skladi, ki so sektorsko ali geografsko razpršeni, saj se je prek teh instrumentov lažje izpostaviti določenim trendom na trgu.

Pri obetavnih sektorjih izpostavlja Lokar predvsem tehnologijo in zdravstvo, čeprav Trump pri obeh napoveduje carine. “Mislim, da napoved carin možnosti za vlaganja v tehnologijo ni bistveno spremenila. V prihodnosti bomo imeli več tehnologije, ne manj, zato bo tehnološki sektor gotovo en od gonil razvoja. Lahko pa se zgodi, da na vrhu ne bodo več ista podjetja.”

Delnice tehnoloških velikanov so bile med bolj prizadetimi po Trumpovi uvedbi carin, saj gre za multinacionalke s kompleksnimi in globalnimi dobavnimi verigami, ki so občutljive na višje stroške poslovanja zaradi višjih carin, zlasti carin na uvoz iz Kitajske in Tajvana, kjer je precejšen del svetovne proizvodnje čipov. Tehnološki indeks Nasdaq je od četrtka izgubil dobrih 11 odstotkov, približno toliko tudi tako imenovanih veličastnih sedem delnic – Microsoft, Apple, Nvidia, Meta Platforms, Alphabet, Amazon in Tesla – ki so gnale ameriško gospodarsko rast v zadnjih desetletjih.

“Zanimivo je tudi zdravstvo, ker so tam privlačna vrednotenja in ker velja za stabilen sektor v težjih časih, tudi v primeru recesije,” dodaja Lokar.

Jutrišnji zmagovalci že v razpršenih portfeljih

Na neki točki se bodo tečaji začeli odbijati spet gor, še pravi Lokar, toda ni nujno, da bodo rasla tista podjetja, ki so rasla doslej, saj vsaka kriza pomeni neko prelomnico. “Zgodovina nas uči, da tisti, ki zmagujejo pred krizo, niso nujno vedno zmagovalci tudi po krizi.”

O novih zmagovalcih je težko ugibati vnaprej, a izkušnje upravitelja premoženja kažejo, da so te delnice že vključene v globalno razpršene portfelje. “Ponavadi namreč ne gre za povsem nova podjetja, ampak obstajajo že recimo 10 let in so srednje velika, vredna od pet do 20 milijard dolarjev. Z novimi trendi bodo prišla do zvezdniškega statusa, a je ta trend težko ujeti oziroma napovedati,” pove Lokar.

V ponedeljek zjutraj se je recimo za kratek čas ponudila možnost cenejših nakupov nekaterih evropskih obrambnih delnic, ki letos beležijo močno rast. Delnica nemškega Rheinmetalla je na primer v jutranjem trgovanju izgubila do 27 odstotkov vrednosti, a se je čez dan znova vzpela in se nahaja le 2,5 odstotka pod dnevnim izhodiščem.

Za vlagatelje, ki so prekomerno izpostavljeni delnicam, je morda smiselno več vložiti tudi v obvezniške trge, še pravi Lokar, saj lahko pričakujemo reze obrestnih mer.

Vlaganje po korakih

Lokar svetuje, da tisti, ki vlagajo prvič, to storijo postopno in brez naglice, saj so naložbe v enkratnem znesku tvegane.

“Za nekoga, ki nima še nobene delniške naložbe, je smiselno počasi in po korakih kupovati,” pravi. “S tem ne bomo zadeli ne dna ne vrha, bomo pa s takšnim pristopom gotovo kupili vsaj del portfelja blizu dna. Delamo po korakih, metodično, vsak mesec nekaj dodamo. Ne vemo, ali je bilo dno doseženo v petek, ali bo danes, ali čez tri tedne, ali pa sredi avgusta. Veliko je odvisno od politike, tu niso samo ekonomski faktorji.”

“To so osnove finančne pismenosti, ki jih ljudje prevečkrat pozabijo,” še pravi.