NLB v tretjem četrtletju povečala prihodke, a zmanjšala dobiček

Posel Kaja Stepančič 7. novembra, 2024 13.11
featured image

NLB je v tretjem četrtletju ustvarila 135,5 milijona evrov čistega dobička in 320 milijonov evrov čistih prihodkov.

7. novembra, 2024 13.11

Skupina NLB je v prvih devetih mesecih ustvarila 427,5 milijona evrov čistega dobička, h kateremu je tretje četrtletje prispevalo 135,5 milijona evrov. Gre za 11-odstotni padec v primerjavi z drugim četrtletjem, ko je ustvarila 152 milijonov evrov čistega dobička. Čisti prihodki v tretjem četrtletju so znašali 320 milijonov, kar je petodstotno povečanje v primerjavi s prejšnjim četrtletjem, ko so dosegli 305,9 milijona evrov, je skupina sporočila prek Seoneta.

Čisti obrestni prihodki NLB Skupine so v tretjem četrtletju dosegli 233,7 milijona evrov, kar je dva odstotka več v primerjavi z drugim četrtletjem, ko so ti znašali 228,3 milijona evrov. Čisti neobrestni prihodki pa so se v primerjavi s prejšnjim četrtletjem povečali za 11 odstotkov s 77,7 na 86,2 milijona evrov.

Tudi v medletni primerjavi je čisti dobiček v tretjem četrtletju padel, in sicer za 8,7 milijona evrov, čiste prihodke pa so povečali za 30,8 milijona evrov.

V primerjavi s poslovanjem v prvih devetih mesecih lani, ko je skupina ustvarila 386,9 milijona evrov čistega dobička, je v enakem obdobju letos teg povečala za deset odstotkov oziroma 40,6 milijona evrov.

K četrtletni rasti prispeval prevzem Skupine SLS

Skupina še naprej raste z osemodstotno organsko rastjo posojil glede na konec leta 2023, potencial rasti pa se je v septembru dodatno povečal z uspešnim prevzemom Skupine SLS s hčerinskima lizing družbama v Sloveniji. Prevzem je, kot izhaja iz poročila, prispeval tudi k povišanju stroškov v tretjem četrtletju, ki so se v primerjavi s prejšnjim četrtletjem povečali za štiri odstotke na 148,7 milijona evrov.

Večji doprinos k rezultatu v tretjem četrtletju kot lizing steber ter upravljanje premoženja in bančno zavarovalništvo, ki se krepita, so imele bančne članice Skupine s trgov Jugovzhodne Evrope (JVE), pri čemer so vse banke zabeležile dobiček in so k skupnemu rezultatu prispevale 57 odstotkov.

Uspešne izdaje obveznic v prvi polovici leta so omogočile tudi neoviran razvoj NLB Skupine v eno od
ključnih finančnih sil v regiji. Dobiček vseh bank se je v primerjavi z enakim obdobjem lani povečal,
predvsem zaradi močne rasti kreditov in rasti opravnin, sporočajo iz največje slovenske banke.

Nadaljevanje rasti posojil in depozitov

Rast obsega posojil se je v tretjem četrtletju nadaljevala. Bruto krediti strankam so dosegli 16,07 milijarde evrov, kar od konca leta 2023 pomeni 14-odstotno povečanje. Pri tem je prevzem Skupine SLS okrepil kreditni portfelj NLB Skupine za 876,1 milijona evrov, od tega so se za 573,1 milijona evrov povečali krediti prebivalstva.

Depozitna baza se je glede na konec leta 2023 povečala za 641,2 milijona evrov na 21,37 milijarde evrov. Kot je sporočila skupina, je povečanje posledica rasti depozitov prebivalstva, depoziti gospodarstva in države pa so glede na to obdobje ostali stabilni.

Ohranili napoved prihodkov

Ob objavi rezultatov poslovanja v prvih devetih mesecih NLB Skupina pričakuje, da bodo predhodno revidirani obeti v celoti izpolnjeni, nekateri ključni kazalniki uspešnosti pa celo preseženi. Ohranila je smernice glede prihodkov za leti 2024 in 2025, in sicer, da bodo realni prihodki v obeh letih znašali približno 1,2 milijarde evrov.

Banka je maja objavila Strategijo 2030, po kateri bo do leta 2030 presegla eno milijardo evrov rednega dobička, imela več kot dve milijardi evrov rednih prihodkov in več kot 50 milijard evrov bilančne vsote.

NLB je v sklicu 43. skupščine delničarjev, ki bo 9. decembra letos, objavila predlog o drugem izplačilu
dividend v višini 110 milijonov evrov. To bo drugo izplačilo dividend letos, potem ko so bile konec julija izplačane dividende v enakem skupnem znesku.