IMF in WTO: Ameriške carine ogrožajo svetovno gospodarsko rast

Novice Forbes Slovenija 4. aprila, 2025 10.23
featured image

Svetovna trgovinska organizacija (WTO) opozarja, da bi se obseg svetovne trgovine z blagom zaradi Trumpovih carin letos lahko zmanjšal za odstotek.

4. aprila, 2025 10.23

Mednarodni denarni sklad (IMF) še vedno ocenjuje makroekonomske posledice uvedbe carin ameriškega predsednika Donalda Trumpa, a kot je v četrtek zvečer sporočila njegova izvršna direktorica Kristalina Georgieva, te nedvomno predstavljajo bistveno grožnjo svetovnim gospodarskim obetom v času šibke rasti, poroča STA.

“Treba se je izogibati ukrepom, ki lahko dodatno škodijo svetovnemu gospodarstvu. ZDA in njihove trgovinske partnerje pozivamo, naj konstruktivno sodelujejo pri reševanju trgovinskih napetosti in zmanjšanju negotovosti. Ugotovitve naše ocene bomo delili v poročilu o svetovnih gospodarskih obetih (WEO), ki bo objavljeno v času spomladanskih srečanj IMF in Svetovne banke ta mesec v Washingtonu,” je sporočila Georgieva.

Na vidiku velik upad obsega trgovine z blagom

Pred posledicami ameriških ukrepov svari tudi Svetovna trgovinska organizacija (WTO), opozarja, da bodo ti imeli velik vpliv na svetovno trgovino in obete gospodarske rasti.

“Dogodki se hitro odvijajo, naše prve ocene pa kažejo, da bi ti ukrepi, skupaj s tistimi, ki so bili uvedeni od začetka leta, lahko pripeljali do tega, da bi se obseg svetovne trgovine z blagom letos zmanjšal za en odstotek,” je po pisanju STA dejala generalna sekretarka WTO Ngozi Okonjo-Iweala.

Ta ocena je za štiri odstotne točke slabša od dosedanjih ocen WTO, je dodala.

WTO pozvala k umirjanju napetosti

Generalna sekretarka je člane WTO zato pozvala, naj odgovorno obvladujejo napetosti, do katerih je prišlo zaradi ameriških ukrepov. “Zelo sem zaskrbljena zaradi trenutnega stanja in možnosti stopnjevanja v carinsko vojno s ciklom povračilnih ukrepov, ki vodijo v nadaljnje zmanjšanje trgovine,” je zapisala Okonjo-Iweala.

Poudarila je, da kljub ameriškim ukrepom velika večina svetovne trgovine še vedno deluje v okviru tako imenovanega statusa “držav z največjimi ugodnostmi”, ki državam prepoveduje diskriminacijo med svojimi trgovinskimi partnerji. “Naše ocene kažejo, da ta delež trenutno znaša 74 odstotkov, medtem ko je bil na začetku leta 80-odstoten,” je dejala Okonjo-Iweala.

Ob tem je po navedbah STA še izpostavila, da je bila WTO ustanovljena ravno za take trenutke, in sicer “kot platforma za dialog, za preprečevanje stopnjevanja trgovinskih konfliktov ter za podporo odprtemu in predvidljivemu trgovinskemu okolju”.

Trump dopušča možnost pogajanj

Potem ko je v sredo napovedal uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz z vsega sveta ter za nekatere države še višje, se je Trump v četrtek umaknil iz Washingtona na svoje floridsko posestvo. V nasprotju s predstavniki svoje vlade pa je na poti tja že dopustil možnost pogajanj z državami po svetu glede znižanja carin.

Ameriški minister za trgovino Howard Lutnick je pred tem zavrnil možnost izjem za določene države, gospodarski svetovalec Peter Navarro pa je dejal, da ne bo nobenih pogajanj.

Zaradi Trumpove poteze je čez noč izpuhtelo več tisoč milijard dolarjev vrednosti delnic ameriških podjetij in s tem skoraj 300 milijard dolarjev premoženja milijarderjev. To je hudo prizadelo tudi zasebne pokojninske sklade, ki imajo naložbe v delnicah, še piše STA.

BONUS VIDEO: Najbolj odmevne izjave iz intervjuja z evropsko komisarko za širitev Marto Kos