EU nared, da vrne udarec ZDA: v ponedeljek na mizi prvi protiukrepi

Države članice EU si bodo v ponedeljek izmenjale mnenja o vplivu ameriških carin in najustreznejšem odzivu. Ob tem še vedno upajo na pogajanja z ZDA.
Države Evropske unije bodo v prihodnjih dneh skušale enotno nastopiti proti carinam ameriškega predsednika Donalda Trumpa, s čimer se bodo pridružile Kitajski in Kanadi. Predlog EU o povračilnih ukrepih, ki bo usmerjen v do 28 milijard dolarjev ameriškega uvoza, bo na mizi predvidoma že v ponedeljek, glasovanje pa bo v sredo, poroča Reuters.
V ponedeljek bo v Luksemburgu potekalo prvo politično srečanje na ravni EU po Trumpovi napovedi obsežnih carin, na katerem si bodo pristojni ministri za trgovino iz 27 članic EU izmenjali mnenja o vplivu ameriških carin in najustreznejšem odzivu. ZDA so za EU napovedale 20-odstotne carine, ki bodo v veljavo stopile v sredo, 9. aprila.
Diplomati EU so povedali, da je glavni cilj srečanja, da se poenotijo v želji po pogajanjih z Washingtonom o odpravi carin, vendar so se pripravljeni odzvati s protiukrepi, če to ne bo uspelo.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen bo v ponedeljek in torek opravila tudi ločeni razpravi z direktorji iz jeklarskega, avtomobilskega in farmacevtskega sektorja, da bi ocenila učinek carin in določila naslednje korake.
Kaj nameravajo ocariniti
Evropska komisija bo članicam predlagala seznam ameriških izdelkov, ki jih bodo prizadele dodatne dajatve kot odgovor na Trumpove carine na jeklo in aluminij ter na avtomobile. Na njem naj bi bili ameriško meso, žita, vino, les in oblačila ter žvečilni gumi, zobna nitka, sesalniki in toaletni papir, navaja Reuters.
Blago, predvideno za carinjenje, ki je pred tem že izzvalo nesoglasja znotraj unije, je viski burbon. Evropska komisija zanj razmišlja o 50-odstotni carini, zaradi česar je Trump že zagrozil z 200-odstotnimi carinami na uvoz alkoholnih pijač iz EU, če bo unija napovedi uresničila. Velika izvoznika vina Francija in Italija sta ob tem izrazila zaskrbljenost.
Protiukrepi EU bi predvidoma začeli veljati v dveh fazah – prvi del 15. aprila, preostali del pa mesec dni pozneje.
Članice EU neenotne
Med članicami EU obstajajo različna mnenja o tem, kako se odzvati. Francija je dejala, da bi morala EU pripraviti sveženj ukrepov, ki bi šel onkraj carin, francoski predsednik Emmanuel Macron pa je predlagal, naj evropska podjetja začasno ustavijo naložbe v ZDA, dokler se “stvari ne razjasnijo”.
Irska, ki skoraj tretjino izvoza namenja ZDA, je pozvala k “premišljenemu in uravnoteženemu” odzivu, Italija, tretja največja izvoznica EU v ZDA, pa se sprašuje, ali naj Unija sploh odgovori. “To je težko ravnovesje. Da bi ZDA spravili za pogajalsko mizo, ukrepi ne smejo biti premehki, hkrati pa ne preveč ostri, da ne bi privedli do zaostritve,“ je za Reuters povedal eden od diplomatov EU.
Dosedanji pogovori z Washingtonom niso obrodili sadov. Evropski komisar za trgovino in gospodarsko varnost Maroš Šefčovič je svojo petkovo dvourno izmenjavo z ameriškimi kolegi opisal kot “odkrito”, saj jim je povedal, da so ameriške carine “škodljive in neupravičene”, še poroča Reuters.