Se bo Bela hiša pogajala o carinah? Kontaktiralo jo je več kot 50 držav

Več kot 50 držav je stopilo v stik z Belo hišo v želji po carinskih pogajanjih.
V soboto so začele veljati 10-odstotne dodatne carine na uvoz blaga v ZDA, ki jih je pod oznako vzajemne carine za večino držav in ozemelj po svetu, tudi Evropsko unijo, uvedel ameriški predsednik Donald Trump. Za okoli 60 držav in EU bodo 9. aprila uvedene še višje carine. Za EU bo skupna dodatna carinska stopnja pri 20 odstotkih, poroča STA.
Belo hišo je v tem dnevu od uvedbe kontaktiralo že več kot 50 držav, ki se želijo pogajati o uvedenih carinah, je danes povedal Trumpov gospodarski svetovalec Kevin Hassett.
Hassett je nasprotoval tezi, po kateri bo uvedba novih carin kaznovala predvsem ameriško gospodarstvo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
“Mislim, da ne bomo videli večjega učinka na potrošnike v ZDA,” je za ameriško televizijo ABC vztrajal predsednik ameriškega nacionalnega gospodarskega sveta Hassett.
Večina ekonomistov pričakuje, da bodo nove carine na uvožene izdelke povzročile rast inflacije in omejile potrošnjo. “Lahko bi prišlo do zvišanja cen,” je priznal Hassett, za katerega so nove carine način “poštene obravnave (ameriških) delavcev” in njihove zaščite pred nepošteno konkurenco, tudi povzema STA.
Zakaj Rusije ni na seznamu?
Na vprašanje, zakaj Rusije ni na seznamu držav, za katere ZDA uvajajo nove carine, je gospodarski svetovalec poudaril, da potekajo pogajanja z Moskvo in Kijevom o vojni v Ukrajini. “Mislim, da se je predsednik odločil, da teh dveh vprašanj ne bo mešal. To ne pomeni, da bo Rusija dlje časa obravnavana zelo drugače kot vse druge države,” je dodal.