Obeta se sprememba “neživljenjskega” pravilnika o bojlerjih
Minister za naravne vire in prostor Jože Novak napoveduje, da bodo "odpravili neživljenjske rešitve prejšnje vlade".
Poslanske skupine koalicije so nezadovoljne s pravilnikom o učinkoviti rabi energije, ki ga je tretja vlada Janeza Janše sprejela tik pred koncem mandata. Vznemirja jih določilo, ki stopa v veljavo po novem letu in prepoveduje vgradnjo električnih bojlerjev, talnega gretja, IR panelov in drugih ogrevalnih naprav z močjo več kot dva tisoč vatov (2 kW).
Da so proti temu določilu, so poudarili na današnji seji poslanske skupine največje vladne stranke Gibanje Svoboda. “Menimo, da so določila pravilnika, ki ga je tik pred koncem mandata vlade Janeza Janše sprejelo ministrstvo za naravne vire in prostor pod vodstvom Andreja Vizjaka, neživljenjska in jih je treba spremeniti oziroma popraviti. Na ministrstvu za naravne vire in prostor so nam danes zagotovili, da prav iz tega razloga že preučujejo možnosti, da se pravilnik prilagodi,” so sporočili iz poslanska skupine Svoboda.
Težava v blokih
Poslanska skupina SD pa je ministrstvo za naravne vire in prostor pozvala, naj sporni 17. člen pravilnika nemudoma razveljavi, zagotovi pravičen zeleni prehod in zaščiti socialno najšibkejše skupine.
Socialni demokrati so kot sporno poudarili, da prepoved ni omejena zgolj na novogradnje, temveč se uvaja tudi v primeru prenove in vzdrževanja obstoječih stavb.
“V praksi takšna prepoved pomeni, da v primeru okvare bojlerja v večstanovanjski stavbi stanovalci ne bodo smeli zamenjati z novim, razen če je električna energija pridobljena iz obnovljivih virov energije. Končni odjemalci praviloma nimajo univerzalno zagotovljene možnosti za odkup električne energije iz obnovljivih virov pri distributerjih energije. V večstanovanjskih stavbah pa je to domena upravnika, ne odjemalca,” so poudarili poslanci SD in takšno ureditev označili celo kot diskriminatorno.
Prepoved, ki je ne bi mogli nadzirati
Izpostavili so tudi navedbe ministrstva za naravne vire in prostor, da tega ukrepa tako ali tako ne bodo nadzirali zaradi kadrovskega manka inšpektorjev. “Nesprejemljivo je, da v veljavo stopa ukrep, za katerega ministrstvo samo priznava, da ga ni sposobno izvajati dosledno ter tudi s tem ustvarja diskriminatorne okoliščine,” so navedli v poslanski skupini SD.
Kot zlasti zaskrbljujoče pa so ocenili to, da bo prepoved predvsem prizadela socialno najbolj ogrožene državljanke in državljane, saj so navadni bojlerji najcenejši in za vgradnjo najbolj enostaven vir ogrevanja.
Levica o ‘šokantnem’ pravilniku
Poslanka Levice Nataša Sukič pa je povedala, da so bili tako rekoč čez vikend soočeni s šokantnim pravilnikom, ki ga je pripravil minister Andrej Vizjak že po volitvah spomladi 2022. Pravilnik v Levici razumejo kot kukavičje jajce, ki je bilo nastavljeno sedanji vladi. Sukič se strinja, da je smer sicer pravilna in da moramo iti kot družba v čim širšo rabo obnovljivih virov energije (OVE). A se to ne sme dogajati na plečih najrevnejših in srednjega razreda, ki si takšnega šokantnega prehoda ne morejo privoščiti.
Zato je poslanka Levice na vlado naslovila pobudo, da je treba resno definirati, kaj je energetska revščina in kako se spopasti z njo, da se omili stiska najrevnejših. Za infrastrukturo bi morala v skladu s pobudo Sukič poskrbeti država ter prek Eko sklada subvencionirati razliko med stroškom za obstoječe bojlerje in tistim, kar naj bi po novem vgradili državljani. Država bi torej morala pomagati najrevnejšim in srednjemu razredu.
Ministrstvo še pred kratkim zagovarjalo pravilnik
Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je za Forbes Slovenija poudaril, da se je s strokovnjaki že dogovoril, da bodo v prihodnjih dneh zadevo preučili. “Pravočasno bomo odpravili neživljenjske rešitve prejšnje vlade,” je zagotovil Novak.
Na istem ministrstvu so sicer pred dvema tednoma za Žurnal24.si, ki je prvi opozoril na prihajajočo spremembo, dejali, da imajo prebivalci alternative. “Za to področje so na razpolago tehnične rešitve, za katere se porabi bistveno manj električne energije in na ta način zagotovi manjše izpuste ogljikovega dioksida (CO2) iz stavbe,” so povedali za omenjeni portal.
Zdaj pa očitno vendarle razmišljajo o novem posegu v pravilnik.
Vizjak: Spremembe pravilnika so na mestu
Nekdanji okoljski minister Vizjak, ki je spomladi leta 2022 podpisal sporne spremembe pravilnika, je danes za Forbes Slovenija dejal, da so predlog pripravile strokovne službe ministrstva, in sicer na osnovi evropske direktive ter tehničnih podlag fakultete za strojništvo. Cilj je bil povečati učinkovitost rabe energije v stavbah.
Na vprašanje, ali je ta predpisala tudi številske parametre, ki so navedeni v pravilniku in z novim letom omejujejo moč bojlerjev na do dva kilovata, je dejal, da ne, da pa so slovenska gospodinjstva na tem področju precej neučinkovita, kar naj bi bil tudi razlog za omejitve. “V energetsko prenovljenih stavbah poraba energije za segrevanje vode pomeni že več kot polovico celotne porabe energije, razloga pa sta dva; na eni strani smo z vgradnjo toplotnih črpalk veliko naredili na ogrevanju stavb in zmanjšali porabo energije za ta namen, na drugi strani pa nismo nič naredili na področju segrevanja sanitarne vode. Očitno imamo v tej državi veliko bojlerjev,” pravi nekdanji minister, danes zaposlen v državni družbi Hidroelektrarne na Spodnji Savi (HESS).
Vizjak meni, da je bilo dve leti in pol prehodnega obdobja dovolj, da bi se na nova pravila pripravili. Ker se na tem ni delalo, pa se strinja, da je smiselno pravilnik spremeniti, morda pa tudi podaljšati prehodno obdobje. Dodal je še, da lahko pravilnik spremeni sam minister, odločanje na vladi ni potrebno.