Trump od držav BRICS zahteva zvestobo “mogočnemu” dolarju

Posel Forbes Slovenija 1. decembra, 2024 16.58
featured image

Če bi države iz skupine BRICS želele ustvariti svojo valuto, jim zmagovalec ameriških predsedniških volitev obljublja visoke carine.

1. decembra, 2024 16.58

Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je državam v gospodarskem vzponu, ki tvorijo skupino BRICS – Braziliji, Rusiji, Indiji, Kitajski in Južni Afriki – dal vedeti, da bi njihovi načrti vzpostavitve alternativne valute, ki bi ogrozila primat dolarja, naleteli na ostre protiukrepe njegove administracije, piše Bloomberg.

“Z idejo o tem, da se države BRICS poskušajo odmakniti od dolarja, medtem ko mi stojimo ob strani in opazujemo, je konec,” je v soboto na svojem družbenem omrežju Truth Social zapisal Trump, ki se v Belo hišo uradno vrača po zaprisegi januarja.

“Od teh držav zahtevamo zavezo, da ne bodo niti ustvarile nove valute v okviru BRICS niti podprle nobene druge valute, ki bi nadomestila mogočni ameriški dolar, ali pa se bodo soočile s 100-odstotnimi carinami in lahko pričakujejo, da se bodo poslovile od prodaje v čudovito ameriško gospodarstvo,” je dodal.

Trump je že v okviru svoje predsedniške kampanje dejal, da bo poskrbel, da bo za države odmik od dolarja kot rezervne svetovne valute drago. Pri tem je grozil z uvedbo carin. Povratnik v Belo hišo s svojimi svetovalci snuje načrte, kako kaznovati države – zaveznice ali sovražnice – ki skušajo sklepati bilateralne dogovore v valutah, ki niso dolar. To vključuje ukrepe, kot so omejitve izvoza, dajatve za manipulacijo z valuto in carinske dajatve, za Bloomberg pravijo viru blizu zadevi.

Srečanje kitajskega predsednika in indijskega premiera na vrhu držav BRICS
Vrh držav BRICS je letos potekal oktobra v ruskem Kazanu. Na sliki srečanje kitajskega predsednika Šija Džinpinga in indijskega premiera Narendre Modija. (Foto: PROFIMEDIA)

Nasprotujoče si politike

Trump že dolgo poudarja željo, da ameriški dolar ostane svetovna rezervna valuta. V marčevskem intervjuju za CNBC je dejal, da “ne bi dovolil državam, da se odrečejo dolarju”, ker bi bil to “udarec za našo državo”. Obenem pa s carinami grozi tudi zato, ker želi zmanjšati primanjkljaj ZDA v menjavi s trgovinskimi partnericami.

Opozorilo novoizvoljenega predsednika državam BRICS nakazuje, “kako zmedena je prihajajoča administracija glede globalnega trgovinskega in kapitalskega sistema,” pravi Michael Pettis, višji sodelavec pri Fundaciji za mednarodni mir Carnegie.

“ZDA ne morejo zmanjšati svojega trgovinskega primanjkljaja in povečati globalne prevlade dolarja, ker ti cilji nalagajo diametralno nasprotne pogoje,” je zapisal Pettis na družbenem omrežju X.

Ruski predsednik Vladimir Putin
Ruski predsednik Vladimir Putin je eden glavnih pobudnikov zmanjšanja mednarodne moči dolarja (Foto: PROFIMEDIA)

‘Dedolarizacija’ malo verjetna

Države BRICS so o vprašanju dedolarizacije razpravljale na lanskoletnem vrhu. Odpor proti prevladi dolarja je postal močnejši leta 2022, ko so ZDA uvedle stroge gospodarske sankcije proti Rusiji zaradi njenega napada na Ukrajino.

Toda kljub retoriki skupine bo infrastruktura, ki podpira dolar, kot je čezmejni plačilni sistem, verjetno dala ameriški valuti odločilno prednost v prihodnjih desetletjih, še piše Bloomberg.

Dokazi za to so se pojavili med oktobrskim srečanjem bloka v Kazanu, ki ga je gostil ruski predsednik Vladimir Putin, eden glavnih pobudnikov zmanjšanja mednarodne vloge dolarja. Organizatorji srečanja so udeležence spodbujali, naj s seboj prinesejo ameriške dolarje ali evre, saj neruske kartice Mastercard ali Visa v državi ne delujejo.