Kaj zmaga Trumpa pomeni za Evropo in Slovenijo: skrbi selitev proizvodnje v ZDA

Posel Marko Rabuza 7. novembra, 2024 05.15
featured image

Trumpov drugi predsedniški mandat je priložnost za Evropo, da se veliko bolj postavi na svoje noge in nastopi enotno, o čemer govori tudi Draghijevo poročilo, pravi ekonomist Marko Jaklič.

7. novembra, 2024 05.15

Na ameriških predsedniških volitvah je zmagal republikanec Donald Trump, ki se tako po štirih letih vrača v Belo hišo. Ob tem bodo imeli republikanci večino tudi v senatu, kar bo Trumpu olajšalo uveljavitev njegovih ekonomskih zamisli.

Ameriški finančni trgi so, ko se je tehtnica vse bolj nagibala na Trumpovo stran, rasli, kar je sicer zgodovinsko gledano, ne glede na izid, značilno. Poskočila je vrednost dolarja v primerjavi z evrom, zrasli so ameriški delniški indeksi, nov rekord je dosegel bitcoin, ki mu je Trump zelo naklonjen, še bolj pa njegov veliki podpornik Elon Musk.

Finančni analitiki kot ključne točke Trumpovega gospodarskega programa podčrtujejo predvsem znižanje davkov, zmanjšanje regulacije, izrazito spodbudno fiskalno politiko in protekcionistično gospodarsko politiko ter uvedbo novih carin – 10- ali 20-odstotne carine na vse blago, uvoženo v ZDA, in še višje, 60-odstotne carine na stvari, izdelane na Kitajskem. Münchenski ekonomski inštitut Ifo je naračunal, da bi morebitne nove carine samo za Nemčijo povzročile 33 milijard evrov gospodarske škode, nemški izvoz v ZDA pa bi lahko upadel za 15 odstotkov.

Omenjeni ukrepi bi sicer po prepričanju Generali Investmentsa lahko pozitivno vplivali na ameriška podjetja, zlasti v sektorjih, kot so energija, finance in industrija.

GZS: glavna skrb višje carine

Morebitne dodatne ali višje carine, ki bi lahko prispevale k selitvi proizvodnje iz Evrope v ZDA, kot glavno skrb izpostavljajo pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS).

Dodali so, da bodo zelo pomembni tudi ukrepi na področju energetike oziroma pristopa do nafte in zemeljskega plina, ki sta za Evropo pomembni uvozni postavki. “V interesu EU sta seveda zanesljiva dobava in konkurenčna cena,” so poudarili.

Se bo spet pojavil Trump Trade?

V prvem mandatu je bil Trump bolj prijazen do umazanih industrij, kot so plin, nafta in orožarska industrija, manj pa do panog, povezanih z zelenim prehodom, je pred časom za Forbes Slovenija dejal vodja za delniške trge pri upravljanju premoženja Generali Investments Aleš Lokar.

Mnogi spet pričakujejo pojav Trump Trade. Ta koncept je nastal ob njegovi prvi izvolitvi, ko so se trgi odzvali na njegove obljube o deregulaciji, znižanju davkov in povečani porabi za infrastrukturo. V bistvu Trumpova trgovina odraža pričakovanja o podjetništvu naklonjenem okolju.

Že v Trumpovem prvem mandatu so ameriške delnice – zlasti v tehnološkem in finančnem sektorju – z naraščajočimi donosi državnih zakladnih menic in močnim dolarjem skokovito rasle.

Jaklič: Večjih razlik v gospodarskih programih ni

Ekonomist Marko Jaklič je glede dodatnih carin pripomnil, da jih je sicer uvedel Trump, a jih je Joe Biden še zaostril.

“Mogoče je bila Bidnova retorika nekoliko bolj umirjena, vendar smer je bila podobna,” meni in dodaja, da velikih razlik v gospodarskih programih med Trumpom in njegovo demokratsko konkurentko Kamalo Harris ni. Ob tem dodaja, da je Trump v prvem mandatu veliko grozil, nastopal ostro, včasih tudi sovražno, “vseeno pa na koncu za mizo odloča pragmatizem”.

Sam največje izzive za Evropo v odnosu do ZDA vidi v posrednih učinkih, ki bodo odvisni od dogodkov na političnem parketu. “Predvsem, kaj bo z energetsko krizo v Evropi in kako se bo razreševala vojna med Ukrajino in Rusijo. Ali se bo dogajanje razplamtelo in bodo tveganja še večja,” so po njegovem mnenju glavna vprašanja.

Marko Jaklič
Ekonomist Marko Jaklič grožnjo Trumpa vidi kot priložnost za bolj enoten nastop Evrope (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

Vpliv bo imel tudi Elon Musk

Jaklič pogled usmerja predvsem v Evropo, ki je po njegovi oceni preveč razdeljena. “Evropa bi se morala veliko bolj postaviti na svoje noge in o tem govori tudi Draghijevo poročilo (poročilo o prihodnosti gospodarske konkurenčnosti Evrope, op. p.). Prava pot je skupna pot, veliko bolj evropska, kot je zdaj. Zanimivo bo opazovati, kako se bo na Trumpovo odločitev o vojni v Ukrajini odzvala Evropa, ali bo odziv enoten,” meni.

Pomembno besedo pri ameriški gospodarski usmeritvi bo po njegovem imel tudi Elon Musk, ki je bil med kampanjo velik podpornik Trumpa. “Evropski trg je zelo pomemben za ZDA, ne nazadnje tudi za Teslo in Elona Muska in bo očitno imel besedo v gospodarskem delu. Tesla je odvisna tako od Evrope kot tudi Kitajske,” dodaja.

Se je Evropa pripravljala na zmago Trumpa?

Po oceni Jakliča se je Evropa pripravljala na zmago Trumpa, saj se je že nekoliko obrnila proti Kitajski, čeprav so sicer sprejeli dodatne carine za kitajska električna vozila. Vseeno so tja v zadnjem obdobju odšle evropske delegacije, pa tudi posamične državne, med njimi slovenska z gospodarskim ministrom Matjažem Hanom.

Kako pomembni partnerici sta Evropa in ZDA

ZDA so za EU najpomembnejša partnerica pri izvozu blaga in druga najpomembnejša pri uvozu. Unija ima tradicionalno visok trgovinski presežek pri trgovini z blagom z ZDA, vendar primanjkljaj pri storitvah, ki je povezan tako s poslovnimi storitvami, intelektualno lastnino, finančnim sektorjem kot sektorjem IKT, kjer imajo ZDA v povprečju večjo konkurenčno prednost kot ponudniki iz EU.

S presežkom v plačilni bilanci pa EU kot celota investira v ZDA v obliki portfeljskih vlaganj – nakupa državnih obveznic. Tuje neposredne investicije so vzajemno visoke med obema gospodarstvoma, pri čemer so ameriške v EU nekoliko višje kot evropske v ZDA.

Ameriške volitve
V zadnjem dnevu so ob dolarju zrasli tudi ameriški delniški indeksi, bitcoin pa je dosegel rekordno vrednost (Foto: PROFIMEDIA)

Slovenija izvozila za skoraj milijardo evrov blaga

Slovenija je v zadnjih 12 mesecih (do konca septembra) v ZDA neposredno izvozila za 908 milijonov evrov blaga, kar je 27 odstotkov več kot pred tremi leti. Po vrsti blaga je izvoz zelo diverzificiran, saj 22 odstotkov pomenijo stroji, devet odstotkov železo in jeklo, osem odstotkov znanstveni instrumenti, šest odstotkov kovinski izdelki in toliko tudi vozila, so navedli v GZS.

Jaklič še dodaja, da bo verjetno najbolje funkcionirala orožarska industrija. “Ne glede na razplet vojne v Ukrajini bo orožarstvo zaradi nezaupanja, ki ga Trump splošno povečuje, samo še napredovalo. Ta segment bo zagotovo rasel,” je prepričan.

Tudi pri General Investments menijo, da bi Trumpova izolacionistična politika lahko stopnjevala potrebo po večji obrambni neodvisnosti držav članic EU, kar pomeni povečevanje proračunskih izdatkov za obrambo. Pozitivna plat tega scenarija bi lahko bila večja možnost za dosego premirja v Ukrajini.

“Trumpova zmaga nov zasuk za svetovno gospodarstvo”

Pri Guardianu so dodali, da je vrnitev Trumpa v Belo hišo za Mednarodni denarni sklad “slon v sobi”, njegova gospodarska politika “pa bi lahko leta 2026 zmanjšala svetovni BDP za 0,5 odstotne točke”. CNN je na temo dodatnih carin, ki jim je naklonjen Trump, zapisal, da bi bile “škodljive ma mednarodni ravni”. “Ne samo, da bi carine škodile svetovni gospodarski rasti in povečale inflacijo v ZDA, to bi lahko storile tudi v tujini, če bi druge države kot odgovor uvedle višje dajatve na uvoz iz ZDA,” so zapisali.