Ljubljanska borza z največjim dnevnim padcem v treh letih

Indeks slovenskih blue chip delnic SBITOP je v ponedeljek izgubil slabih pet odstotkov, največ od februarja 2022, ko se je začela vojna v Ukrajini.
Padci borznih tečajev po vsem svetu, ki so sledili uvedbi carin ameriškega predsednika Donalda Trumpa, niso prizanesli niti Ljubljanski borzi, kjer so se v ponedeljek prav tako poglobili padci s konca prejšnjega tedna.
Indeks SBITOP, ki vključuje devet slovenskih blue chip delnic, je v ponedeljek izgubil 4,95 odstotka, po več kot petodstotnem padcu v petek. V zadnjih treh trgovalnih dneh je indeks izgubil več kot 11 odstotkov vrednosti. Ponedeljkov padec je bil največji na Ljubljanski borzi od konca februarja 2022, ko se je začela vojna v Ukrajini.
Največji padec v indeksu je beležila delnica Telekoma Slovenije, ki je izgubila 7,26 odstotka ob 2,6 milijona evrov prometa. Sledila je delnica Luke Koper s 6,48-odstotnim padcem. Za več kot štiri odstotke so upadle tudi delnice Save Re, Petrola, NLB in Krke. Slednja je bila najbolj trgovana delnica, saj je do zaprtja borze lastnike zamenjalo za 2,8 milijona evrov Krkinih delnic.
Delnica Zavarovalnice Triglav je izgubila 2,29 odstotka, Cinkarne Celje pa 3,41 odstotka.
Padci tudi drugod
Drugod po svetu so trgi v nov teden prav tako vstopili z globokimi padci. V Aziji je japonski indeks Nikkei 225 poglobil padce in letošnje izgube povečal na več kot 20 odstotkov, kar pomeni začetek medvedjega trenda. Širši indeks delnic iz pacifiške Azije MSCI Asia Pacific je medtem v ponedeljek upadel za dobrih osem odstotkov, kar je največji dnevni padec za indeks od leta 2008, hongkonški indeks Hang Seng pa je izgubil 13 odstotkov, prav tako največ od leta 2008.
V Evropi sta osrednja indeksa Eurostoxx 50 in širši Stoxx Europe 600 izgubila po dobrih treh urah trgovanja okrog pet odstotkov, medtem ko je osrednji nemški indeks DAX dan začel z 10-odstotnim padcem, a je trenutno le še dobrih pet odstotkov pod dnevnim izhodiščem.
V ZDA, kjer se borze še niso odprle, se terminske pogodbe za osrednji indeks S&P 500 še naprej nižajo, po tem, ko je indeks v četrtek in petek izgubil 10 odstotkov vrednosti. Upadle so za 3,8 odstotka, medtem ko so terminske pogodbe za tehnološki Nasdaq izgubile 3,5 odstotka. S tem se tudi ameriški indeksi približujejo 20-odstotnemu padcu vrednosti, ki bi označeval medvedji trend.